خانه / ورزش و تناسب اندام / ورزش‌هایی برای برطرف کردن گوژ پشتی

ورزش‌هایی برای برطرف کردن گوژ پشتی

گوژپشتی، قوز، قوزبند، انحراف ستون فقرات

نداشتن تحرک و فعالیت درست از یک سو و داشتن عادت‌های نادرست در نشستن و دیگر فعالیت‌های روزمره تقریبا همه ما انسان‌های امروزی را در معرض گوژپشتی قرار می‌دهد. عوامل اصلی در ابتلا به گوژپشتی عبارتند از:

 – بد قرار گرفتن وضعیت بدن در هنگام نشستن

– ضعف عضلات در بیماری‌های عضلانی

– قوز که در مواردی مانند در رفتگی لگن و خمیدگی طبیعی ستون مهره‌ها به چشم می‌خورد

– بیماری‌های ستون مهره‌ها که توسط بیمار و یا پزشک قابل اصلاح نیستند

– شکستگی ستون مهره ها در اثر تصادف و یا تومور

– علل مادرزادی

درمان قطعی این بیماری مستلزم همکاری صمیمانه خود بیمار است. تغییر عادت در طرز نشستن غلط، استفاده از قوزبند، فیزیوتراپی جهت رفع ضعف عضلات ستون فقرات که می تواند عامل ایجاد کننده باشد، از درمانهای طبی است.

تمریناتی بسیار مناسب و موثر در درمان گوژ پشتی

– در حالت سجده قرار بگیرید و دست‌ها را پشت سر بگذارید و سپس گردن و تنه را تا حدی بالا بیاورید که با لگن در یک سطح قرار بگیرند. دقت کنید هنگام تمرین، هیچ دردی نباید وجود داشته باشد.

– چانه را به سمت عقب ببرید و ۱۰ ثانیه نگه دارید.

– گوشه اتاق بایستید و دست‌ها را به دیوارها تکیه داده و سعی کنید تنه خود را به سمت جلو ببرید و این وضعیت را چند ثانیه حفظ کنید.

– روی تشک سفتی بنشینید و ۲ زیردستی در طرفین خود قرار دهید. سپس دست‌ها را روی آنها بگذارید و سعی کنید تنه را به سمت بالا بکشید به طوری که باسن از زمین جدا شود. این حالت را به مدت ۸ ثانیه حفظ کنید.

– روی زمین دراز بکشید یا ایستاده به دیوار تکیه دهید. یک حوله رول‌شده در محلی که بیشترین قوس احساس می‌شود، قرار دهید. سپس بالاتنه را روی این رول به عقب ببرید.

– این ورزش به‌صورت نشسته روی صندلی یا ایستاده قابل‌انجام است؛ دست‌ها را در امتداد و راستای شانه قرار و با استفاده از طناب‌های لاستیکی، دست‌ها را به عقب حرکت دهید.

– دو وزنه در دو دست خود بگیرید (این وزنه می‌تواند دو بطری هم‌وزن باشد.) پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. دست‌ها آویزان در کنار بدن قرار بگیرد. شانه‌ها را به سمت بالا بکشید و چند ثانیه نگه دارید.

 – روی شکم بخوابید و‌ درحالی که دست‌ها کنار بدن قرار دارد، هر دو کتف را به هم نزدیک کنید و چند ثانیه نگه‌دارید. این ورزش را در حالت نشسته هم می‌توانید انجام دهید.

برطرف کردن علت اصلی به وجود آمدن گوژپشتی و دقت در وضعیت نشستن و اصلاح آن، نحوه ایستادن و حمل باربه‌خصوص در مواقع استفاده از کوله‌پشتی برای درمان گوژپشتی ضروری است. انتخاب صندلی مناسب نيز به جلوگیری از ابتلا و درمان قوزپشتی کمک می‌کند.

نکته مهم دیگر اینکه هرچند درمان اصلی انحراف ستون فقرات، تمرین و ورزش‌های مناسب مشکل و با تشخیص پزشک است ولی در بسیاری موارد استفاده از وسایل کمکی مانند انواع بریس‌ها بسیار مفید و گاهی ضروری است. استفاده از بریس‌ها در افراد جوان‌تر معمول‌تر است ولی برای بزرگسالان نیز بریس‌های مخصوصی وجود دارد که به رفع انحراف ستون فقرات کمک می‌کند.

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

3.4 05 فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.