خانه / بارداری / ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری دوران بارداری

ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری دوران بارداری

سلامت بارداری، شیردهی، ویتامین‌های ضروری بارداری، مواد معدنی ضروری بارداری، سلامت نوزاد

تغییرات زیادی در اثر بارداری در بدن مادر به وجود می‌آید و عوامل زیادی در تعیین روند صحیح بارداری و نتیجه بارداری موثر هستند. یكی از مهمترین واصلی ترین نكات، تغذیه مادر می‌باشد، زیرا رشد و نمو كامل جنین رابطه تنگاتنگی با تغذیه مادر داشته و تامین نیازهای او با دریافت مواد مغذی مادر عجین شده است. بنابراین هرچه رژیم غذایی مادر كامل تر و متناسب تر باشد، كودك بهتر رشد خواهد كرد، از این رو، مادران باردار باید توجه زیادی به تغذیه خود داشته باشند.

در دوران بارداری و شیردهی نیاز به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی افزایش می‌یاید. از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری در این دوران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سلامت کودک با اسید فولیک

کمبود اسیدفولیک بویژه در ماه‌های اول بارداری باعث عدم تکامل سیستم عصبی در جنین می‌شود. استفاده از 400 میکروگرم از فولیک اسید به خانم‌هایی که قصد مادر شدن در آینده نزدیك را دارند و همچنین در 12 هفته اول بارداری توصیه می‌شود.

افزایش وزن کودک با روی (زینک)

میزان نیاز به روی در خانم‌های باردار بیشتر است. کودک به روی برای وزن گیری نیاز دارد. بنابراین دریافت مقادیر کافی روی بویژه برای رشد سریع سلول‌ها مورد نیاز است. کمبود این ماده در زنان باردار می‌تواند باعث کم وزنی کودک شود، همچنین کمبود این ماده در کودکان و نوجوانان باعث کوتاهی قد و رشد و نمو و تضعیف سیستم ایمنی می‌شود. خانم‌ها در دوران بارداری روزانه به 25 میلی‌گرم روی نیاز دارند.

کم خونی، مشکلی شایع مادران باردار و شیرده

از املاح مهم دیگر در این دوران آهن است. محروم بودن کودکان از آهن در رحم مادر ممکن است باعث عقب ماندگی آن‌ها نسبت به همسالان خود از لحاظ زبان و مهارت‌های حرکتی در مدرسه شود. در دوران بارداری بدن به مقادیر بیشتری از آهن نیاز دارد. در دوران بارداری مقدار خون بدن افزایش می‌یابد و نیاز بدن به خون نسبت به حالت عادی 50 درصد بیشتر می‌شود. کم خونی و فقر آهن در دوره بارداری منجر به زایمان زودرس، تولد نوزاد کم وزن و مرگ کودکان می‌شود. بر اساس آخرین توصیه‌های مراکز تغذیه در دنیا میزان نیاز خانم‌های باردار به آهن روزانه 27 میلی گرم است.

افزایش نیاز به کلسیم در دوران بارداری و شیردهی

استفاده از کلسیم در دوران بارداری باعث جلوگیری از کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان می‌شود، چرا که جنین نیز برای رشد استخوان‌های خود به کلسیم نیاز دارد. محصولات لبنی منبع غنی کلسیم به حساب می‌‌آیند. زنان باردار باید در طول روز 3 تا 4 بار از لبنیات استفاده کنند. نوشیدن شیر و غذاهایی مانند شیر برنج بسیار مفید است. همچنین جهت افزایش جذب کلسیم مصرف همزمان ویتامین D نیز توصیه می‌‌شود.

توصیه‌هایی برای شروع یک بارداری سالم

از دیگر ترکیبات مهم در این دوران می توان به ویتامین A، ویتامین های گروه B – B6،B2، – B12ویتامینc، ویتامینD و ویتامینE اشاره نمود. تحقیقات نشان می‌دهد، مصرف مولتی ویتامین در ماه‌های پیش و بعد از بارداری می‌تواند خطرات مربوط به حاملگی را کاهش دهد. مصرف روزانه مولتی ویتامین می‌تواند از تولد زودرس نوزادان، کم وزن آن‌ها و وجود مشکل در سیستم عصبی آن‌ها بکاهد.

همچنین ببینید

اسید معده در بارداری، بارداری و تغذیه سالم، بارداری و مراقبت های آن، باورهای غلط بارداری، بایدها و نبایدهای دوران بارداری، تغذیه سالم در دوران بارداری، توصیه‌های بارداری، خوردن شكلات در بارداری، خوردن قهوه در دوران بارداری

درمان رفلاکس معده در دوران بارداری

0.0 00 اگر شما تغییرات شایع دوران بارداری را بشناسید حتما می دانید که برخی ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.