خانه / زيبايی / نكاتی كاربردی در مورد وکس موهای زائد در منزل

نكاتی كاربردی در مورد وکس موهای زائد در منزل

وکس کردن یکی از تکنیک‌های مورد استفاده برای از بین بردن موهای زاید بدن است. اما اگر هزینه انجام آن را در سالن‌های زیبایی مقرون به صرفه نمی‌دانید، کیت‌های وکس خانگی در دسترس است. با این حال اگر نكاتی را در نظر نگیرید، وکس خانگی می‌تواند با کثیف کاری و صرف وقت بسیار همراه باشد. به علاوه وکس نامناسب می‌تواند باعث تحریک و زخم شدن یا کبودی پوست شود. با ما همراه باشید تا این نكات را با شما در میان بگذاریم.

1- زمان مناسبی را برای انجام وكس انتخاب كنید. باید اجازه دهید موها به اندازه كافی رشد كرده و بلندی موها حداقل ۶ میلی متر باشد. وکس باید بتواند موها را بگیرد. اگر موها خیلی کوتاه باشند، وکس نمی‌تواند موها را از ریشه در بیاورد. همچنین اگر موها خیلی بلند باشند، وکس آن‌ها را می‌شکند و بنابراین موها به طور کامل از روی پوست برداشته نمی‌شوند.

۲- ناحیه‌ای که می‌خواهید وکس کنید را ۲۴ ساعت قبل با اسکراب بدن لایه برداری کنید. لایه برداری باعث می‌شود از شر سلول‌های مرده پوست خلاص شوید. این کار اجازه می‌دهد که وکس به راحتی به موها متصل شده و زمانی که که از روی پوست کنده می‌شود، پوستتان آسیب نبیند. با این حال اگر درست قبل از اپیلاسیون لایه برداری کنید، پوست تازه شما ملتهب، حساس و تحریک می‌شود.

۳- اگر درد این كار خیلی شما را اذیت می‌كند، حداقل یک ساعت قبل از اپیلاسیون یك مسكن بخورید. وکس کردن در برخی از نواحی می‌تواند بسیار دردناک باشد و یك مسكن ساده می‌تواند این درد را تا حدود زیادی كاهش دهد.

۴- پوستتان را به طور کامل شسته و خشک کنید. پودر بچه بزنید تا مطمئن شوید پوستتان خشک است. پودر بچه همچنین می‌تواند هر گونه چربی را از سطح پوست شما پاك كند.

۵- در مکانی که می‌خواهید وکس کردن را انجام دهید یک حوله کهنه یا روزنامه پهن کنید تا اگر وكس چکه کرد روی آن بریزد و کار تمیز کردن را بسیار آسان‌تر کند. به این ترتیب می‌توانید بعد از اتمام کار روزنامه‌ها را جمع کرده و دور بیاندازید و دیگر نیازی به تراشیدن وکس از کف حمام ندارید.

۶- وکس را تا درجه حرارت مشخص شده گرم کنید و آن را در همین دما نگه دارید. برای وکس در خانه خرید یک موم گرم کن کوچک یا درست کردن حمام آب ساده‌ترین راه برای اطمینان از درست گرم شدن وکس تا دمای مورد نظر است. اگر وکس بیش از حد گرم باشد پوستتان را می‌سوزاند و همه جا چکه می‌کند. اگر هم خیلی سفت یا سرد باشد، به سختی می‌توانید آن را روی پوستتان بمالید و موها را هم نمی‌گیرد. این قسمت سخت‌ترین بخش وکس در خانه است. اگر از مایکروویو برای گرم کردن آن استفاده می‌کنید، هر چند دقیقه یکبار دوباره آن را گرم کنید تا مطمئن شوید که درجه حرارت مناسبی دارد.

۷- وکس را با کاردک مخصوص یا رول اپیلاسیون که تهیه کرده‌اید روی محل مورد نظر بمالید. برای اینکه کار را تا جای ممکن شسته و رفته انجام دهید، کاردک را بعد از هر استفاده تمیز کنید. اگر وکس روی کاردک باقی بماند، شروع به سفت شدن می‌کند و خیلی سخت می‌توان دوباره از آن استفاده کرد. لازم نیست که هر دفعه مقدار زیادی وکس را روی محل مورد نظر بمالید؛ اگر مقدار کمتری را روی محل کوچکتری بمالید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. رول اپیلاسیون نسبت به کاردک کثیف کاری کمتری دارد، اما بسیاری از کیت‌ها فقط شامل یک کاردک هستند. اگر وکس در خانه را زیاد انجام می‌دهید، خرید یک رول اپیلاسیون ایده خوبی است.

۸- نوارهای داخل کیت را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده آن استفاده کنید. قبل از کندن نوار، چند بار آن را صاف کنید. اطمینان حاصل کنید که نوار تمام وکس را پوشش می‌دهد. اگر لبه‌های وکس پوشش داده نشده باشد، پاک کردن آن از روی پوست می‌تواند دشوار باشد. با مالیدن آرام نوار روی وکس می‌توانید به چسبیدن آن کمک کنید.

۹- انتهای نوار را بگیرید و آن را در خلاف جهت رویش موها بکشید. پوستتان را با دست دیگر محکم بكشید تا موها آسان‌تر کنده شوند.

10- پس از اتمام كار، کمی روغن بچه را روی یک پارچه نرم بریزید و به آرامی روی پوست بمالید تا هر گونه وکسی که روی پوستتان باقی مانده است را پاک کند. پارچه را خیلی محکم روی پوستتان نکشید چرا که باعث تحریک شدن آن می‌شود.

11- حمام آب یا موم گرم کن را خاموش کنید و اجازه دهید وکس سرد شود. بسته به اینکه وکس چه مقدار مورد استفاده قرار گرفته است، می‌توانید آن را برای استفاده‌های بعدی نگه دارید. اجازه دهید به طور کامل سرد شود و آن را در یک جای خشک نگهداری کنید. رول اپیلاسیون یا کاردک را بخوبی تمیز کنید.

نکته:

بعد از اپیلاسیون برای چندین ساعت از رفتن به داخل آب خودداری کنید. آب می‌تواند باعث عفونت پوستتان شود. همچنین از اپیلاسیون نواحی دارای زخم، آکنه یا به شدت حساس خودداری کنید. هرگز بعد از حمام آفتاب یا برنزه شدن وکس نکنید.

همچنین ببینید

15 روش کم‌هزینه و آسان برای زیبایی پوست و مو

اهمیت زیبایی و سلامت پوست و مو برای خانم‌­ها بر هیچکس پوشیده نیست. اما گاهی ...

2 دیدگاه

  1. آیا وکس مو های زخیم را میکند؟؟

  2. خب نمیشه خود فرد محلول وکس را درست کند؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.