خانه / روانشناسی / پدرها هم حس مادری را تجربه می‌کنند

پدرها هم حس مادری را تجربه می‌کنند

روانشناسی والدین، تازه پدرها، تازه مادرها، حس پدرانه، حس مادرانه، ارتباط فیزیكی پدر و نوزاد، تغییرات هورمونی پدرها و مادرها

بر اساس مطالعه جدید، مراقبت از فرزندان توسط پدران نه تنها موجب تغییرات هورمونی آن‌ها می‌شود، بلکه مغزشان را نیز دوباره شکل می‌دهد. در تحقیقات انجام‌شده هنگام مراقبت از فرزندان، مغز مردان همان الگوهای شناختی و تعهد عاطفی مغز زنان را از خود بروز می‌دهد. بنابراین ممکن است یك شبکه مغزی فرزندپروری وجود داشته باشد که در زنان و مردان مشترک باشد.

محققان 98 نفر از تازه‌ پدرها و مادران را هنگام تماشای ویدیوهایی که شامل فیلم‌های فرزندان خود آن‌ها بوده است، بررسی کردند. در این مطالعه، مادرانی که خود از فرزندانشان مراقبت می‌کردند و همچنین پدرانی که در مراقبت از کودکانشان کمک می‌کردند، تحلیل شدند. در هر دو گروه، فعال‌سازی شبکه‌های مغزی مرتبط با پردازش عاطفی و درک اجتماعی مشاهده شد. به ویژه پدرانی که خود از فرزندانشان مراقبت می‌کردند، نوعی فعال‌سازی مغزی را در پردازش عاطفی بروز دادند که اکثرا در مادرانی که از فرزندانشان مراقبت می‌کردند، مشاهده شده بود.

مطالعات پیشین نشان داده‌ بودند تازه‌ پدرها افزایش در هورمون‌های استروژن، اوکسی‌توکسین، پرولاکتین و گلوکوکورتیکوئید را تجربه می‌کنند که چنین تغییرات هورمونی در اثر تماس آن‌ها با همسر و کودکشان حاصل می‌شود.

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.