خانه / زيبايی / پاشنه‌هایی سالم و زیبا داشته باشید

پاشنه‌هایی سالم و زیبا داشته باشید

ترک خوردن پاشنه پا، درمان ترک پا، رفع ترک پا، پینه بستن پا، خشک شدن پاشنه پا، نرمی و لطافت پاشنه پا، مرطوب کننده پاشنه پا، پیشگیری از ترک پا، جلوگیری از ترک پا، زیبایی پاها

خیلی از ما در طول روز حتی به پاهایمان نیم نگاهی هم نمی‌اندازیم، چه برسد به این که به زیبایی و به خصوص سلامت آن‌ها اهمیت دهیم. پاشنه‌های ترک خورده مشکلی رایج است و درمان آن می‌تواند کمی دردسر ساز باشد. اما دلیل ترک خوردن پاشنه‌های ما چیست؟

ضخامت پوست پاشنه پاهای ما در اثر تغییر وزن وارد شده به آن و سطح زمینی که با آن در تماس است تغییر می‌کند. هرچه در طول روز بیشتر بایستید و فشار وزن شما بیشتر به روی پاها وارد شود، پوست پاشنه‌ها ضخیم‌تر از حد نرمال می‌شود. گاهی نیز پوست پاشنه‌های ما بسیار خشک می‌شود که اغلب دلیل آن تغییر شرایط آب و هوایی، پا برهنه راه رفتن روی سطوح مختلف، بیماری‌هایی مثل دیابت، اگزمای پوستی و یا عفونت‌های پوستی است که موجب خارش پوست می‌شوند. افزایش ضخامت پوست پاشنه و خشک شدن پوست این ناحیه منجر به ترک خوردن پاشنه‌های ما می‌شود. پوست خشک انعطاف کمی دارد و وقتی فشار زیادی به آن وارد شود نمی‌تواند کش آمده و به آسانی تغییر شکل دهد و در نهایت ترک می‌خورد.

برای پیشگیری از ترک خوردن پاشنه‌ها و درمان آن چه می‌توان کرد؟

اگر پوست شما خشک شده برای درمان آن حتما باید در روز آب کافی بنوشید. نوشیدن آب پوست شما را آبرسانی کرده و مرطوب نگاه می‌‌دارد. در ضمن، اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید که منجر به خشکی پوست شما شده در این باره با پزشک خود مشورت کنید. علاوه بر این، برای درمان یا پیشگیری از نرک خوردن پاشنه‌ها می‌توانید مراقبت‌های زیر را انجام دهید:

روزانه حداقل دوبار پاشنه‌های خود را با کرم مرطوب کننده آبرسانی کنید

اولین باری که پاشنه‌های خود را مرطوب می‌کنید باید در هنگام صبح و قبل از شروع به راه رفتن باشد. این مرطوب سازی پوست پاشنه‌ها را نرم کرده و انعطاف آن‌ها را قبل از قرار گرفتن در زیر فشار وزن افزایش می‌دهد.  در اواسط روز یا بعد از ظهر یک بار دیگر پاشنه‌ها را مرطوب سازید تا پوست پاشنه‌ها برای ادامه روز نرمی و لطافت کافی را داشته باشد. مرطوب کننده‌هایی که حاوی urea و alpha hydroxyl هستند برای رطوبت رسانی عمیق پاشنه‌ها و لایه برداری ملایم از پوست پاشنه‌ها مناسب هستند.

ضخامت پوست پاشنه‌ها را تحت کنترل داشته باشید

اگر پوست پاشنه‌های شما ضخیم شده و پینه بسته است، از سنگ پا برای درمان آن استفاده کنید. کلافه نشوید، ضخامت پوست پاشنه‌ها تا حدی برای محافظت از پاها ضروری است. فقط کافی است کمی پوست پاشنه‌ها را نازک کنید تا انعطاف آن را بالا ببرید.

تا جایی که می‌توانید کفش‌های بسته بپوشید

پوشیدن جوراب و کفش‌های بسته می‌تواند به حفظ رطویت پوست پاشنه‌ها و جلوگیری از خشک شدن و ترک خوردن پوست این ناحیه بسیار مفید باشد.

اگر می‌توانید پس از اندکی ایستادن بنشینید

اگر در طول روز برای ساعات طولانی می‌ایستید، هرگاه که می‌توانید به پاهای خود کمی استراحت بدهید و چند دقیقه بنشینید. از یاد نبرید که گاه به گاه به پاشنه‌های خود استراحتی بدهید و آن‌ها را از زیر فشار خارج کنید.

پاشنه‌های خود را تمیز نگه دارید

اگر پاشنه‌های شما ترک خورده‌اند، همیشه پاهای خود را تمیز نگه دارید. پوست ترک خورده پاشنه به راحتی دچار عفونت شده و مشکل ساز می‌شود. در صورتی که پوست پاشنه‌ها عفونت کنند، باید مقداری ضدعفونی کننده موضعی روی پوست مالیده و آن را با پارچه‌ای تمیز بپوشانید. این کار را هر روز و تا زمان درمان شدن پاشنه‌ها ادامه دهید.

به یک متخصص مراجعه کنید

اگر ترک پاشنه‌های شما دردناک هستند، خونریزی می‌کنند و یا با ضدعفونی کردن بهبود نمی‌یابند، بلافاصله به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا علاوه بر درمان، برای پیشگیری از به وجود آمدن دوباره ترک پا در آینده نیز مشورت بگیرید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

15 روش کم‌هزینه و آسان برای زیبایی پوست و مو

اهمیت زیبایی و سلامت پوست و مو برای خانم‌­ها بر هیچکس پوشیده نیست. اما گاهی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.