خانه / تغذیه سالم / میوه‌های خشک جایگزین مناسبی برای خوراكی‌های ناسالم

میوه‌های خشک جایگزین مناسبی برای خوراكی‌های ناسالم

Rate this post

نكات تغذیه سالم، میوه خشك، میان وعده‌های رژیمی، میان وعده كودك، كالری میوه‌های خشك، چیپس و پفك

میوه‌های خشك‌شده برای مصرف در شرایط خاصی مانند تغییر فصل یا استفاده در ورزش‌هایی مانند کوهنوردی که امکان حمل بار زیاد وجود ندارد، مفید هستند. بسیاری از میوه‌ها را می‌توان به صورت خشک شده استفاده کرد. از جمله سیب، آلو، زردآلو، موز، توت، کیوی، انجیر، انبه، هلو، گلابی، آناناس، توت‌فرنگی، خرمالو و همچنین گوجه‌فرنگی. میوه‌های خشک را می‌توان برای مدت زمان طولانی نگهداری کرد بنابراین جایگزین مناسبی برای میوه تازه در خارج از فصل آن هستند.

خشک کردن میوه‌ها و کاهش ارزش تغذیه‌ای

به‌کارگیری فرایند حرارتی باعث کاهش فعالیت برخی از ویتامین‌ها مانند ویتامین C و رنگدانه‌های مفید در میوه‌ها می‌شود. با وجود این، کاهش ارزش تغذیه‌ای میوه‌ها به روش و سرعت خشک‌کردن بستگی دارد. بدیهی است ارزش تغذیه‌ای میوه‌های تازه به مراتب بیشتر از میوه‌های خشک است. حرارتی که برای خشک کردن میوه‌ها استفاده می‌شود، تا حدود زیادی باعث از بین رفتن ویتامین C موجود در آن‌ها می‌شود.

كالری میوه‌های خشك

فراموش نكنید کالری میوه‌های خشک در وزن یکسان بیش از میوه‌های تازه است. از آنجا که مقدار زیادی از آب میوه‌ها طی فرایند خشک‌کردن از دست می‌رود، میزان مواد خشک محصول نهایی (مانند قندها) افزایش پیدا می‌کند. از این‌ رو میوه و برگه‌های خشك‌شده کالری بیشتری دارند. بنابراین ممکن است مصرف مداوم و بی‌رویه آن‌ها، مشکلاتی مانند اضافه‌وزن را برای افراد به وجود بیاورد و در صورت مصرف زیاد این محصولات، امکان دریافت کالری مازاد افزایش یابد. ضمن اینکه مواد مغذی موجود در میوه‌های خشک مانند ویتامین‌ها، مینرال‌ها، ویتامین c و فیبرها کمتر از مواد مغذی موجود در میوه‌های تازه است.

میوه‌های خشك‌شده جایگزین مناسبی برای خوراكی‌های ناسالم

میوه‌های خشک منبعی غنی از ویتامین‌های A، B1، B2، B3، B6 و پانتوتنیک اسید و نیز املاحی مثل کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، مس و منگنز هستند كه به‌راحتی هضم و باعث تصفیه خون و پاکسازی معده و روده می‌شوند. به دلیل وجود همین خواص است که میوه‌های خشک و برگه‌ها را می‌توان به‌عنوان یکی از میان‌وعده‌های سالم، مغذی و مفید برای تمام گروه‌های سنی معرفی کرد.

این محصولات،‌ می‌توانند جایگزین خوبی برای خوراكی‌های ناسالمی مانند چیپس و پفک به‌ خصوص در کودکان باشند.‌ چرا كه میوه‌های خشک‌شده در صورت مناسب بودن کیفیت، ارزش تغذیه‌ای به مراتب بالاتری نسبت به این خوراكی‌ها دارند. می‌توانید انواع میوه‌های خشک را جایگزین سایر تنقلات کنید. البته فراموش نكنید که حد تعادل را در مصرف آن‌ها رعایت كنید.

همچنین ببینید

اسموتي

طرز تهیه اسموتي بلوبری+ویدئو

5 (100%) 1 vote خواص اسموتي بلوبری اگر شما ورزش کار هستید و سبک زندگی سالم ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.