خانه / ازدواج / نقش مهم توقعات در ازدواج و روابط عاشقانه و نحوه مدیریت آن‌ها

نقش مهم توقعات در ازدواج و روابط عاشقانه و نحوه مدیریت آن‌ها

Rate this post

مشاوره ازدواج، توقعات بیجا در ازدواج، انتظارات زنان از مردان، انتظارات مرد از همسرش، تفاهم در زندگی مشترك، تفاهم در زندگی زناشویی

تقریباً همه ما از تک‌تک لحظاتمان انتظار نتیجه داریم. و وقتی این انتظار‌ها محقق نمی‌شوند، فوراً دچار ناامیدی می‌شویم. این درمورد روابطمان هم صدق می‌کند. بسیاری از زوج‌ها انتظارات متفاوتی از یكدیگر دارند. گاهی اوقات این تفاوت در توقعات اینقدر بغرنج می‌شود كه موجب پایان یافتن آن رابطه یا ازدواج می‌شود.

خیلی از توقعات ما از تجربیات دوران کودکی و رابطه‌ی ما با والدین‌ و خانواده سرچشمه می‌گیرد. اگر در خانه‌ای بزرگ شده باشید که فقط با یکی از والدین زندگی می‌کرده‌اید، ممکن است انتظارات بسیار کم و محدودی از طرفتان پیدا کنید. یا شاید هم تصور نابجایی از پدر یا مادر پیدا كرده و حالا انتظاراتتان از طرف‌ مقابل به طرز غیر منطقی بالا می‌رود.

حتی اگر در خانواده‌ای با هر دو والدین بزرگ شده باشید، ممکن است توقعاتی داشته باشید که خودتان از آن بی‌خبرید. مثلاً مردی که در خانواده‌ای بزرگ شده است که پدر خانواده تمام روز کار می‌کرده و نقشی در کارهای خانه نداشته است، ممکن است توقع داشته باشد که وقتی به خانه می‌آید، همیشه از او پذیرایی شود و خودش هیچ کمکی در کارهای خانه نکند. اما اگر همسرش در خانواده‌ای بزرگ شده باشد که هر دو والدین شاغل بوده‌اند و پدر خانواده نقش فعالی در کارهای خانه داشته است، از همسرش هم همین توقع را خواهد داشت. اگر این تفاوت‌ها برای هر دو طرف یا یکی از آن‌ها خیلی مهم باشد، و هیچکدام از طرفین حاضر به کوتاه آمدن نباشد، این رابطه بر هم خواهد خورد.

نمونه دیگر از پرورش یافتن متفاوت را می‌توان در حیطه مسا‌ئل مالی ببینیم. فرض کنید شما در خانه‌ای بزرگ شده باشید که به علت پایین بودن درآمد خانواده، از همان سنین کودکی یاد گرفته‌اید که قدر هر یک ریال خود را بدانید. اما همسرتان در یک خانواده طبقه بالا متولد شده است که پول در آن اصلاً مسئله مهمی نبوده است و عادت‌های ولخرجی زیادی دارد. برای موفق شدن این رابطه، باید بین دو طرف مصالحه‌ای صورت بگیرد.

شاید شما هم بر سر خیلی از اینگونه مسائل پیش‌ پا افتاده هر روز با هم جر و بحث دارید. موضوع این اختلافات هر چه که باشد، این احتمال وجود دارد که دلیل اصلی آن تفاوت در توقعات شما دو نفر باشد. شما برای حل این مسائل چه می‌کنید؟ به جای اینکه مدام با هم جنگ و جدل کنید، برای چند ساعت یا حتی چند روز عقب بکشید و کمی فکر کنید. وقتی اعصاب هر دو شما آرام‌تر شد، اولین سوالی که باید از همسرتان بپرسید این است که: انتظار تو (درمورد کارهای خانه، مسائل مالی یا هر موضوع دیگر) چیست و این توقع از کجا می‌آید؟ خیلی خوب است که همین سوال را از خودتان هم بپرسید. این احتمال هست که نظر هر دو شما به دوران کودکی‌تان یا روابط قبلی‌تان برگردد.

حتی زوج‌هایی که با پیشینه خانوادگی یکسان کنار هم قرار می‌گیرند می‌توانند درمورد توقعاتشان با هم حرف بزنند. چیزی که برای شما واضح و طبیعی می‌آید ممکن است موجب تعجب طرف‌مقابلتان شود و برعکس. یک موسسه مشاوره‌ای نکات زیر را برای حفظ یک رابطه خوب پیشنهاد می‌دهد:

• درمورد توقعات و نیازهایتان با هم حرف بزنید؛ دلایل آن را هم باید مطرح کنید.

• برای صحبت و توافق کردن درمورد چیزهایی که از هم می‌خواهید مشتاق باشید.

• نخواهید که همسرتان برای برآوردن همه انتظارات شما خود را تغییر دهد. برای پذیرفتن تفاوت‌ها بین همسر ایده آلی كه در ذهن شما وجود دارد و فردی که با او ازدواج کرده‌اید تلاش کنید.

• سعی کنید مسائل را از نگاه طرف‌مقابلتان هم ببینید. این به آن معنا نیست که باید همیشه با هم موافقت کنید، اما باید تفاوت‌های بین خودتان، نظرات و نیازهای جداگانه همدیگر را درک کرده و به آن‌ها احترام بگذارید.

• وقتی انتظارات، نیازها و نظراتتان با هم تفاوت دارند، برای صحبت کردن در این رابطه صادقانه و با جدیت تلاش کنید. قبل از اینکه اوضاع بین شما وخیم شود، می‌توانید از متخصص مشاور کمک بگیرید.

• همه تلاشتان را به کار گیرید تا به همسرتان بفهمانید که چقدر دوستش دارید.

همچنین ببینید

بازیابی تمرکز

5 روش فوری و موثر برای بازیابی تمرکز

Rate this post بازیابی مجدد قدرت تمرکز حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد پر مشغله ...

یک دیدگاه

  1. سلام.من خواستگار.کو دختر
    .کو دختر دونبال زندگی .من کارمند وزارت نفت.سن 30 خونه شخصی اتومبیل و درامد کافی و استاندارد .با امنیت شغلی.چند جا صحبت شده ولی همش توقعات چرتو پرت دختر خانما مانع میشه.همش هم میره تو بحث مادیات.من نمیدونم دختری که مستاجری نمیخواد بره و از اول زندگی همه چیز اوکی هست چرا تمیتونه با با ماهی ۳ ملیون تو سال ۹۵ زندگی کنه.مهریه هم که ارث جدو ابادو همه چیشونو با هم طلب کار هستن میزارن وسط.تمام چیزایی که تو خونه پدر نداشتن از خونه شوهر میخوان.یکی نیست بگه دختر خوب منم عین تو از یه مادر زاده شدم.منم عین تو از گوشت و پوست و استخوانم .جالب اینجاست تمام توقعات مسخره رو میزارن جلو پات بعد ازشون میپرسی تو چه کار میکنی برام میگه بالاتر از خودم که نیست خودمو میدم بهت .زحمت میکشی دلاور.خسته نباشی .کمرت خم نشه زیر این بار سنگین خواهر.ببخشید مگه من دارم خر مش عباسو تقدیم میکنم به شما.تورو خدا بشینید فکر کنید دخترا کم سنو سال.اینهمه دخترای سن بالا که موندن و دگ انگشتی برای انتخاب روشون نمیره به خاطر این توقعات مسخره بوده.الان به زیر معمولیشم راضی هستن.شاید از خیلی ها هم قشنگتر و زیباتر بودن .بشینید با دختر سن بالاها مشورت کنید .امیدوارم که واقعا یه جفت خوب براتون پیدا شه .برا منم دعا کنید .ببخشید تند رفتم ولی برا بعضیا واحبه.بخت و اقبال همتون شیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.