خانه / ورزش و تناسب اندام / هم غذای خوب بخورید هم ورزش كنید: یكی از این‌ها كافی نیست!

هم غذای خوب بخورید هم ورزش كنید: یكی از این‌ها كافی نیست!

ورزش و تغذیه، كاهش وزن با ورزش و رژیم، كاهش وزن با ورزش و تغذیه، كاهش وزن با رژیم غذایی، رژیم بهتر است یا ورزش، ورزش بهتر است یا رژیم، ورزش بدون رژیم، لاغری با ورزش بدون رژیم، رژیم غذایی لاغری بدون ورزش، پیشگیری از سرطان، پیشگیری از دیابت، پیشگیری از بیماری قند، پیشگیری از بیماریهای قلبی، مزایای ورزش كردن، ورزش و سلامتی

احتمالا شنیده‌اید كه پزشكان توصیه می‌كنند برای سلامت بیشتر غذای خوبی بخورید و بیشتر ورزش كنید. این ایده بسیار وسوسه انگیز است، هر چند، بسیاری از ما فکر می‌کنیم که اگر ورزش کنیم می‌توانیم هر آنچه می‌خواهیم بخوریم و یا این که وقتی خوب غذا بخوریم ورزش كردن خیلی هم ضروری نیست. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهند که این افكار اشتباه هستند. برای سلامت بودن، انجام یكی از این‌ها کافی نیست.

چرا پزشكان تغذیه سالم و ورزش را توصیه می‌كنند؟

رژیم غذایی سالم و ورزش جزء فاكتورهای اصلی سلامت ماست، اما هر یک نقش و عملكرد متفاوتی در بهبود سلامت ما ایفا می‌کنند. ورزش كردن صرف نظر از تناسب اندام و داشتن وزن ایده‌آل، شما را از مزایای بسیاری در جنبه‌های مختلف زندگی بهره‌مند می‌كند. افرادی که ورزش می‌كنند زندگی طولانی‌تری داشته و احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، بیماری‌های ریوی و حتی سرطان بسیار كمتر از دیگر افراد است. افرادی که فعالیت ورزشی مستمر دارند عضلاتی قوی‌تر داشته که باعث می‌شود در زمان سالخوردگی احتمال زمین خوردن و شکستن استخوان‌ آن‌ها كمتر شود. به عنوان برترین مزیت، ورزش بر خلق و خوی ما تاثیر مثبتی دارد به ویژه هنگامی که به صورت گروهی و با افراد دیگر انجام ‌شود.

رعایت رژیم غذایی به منظور لاغری و یا همان کاهش کالری مصرفی، به شما کمک می‌کند وزن خود را كاهش دهید. داشتن وزن متناسب می‌تواند به کاهش خطر بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت و سرطان منجر شود. در حالی که این مزایا ممكن است شبیه به همان مزایای ورزش كردن به نظر برسد، مهم است بدانید که رژیم غذایی و ورزش نقش‌های مختلفی در بدن ایفا می‌كنند. به همین دلیل تحقیقی در مورد خطر ابتلا به دیابت در افراد انجام شده است.

چگونه كاهش وزن و ورزش بر خطر ابتلا به دیابت تاثیر می‌گذارند؟

دیابت یا بیماری قند خون، یك نوع بیماری است كه بدن فرد مبتلا به آن قادر به کنترل سطح قند در خون نیست. این مسئله می‌تواند منجر به نوسان سطح قند خون در سطوح بسیار بالا و بسیار پایین و خطرناك شود. در مورد افرادی که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند، نوسان قند خون به این دلیل اتفاق می‌افتد كه بدن آن‌ها به هورمون انسولین آنطور كه باید پاسخ نمی‌دهد. تحقیقات گذشته نشان داده است که ورزش باعث می‌شود بدن حساسیت بیشتری نسبت به انسولین داشته و سطح قند را بهتر تحت کنترل بگیرد. به نظر می‌رسد كاهش وزن نیز حساسیت بدن نسبت به انسولین را بهبود می‌بخشد که همان نتایج را در پی دارد.

محققان در تحقیق انجام شده به چه نتایجی دست یافتند؟

درتحقیق انجام شده، مردان و زنانی كه دارای اضافه وزن بوده و بین 45 تا 65 سال سن داشتند مورد مطالعه قرار گرفتند. یک سوم این افراد بدون ایجاد تغییر در رژیم غذایی خود ورزش می‌كردند، یک سوم آن‌ها بدون انجام ورزش کالری مصرفی خود را کاهش دادند و یک سوم این افراد هم ورزش می‌كردند و هم کالری مصرفی  خود را كاهش داده بودند. این مطالعه به مدت سه تا چهار ماه ادامه داشت و محققان قبل و بعد از این تحقیق آزمایش‌های متعددی روی این افراد انجام دادند تا ببینید بدن این افراد چگونه با انجام این تغییرات قند خون را كنترل می‌كند و چگونه خطر ابتلا به دیابت در این افراد تغییر می‌كند.

محققان دریافتند که ورزش كردن به همراه رژیم غذایی مناسب خطر ابتلا به دیابت را كاهش داده و به کنترل بهتر قند خون منجر می‌شود. به عبارت دیگر، بدن شخصی که از طریق كمتر خوردن به همراه ورزش 10 پوند كاهش وزن داشته کنترل بهتری به روی قند خون دارد و خطر ابتلا به دیابت در او کمتر از شخصی است که این 10 پوند را فقط از طریق کمتر غذا خوردن كم كرده است. داده‌های این تحقیق نشان داده است که این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد كه رژیم غذایی سالم و ورزش به روی بخش‌های مختلفی در تنظیم قند خون بدن كار می‌كنند و انجام هر دوی آن‌ها تاثیر بسیار بیشتری در کنترل قند خون در بدن نسبت به انجام یكی از آن‌ها به تنهایی دارد.

این مطالعه نشان می‌دهد که علاوه بر این كه كاهش وزن مهم است، این مسئله نیز مهم است كه چگونه این مقدار وزن را كاهش داده‌اید. تبعیت از یك رژیم غذایی سالم و بیشتر ورزش كردن تاثیر بسزایی در کاهش خطر ابتلا به دیابت دارد، حتی اگر كاهش وزن شما با ورزش كمتر از كاهش وزن بدون انجام ورزش باشد هنگامی که هم ورزش می‌كنید و هم تغذیه مناسب و سالمی دارید، بدن شما از مزایای بسیار بیشتری نسبت به انجام یكی از این فعالیت‌ها به تنهایی بهره‌مند می‌شود.

منبع نوشته

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.