خانه / ورزش و تناسب اندام / پیاده‌روی بهتر چربی‌ها را می‌سوزاند یا دویدن؟

پیاده‌روی بهتر چربی‌ها را می‌سوزاند یا دویدن؟

تناسب اندام بانوان، پیاده روی یا دویدن، چربی سوزی، کاهش وزن، پیاده روی و لاغری، دویدن و لاغری

متخصص تغذیه‌ من می‌گوید فردی که 150 پوند وزن دارد، با طی کردن هر مایل می‌تواند 100 کالری بسوزاند. خواه آرم راه برود یا آن مسافت را بدود. وی می‌گوید بین دویدن و پیاده روی تفاوتی وجود ندارد، تنها تفاوتی که این دو روش دارند مدت زمانی است که آن یک مایل (هر مایل برابر 1.6 کیلومتر است) طی می‌شود. اما به نظرم این حرف درست نیست، من فکر می‌کنم دویدن کالری بیشتری را می‌سوزاند و یک پیاده روی سریع از یک پیاده روی آرام و آهسته نیز کالری بیشتری می‌سوزاند. نظر شما چیست؟ اجازه دهید پاسخ مارتیکا هینر متخصص تناسب اندام را در این زمینه با هم بررسی کنیم:

شما بین دو مفهوم سرگردان شده‌اید: چگونه کالری مشخصی را در مدت زمان معینی بسوزانید یا اینکه در یک مدت زمان معین کالری بیشتری بسوزانید؟ قبل از اینکه این موضوع را توضیح بدهم ، باید به این نکته توجه کنید که باید میزان کالری زاید خود را اندازه گیری کنید. میزان کالری‌های دریافتی و میزان کالری که باید بسوزانید و این کالری نیز برای هر فردی بسته به وزن و اندام او متفاوت است و این کار را باید یک متخصص برایتان انجام دهد.

در رابطه با غذا ، عوامل مختلفی وجود دارند مانند مواد تشکیل دهنده ، میزان غذا و .. که در میزان کالری تاثیر دارند. و نکته مهم اینجاست که شما همه کالری که غذا حاوی آن است را جذب نمی‌کنید. صد کالری میزان کالری استانداردی است که بدن فرد در هر مایل می‌سوزاند. بدن‌های سنگین تر انرژی بیشتری می‌طلبند (پس کالری بیشتری می‌سوزانند) تا حرکت کنند. شما با هر وزن و اندامی که هستید برای بیشتر سوزاندن کالری‌های زایدتان می‌توانید سرعت دویدن و یا پیاده روی‌هایتان را افزایش دهید، از کوه یا تپه بالا بروید چرا که نیازمند انرژی بیشتر است. شرایط آب و هوا نیز در سرعت شما تاثیر مستقیمی خواهند داشت.

با انجام حرکات کمتر و آهسته تر کالری کمتری می‌سوزانید. هر چه مسیری که طی می‌کنید هموارتر باشد و یا مسافت کمتر باشد کالری کمتری خواهید سوزاند. من معمولا به افراد توصیه می‌کنم که هر مایل را در 15 تا 20 دقیقه طی کنند و 7 تا 12 دقیقه نیز همین مسافت را به صورت دو یا پیاده روی سریع برگردند. اگر یک مایل را آهسته پیاده طی کنید، در هر دقیقه می‌توانید 5 کالری بسوزانید و اگر همین مسافت را بدوید 7 تا 8 کالری خواهید سوزاند؛ البته بستگی دارد که وزن شما یا سرعت‌تان چقدر باشد.

انرژی، تغذیه و عملکرد افراد انرژی مورد نیاز افراد را برای انجام فعالیت‌های مختلف تامین می‌کنند. طبق این محاسبات ، یک فرد 150 کیلویی زمانی که هر مایل را در هر ساعت طی می‌کند در هر دقیقه 3.6 کالری می‌سوزاند؛ زمانی که 3 مایل را طی می‌کند 5 کالری می‌سوزاند ؛ و 6.6 کالری در هر دقیقه زمانیکه 4 مایل را طی می‌کند. پس زمانی که این فرد با سرعت متوسط  پیاده روی می‌کند 180 کالری می‌سوزاند (20×5(  و زمانی که آهسته تر پیاده روی می‌کند 99 کالری (15×6.6)

برای اینکه کالری بیشتری بسوزانید ، فعالیت‌های سنگین انجام دهید:

بدوید ، سریع پیاده روی کنید یا بالا و پایین بپرید ؛ فعالیت‌های بیشتری انجام دهید یا هر تمرین ورزشی را 10 یا 20 دقیقه تکرار کنید ( بیشتر از یک مایل پیاده روی کنید یا بدوید) ، روزهای بیشتری  ورزش کنید (پیاده روی کنید یا بدوید).

کسی که با اشتیاق بیشتری ورزش می‌کند کالری بیشتری هم می‌سوزاند چرا که با هر بلند کردن وزنه و یا انجام هر تمرین ورزشی انرژی بیشتری را به کمک می‌گیرد. پس اگر 2 یا 4 مایل را با سرعت طی کنید ، در هر دقیقه 3.6 کالری تا 6.6 کالری می‌سوزانید. بنابراین ، در 30 دقیقه پیاده روی می‌توانید برای اینکه کالری بیشتری بسوزانید تندتر راه بروید. البته، در انجام تمرینات ورزشی‌تان هر چقدر هم که اشتیاق‌تان زیاد باشد باید توجه داشته باشید که حرکات‌تان درست باشد. پس اگر می‌خواهید کالری بیشتری بسوزانید یا مدت زمان تمرینات‌تان را بیشتر کنید یا آن حرکات را با سرعت و انرژی بیشتری انجام دهید.

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.