۱. پیچیدن موهای مرطوب در حوله

اگر بخواهید موهای خیس خود را پس از حمام مثل یک دستار، بالای سرتان بپیچید، دیگر شامپوها و نرم کننده‌های تقویت کننده کمک زیادی به شما نخواهند کرد. متخصص پوست و موی نیویورکی، جسیکا کرانت می‌گوید: «تارهای موها وقتی خیسند، مانند فنر‌های سستی هستند که کشش و شکستن آنها بسیار آسانتر است.»

بنابرین طبق گفته‌ی دکتر کرانت، مالش موهایتان توسط حوله، کشیدن آنها و یا پیچیدن سفت حوله به دور آنها، یا برس کشیدن و شانه زدن شدید، همگی می‌توانند باعث شکستن موها و در نتیجه آسیب دیدگی و وز شدنشان شوند.

اینگونه کنارش بگذارید:

با موهایتان با عشق رفتار کنید. به آرامی حوله را روی هر قسمت از موهایتان پایین بکشید، و به نرمی فشار دهید تا آب اضافی موهایتان را بگیرد. دکتر آرلین لامبا، متخصص محصولات آرایشی و رئیس بخش پزشکی موسسه‌ی بلاش مد در بتسدا، می‌گوید: «اگر فقط می‌خواهید چیزی دور موهایتان بپیچید، از یک تی شرت نخی سفید بجای حوله استفاده کنید. تی شرت نخی با موهایتان مهربان‌تر رفتار می‌کند.»

برای گره موها، ابتدا از یک اسپری نرم کننده و یا اسپری مخصوص باز کننده‌ی گره مو استفاده کنید، سپس با استفاده از یک شانه‌ی دندانه درشت، که بیش از حد با کوتیکول موهایتان خشن برخورد نکند، به آرامی‌گره‌ها را باز کنید.

۲. شستن صورتتان در صبح

دکتر لامبا میگوید: «استفاده از پاک کننده‌های خشن و اسکراب‌ها در صبح، بجای اینکه به پوستتان کمک کند، تنها آسیب بیشتری به پوستتان وارد کرده و پوستتان را از چربی‌های ضروری پاک می‌کند.»

وی ادامه می‌دهد: «یک مراقبت مناسب از پوست به این معناست که صورتتان را فقط شب‌ها قبل از خواب تمیز کنید. زیرا وقتی شما خواب هستید، پوست، خودش را بازسازی میکند، ph آن تنظیم می‌شود، و تولید کلاژن افزایش می‌یابد.» پس شما می‌خواهید تمام این کارهای سختی که در طول شب انجام می‌شود را پس از بیدار شدن، بشویید؟

اینگونه کنارش بگذارید:

دکتر کرانت می‌گوید: «بیرون رفتن از خانه با احساس تمیزی و طراوت، بدون اینکه پوست خود را تبدیل به صحرای آفریقا کنید، به سادگی و تنها با پاشیدن چند مشت آب و استفاده از مرطوب کننده با SPF 15 و یا بالاتر به راحتی بدست می‌آید.

اگر حس می‌کنید حتما باید صورتتان را بشویید (مثلا زمانی که آرایشتان از شب قبل باقی مانده) از یک پاک کننده‌ی ملایم حاوی مرطوب کننده که شامل مواد پاک کننده‌ی خشن نیست، قبل از استفاده از مرطوب کننده‌ی حاوی ضد آفتابتان استفاده کنید.»

و البته دفعه‌ی بعد حتما حواستان باشد که آرایشتان را شب قبل و پیش از سر گذاشتن به روی بالش، پاک کنید.

۳. لایه برداری بیش از حد

استفاده کردن از اسکراب، احساسی فوق العاده به ما می‌دهد. اما متخصصان پوست می‌گویند وقتی که پوست شما بصورت طبیعی سلول‌های مرده را میریزاند، استفاده از اسکراب دیگر عملی غیر ضروریسیت.

دکتر کرانت می‌گوید: «کندن سلول‌ها و خارج کردن چربی از پوست به وسیله‌ی لایه برداری، تنها باعث ایجاد یک چرخه‌ی معیوب از سوزش و خشکی پوست، و در دراز مدت پوسته پوسته شدن پوست می‌شود، با این حال برخی اصرار به لایه برداری برای ایجاد سلول‌های جدید دارند که منجر به خشکی پوست می‌شود.

اینگونه کنارش بگذارید:

بر اساس گزارشی از انجمن متخصصان پوست آمریکا، شما نباید بیشتر از یک تا دو بار در هفته صورت و بدن خود را لایه برداری کنید. دکتر لامبا می‌گوید: «اگر پوست شما متمایل به چرب است، مراقب باشید بیش از حد این کار را انجام ندهید. زیاده روی در لایه برداری می‌تواند نتیجه‌ی عکس داشته باشد و موجب شود غدد سباسه شما، چربی بیشتری تولید کنند.

وی به افراد با پوست چرب، توصیه می‌کند از اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک، و یا آنزیم‌هایی که با پوست سازگارند، برس بدن، میکرودرم ابریژن، و یا اسکراب استفاده کنند. ولی این را هم فراموش نکنند: «ملایم‌تر از چیزی که فکر می‌کنید نیاز است با پوستتان رفتار کنید!» دکتر کرانت می‌گوید: «قرمزی و آزردگی پوست، نشانه خوبی نیست.»

۴. بالا و پایین کردن برس ریمل

دکتر کرانت می‌گوید: «بالا و پایین کردن برس ریمل در قوطی ریمل، باعث ورود هوا به داخل آن میشود، و اگر باکتری‌ای از چشمتان وارد قوطی ریمل شود، هوا می‌تواند به رشد میکروب‌ها کمک کند.» هوا همچنین باعث خشک شدن سریعتر ریمل نیز میشود و باعث میشود تا زمانی که باید، دوام نیاورد.

اینگونه کنارش بگذارید:

دکتر کرانت توصیه می‌کند: «به آرامی برس ریمل را وارد قوطی کنید و در داخل قوطی بچرخانید، سپس با حداقل تماس با لبه‌ی ریمل آنرا خارج نمایید تا همه چیز را تا جایی که ممکن است تازه و بدون باکتری نگه دارید.» شما می‌خواهید به مقداری کافی از ریمل را روی برس داشته باشید، بدون اینکه باقی مواد را آلوده کنید.

۵. استفاده از محصولات مختلف باهم

دکتر لامبا می‌گوید: «شاید به محصولات زیباییتان که با داروخانه محلیتان برابری می‌کند، ببالید! اما لوسیون‌ها و دیگر محلول‌های سحرآمیز شما ممکن است با هم کنار نیایند. مواد موجود در محصولات مختلف می‌توانند با یکدیگر ستیز داشته باشند و اثر یکدیگر را خنثی کرده و یا پس از مخلوط شدن باعث ایجاد سوزش در پوست شوند.»

وی می‌گوید: «به عنوان مثال، وقتی از رتینوئید‌ها مثل رتین-آ همراه با بنزوئیل پروکسید استفاده می‌کنید، در واقع فقط باعث خنثی شدن اثرات رتینوئید می‌شوید.» و این باعث هدر رفتن پولتان هم می‌شود.!

اینگونه کنارش بگذارید:

دکتر کرانت توصیه می‌کند: «از یک پاک کننده‌ی ملایم، مرطوب کننده، ضد آفتاب، کرم رتینوئید، و شاید یک محصول دیگر آنتی اکسیدان که با دقت انتخاب شده، استفاده کنید.» اگر شک دارید، از یک متخصص پوست یا متخصص زیبایی که می‌تواند به شما توصیه‌های ساده اما کارامد بدهد، مشاوره بگیرید.

۶. فراموش کردن گردنتان

فراموش کردن مرطوب کردن و استفاده از کرم ضدآفتاب برای مناطق پایین‌تر از فک، گردنتان را برای عناصر محیطی باز می‌گذارد و می‌تواند باعث شود علائم پیری، زودتر پدیدار شوند.

دکتر کرانت می‌گوید هنگامی‌که شما بطور روزانه از این محصولات روی صورتتان استفاده می‌کنید (البته اگر استفاده می‌کنید!)، یادتان باشد هیچ قسمتی از پوستتان (از نوک گوش که گاهی فراموش میشود، تا کل صورت و دست‌هایتان) را در معرض سرطان قرار ندهید.

اینگونه کنارش بگذارید:

وقتی هر روز از مرطوب کننده استفاده کردید و سپس به صورتتان ضد آفتاب زدید، همین کار را برای گردنتان هم انجام دهید. سعی کنید حرکات دستتان از پایین گردن به سمت بالا باشد. دکتر لامبا می‌گوید: «حرکت به سمت بالا باعث تحریک پوست و جلوگیری از ضعیف شدن پوست می‌شود. همین حرکت به ظاهر ساده، تضمین می‌کند که تمام گردنتان مورد محافظت قرار می‌گیرد.»

هیچوقت از صابون‌های خشن، مواد پاک کننده‌ی مبتنی بر مواد شوینده و صابون، و محصولات ضد پیری شامل اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک یا رتینول برای گردن خود استفاده نکنید. دکتر کرانت می‌گوید: «در پوست گردن به اندازه‌ی صورت غدد سباسه برای تولید چربی وجود ندارد. بنابراین پوست گردن از صورت، ظریف‌تر و شکننده‌تر است.

۷. استفاده‌ی بیش از حد از نی!

دکتر دیوید ای بنک، یک متخصص پوست در کیسکو نیویورک می‌گوید: «در حالی که استفاده از نی برای نوشیدن قهوه، نوشابه، و چای، برای جلوگیری از تیره شدن دندان‌های مروارید رنگتان راهی هوشمندانه بنظر میرسد، اما استفاده‌ی زیاد، می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک در اطراف دهانتان شود.

هرازگاهی، کار کشیدن از ماهیچه‌های اطراف دهانتان واقعا چیز خوبیست، اما بار‌ها و بارها خم کردن عضلات اوربیکولاریس (عضلات اطراف دهان) برای مکیدن نوشیدنی از طریق نی، می‌تواند باعث ایجاد خطوط عمودی بالای لب شما شود.»

اینگونه کنارش بگذارید:

دکتر کرانت می‌گوید: هنوز هم می‌توانید از نی استفاده کنید. اما بجای اینکه آنرا در وسط لب‌هایتان قرار دهید، سعی کنید بیشتر با ملایمت و باگوشه‌ی لب‌هایتان بنوشید.

منبع نوشته