خانه / بارداری / پنج روش برای كاهش وزن پس از بارداری

پنج روش برای كاهش وزن پس از بارداری

نكات كاهش وزن، نكت كاهش وزن پس از زایمان، شیر دادن و كاهش وزن، نوشیدن آب و كاهش وزن، تغذیه مناسب و كاهش وزن، بارداری و كاهش وزن، زایمان و كاهش وزن

كل ساختار بدن شما در بارداری دچار تغییرات می‌شود. ممكن است حتی بعد از زایمان فرم بدن شما مانند یك خانم باردار به نظر برسد. اما نگران نباشید، زیرا بعد از زایمان در بدن اتفاقات بسیاری در جریان است تا مجددا به حالت نرمال خود بازگردد. طبیعی است كه پس از زایمان نیز اضافه وزن داشته باشید، اما با رعایت این نكات می‌توانید وزن و فرم دلخواه خود را بازیابید.

در دوران بارداری بدن ما چه تغییراتی می‌كند؟

شیردادن به نوزاد

مطالعات نشان می‌دهد شیر دادن به شما كمك می‌كند تا پس از زایمان سریع‌تر تناسب اندام خود را بازیابید. پروسه شیر دادن باعث می‌شود شما در هر روز 400 تا 500 كالری بیشتر بسوزانید و در نتیجه سریع‌تر وزن كم كنید. شیر دادن علاوه بر بهبود تغذیه نوزاد برای مادر نیز بسیار مفید خواهد بود.

آب‌رسانی به بدن

زمانی كه به نوزاد خود شیر می‌دهید، بیش از هر زمان دیگری احساس تشنگی خواهید كرد. حتی اگر نوزاد شما از شیر شما نیز تغذیه نكند، باید هر روز مقادیر زیادی آب بنوشید. آب پوست شما را جوان نگه داشته و سموم بدن شما را دفع می‌كند. همچنین نوشیدن آب با پر نگه داشتن معده مانع از خوردن تنقلات پر كالری می‌شود. پس آب بنوشید تا متناسب بمانید.

ورزش بعد از زایمان

یكی از بهترین روش‌های كاهش وزن بعد از زایمان ورزش است. می‌توانید به سرعت و با انجام تمرینات شكمی كه مربی به شما می‌دهد مجددا از داشتن شكم صاف خود لذت ببرید. همچنین پیاده‌روی و دویدن نرم نیز می‌تواند در روحیه شما تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد. با انجام ورزش‌های هوازی نیز ضربان قلب شما بالا رفته و سریع‌تر چربی‌های انباشته شده ناشی از بارداری را می‌سوزانید. البته اگر زایمان شما به صورت سزارین بوده است، حتما قبل از اقدام به ورزش با پزشك خود مشورت كنید.

تغذیه مناسب

تغذیه شما پس از زایمان نقش بسزایی در كاهش و یا افزایش وزن شما دارد. از مواد غذایی چرب، پر ادویه و پر كالری پرهیز كنید. از میوه‌ها و سبزیجات تازه استفاده كنید. دقت كنید رژیم غذای شما شامل مقادیر متناسبی از پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد. مصرف گوشت‌های كم چرب، ماهی، مواد لبنی با درصد چربی پایین و سبزیجات را فراموش نكنید.

استراحت كافی

درست است كه با وجود نوزادتان كه دائم در شب بیدارتان می‌كند، نمی‌توانید شب‌ها از خواب كافی بهره ببرید، اما در طول روز سعی كنید كمبود خواب خود را جبران كنید. كمبود خواب در طدلانی مدت باعث می‌شود بدن شما به ترشح هورمون‌های ناشی از استرس بپردازد و این هورمون‌ها سبب افزایش وزن شما می‌شوند. پس برای كاهش وزن به میزان لازم استراحت كنید.

همچنین ببینید

اسید معده در بارداری، بارداری و تغذیه سالم، بارداری و مراقبت های آن، باورهای غلط بارداری، بایدها و نبایدهای دوران بارداری، تغذیه سالم در دوران بارداری، توصیه‌های بارداری، خوردن شكلات در بارداری، خوردن قهوه در دوران بارداری

درمان رفلاکس معده در دوران بارداری

اگر شما تغییرات شایع دوران بارداری را بشناسید حتما می دانید که برخی از این ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.