خانه / روانشناسی / نجات زندگی مشترك با تشخیص به موقع

نجات زندگی مشترك با تشخیص به موقع

روانشناسی ازدواج موفق، روانشناسی زندگی مشترك، روانشناسی زندگی زناشویی، زندگی مشترك موفق، زندگی مشترك عاشقانه، چالش های زندگی مشترك، بهبود روابط در زندگی مشترك، حل اختلافات در زندگی مشترك، موفقیت در ازدواج، نكات موفقیت در زندگی مشترك، مشكلات ازدواج، مشاوره ازدواج، نجات زندگی مشترك، مهارت های ضروری ازدواج، مهارت‌های ارتباطی در زندگی زناشویی، چگونگی حرف زدن با همسر، گفت و گوی زناشویی، رسیدن به تفاهم، حل مشكلات از طریق گفت و گو، گفت و گوی سالم،، شیوه درست حرف زدن، گفت و گوی منصفانه، دلخوری از همسر، زوج های خوشبخت، عشاق موفق

اینکه زن و شوهری در طول جاده پرفراز و نشیب زندگی مشترک، به دست انداز و پیچ و خم برخورد نکنند، در حقیقت بسیار نادر است، اما اگر بتوانید در زمان مناسب تشخیص دهید مشکل رابطه تان از کجا سرچشمه می گیرد، به مراتب شانس بیشتری برای برطرف کردن آن و نجات زندگی زناشویی تان خواهید داشت.

به هر حال طبیعی است که هر رابطه ای بالا و پایین های مخصوص به خودش را دارد ولی آنچه زوج های موفق را از دیگران متمایز می کند این است که آنها یاد گرفته اند چطور باید این پستی و بلندی ها را مدیریت و در پس هر توفانی از عشقشان مراقبت کنند. آنها با مشکلات دست و پنجه نرم و سعی می کنند و می آموزند چطور با پیچیدگی های روزمره زندگی مشترکشان کنار بیایند. خیلی از این زوج های موفق چنین مهارتی را با مطالعه کتاب ها و مقالاتی در خصوص بهبود روابط زناشویی، شرکت در سمینارها، جلسات مشاوره خانواده، مشاهده دیگر زندگی های زناشویی موفق یا حتی با استفاده از روش آزمون و خطا به دست آورده اند.

یکی از مهم ترین مشکلات زوج ها اشکال در برقراری ارتباط است. حتی می توان گفت بسیاری از تنش ها و مشاجرات از همین ارتباط ضعیف و نادرست سرچشمه می گیرد. شما نمی توانید در حالی که سریال می بینید، تلفن همراهتان را بررسی می کنید یا محو تماشای فوتبال هستید با همسرتان گفت وگو کنید و انتظار داشته باشید گفت وگویتان نتیجه بخش هم باشد. در ادامه چند نمونه از راهکارهایی را که می توانید برای رفع این مشکل به کار ببندید یادآور می شویم.

یک قرار ملاقات واقعی با همسرتان بگذارید. اگر با هم زندگی می کنید زمانی را مختص این کار قرار دهید؛ زنگ تلفن همراهتان را قطع کنید یا بهتر اینکه آن را روی حالت پیغامگیر تنظیم کنید. بچه ها را به تختخواب بفرستید. تلویزیون را هم خاموش کنید.

اگر نمی توانید گفت وگو را بدون داد و فریاد و بلند کردن صدا، از پیش ببرید به یک مکان عمومی بروید، مثل کتابخانه، پارک یا رستوران یا هر جایی که در صورت اندکی بلند حرف زدن، به خاطر نگاه های اطرافیان شرمنده شوید!

قوانینی بین خود و همسرتان وضع کنید و حتما هر 2 نفرتان به آنها پایبند باشید. مثلا هیچ کس به هیچ وجه حق ندارد مادامی که طرف مقابل صحبتش تمام نشده سخنش را قطع کند و شروع به پاسخ دادن کند، یا اینکه استفاده از عباراتی از قبیل «تو همیشه…» یا «تو هرگز…» قدغن است.

وقتی همسرتان در حال صحبت کردن است، با زبان بدن نشان دهید که سراپا گوش هستید و به او توجه کامل دارید؛ به ساعتتان نگاه نکنید، نقاشی نکشید، با ناخنتان بازی نکنید. هر از گاه سری تکان دهید که به او بفهمانید محتوای کلامش را گرفته اید و در صورت لزوم یعنی در مواقعی که برایتان ابهام وجود دارد جمله او را بازگویی تا کژ فهمی و سوءبرداشت برای هیچ یک از طرفین ایجاد نشود.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.