خانه / ورزش و تناسب اندام / پیلاتس و تفاوت آن با ایروبیک

پیلاتس و تفاوت آن با ایروبیک

2 (40%) 3 vote[s]

تناسب اندام بانوان، پیلاتس، ایروبیك، تفاوت پیلاتس و ایروبیك، ورزش‌های هوازی، فواید پیلاتس، پیلاتس چیست

پیلاتس به مجموعه‌ای از تمرینات ورزشی تخصصی اطلاق می‌شود که بر بدن و ذهن فرد تاثیر گذاشته و ضمن بالا بردن قدرت و استقامت تمام اعضای بدن، عمقی ترین عضلات بدن را مورد هدف قرار می‌دهد. تمرینات پیلاتس، عبارت از تلاش برای تمرکز فکر و درایت فرد برروی عضلات بدن و چگونگی و عملکرد آن‌هاست. به مرور زمان و با اجرای مکرر حرکات، ذهن انسان بدن را بهتر درک می‌کند و آن را توانمندتر و متعادل‌تر می‌سازد. همچنین حرکات پیلاتس عضلات و مفاصلی را مورد هدف قرار می‌دهد که در فعالیتهای روزانه درگیر هستند مانند: نشستن، راه رفتن، حمل کردن بار، خم و راست شدن.

کنترولوژی به ایجاد هارمونی یا هماهنگی کامل بین جسم، ذهن و روح انسان اطلاق شده‌ است. علم کنترولوژی به فرد می‌آموزد که با مغز و اراده خویش، اختیار کامل جسم را در دست بگیرد. بدین ترتیب که عضلات بدن فرد، از اراده او فرمان ببرند. نام این ورزش در ابتدا توسط ژوزف پیلاتس علم کنترل بدن نام گذاری شده بود که پس از مرگ وی بدلیل احترام و حفظ یاد و خاطره او توسط بازماندگانش به نام پیلاتس متداول شد. سیستم ورزشی است که در سال ۱۹۲۰ توسط ژوزف پیلاتس پایه‌گذاری گردید. روش تمرینی پیلاتس متشکل از ورزش‌هایی است که تمرکز روی پیشرفت انعطاف و قدرت در تمام اندام‌های بدن دارد بدون اینکه عضلات را حجیم کرده یا آن‌ها را از بین ببرد.

فواید پیلاتس

۱- به انعطاف پذیری ستون فقرات کمک می‌کند.

۲- آگاهی بیشتری راجع به بدن مان، به ما می‌دهد.

۳- عضلات را قوی و طول عضلات را زیاد می‌کند.

۴- عضلات شکم را تقویت می‌کند.

۵- فکر و جسم هر دو با هم کار می‌کنند.

۶- استرس را کم می‌کند و انرژی را افزایش می‌دهد.

۷- شکم و کمر را خوش فرم می‌کند.

۸- پس از جراحی و یا صدمه دیدن، بهبودی را سرعت می بخشد.

۹- حرکات مفاصل را افزایش می‌دهد.

۱۰-گردش خون را تسهیل می‌کند.

۱۱-درد مفاصل و درد پشت را آرام می‌کند.

۱۲-یک ورزش بسیار خوب برای داشتن اندامی مناسب می‌باشد.

۱۳-با این ورزش، احساس بهتری می‌کنید.

۱۴-به زنان شیرده کمک می‌کند تا زودتر به وزن قبل از بارداری شان برسند.

۱۵-یک ورزش ملایم می‌باشد و به شما روحیه می‌دهد.

۱۶-با انجام صحیح تنفس ، اکسیژن به بدن می رساند و عضلات شکم را سفت می‌کند.

ایروبیک

ایروبیک یعنی فعالیتی که عضلات بزرگ را به کار بگیرد. حداقل ۱۲ دقیقه با حرکات ریتمیک و موزون، در شرایطی که سرعت و شدت تمرین قابل تحمل است و نیاز بدن به اکسیژن برای مدتی افزایش می یابد، این فعالیت انجام می‌گیرد. ایروبیک جزء فعالیت های هوازی (شدت کم و مدت طولانی) است. تمرینات ایروبیک از حرکات ریتمیک و متناوب ماهیچه‌ای بهره برده و ضربان قلب و تنفس را در مدت زمانی خاص بالا می برد. ین که چه مدت زمانی را برای انجام تمرینات ایروبیک باید اختصاص دهید بستگی به هدف، برنامه ریزی و شرایط جسمی شما دارد، اما ۱۰ تا ۶۰ دقیقه، زمان قابل قبولی است. اگر هدف شما کاهش وزن اضافی بدنتان و همچنین سوزاندن چربی‌ها باشد و در شرایط مساعدی هم باشید، می‌توانید مدت بیشتری ورزش کنید. شاید در این صورت چیزی حدود ۳۰، ۴۰ یا ۶۰ دقیقه هم به شما توصیه می‌شود.  در کل ایروبیک برای چربی سوزی و کم کردن وزن بهتر است .

نمونه‌هایی از ورزش ایروبیک

استپ، پیاده‌روی، دویدن، شنا، دوچرخه سواری، کوه نوردی، اسکی در مناطق کوهستانی، اسکیت و تنیس. باید به این مساله توجه کرد که که تمرینات ایروبیک می‌بایست در قالب خاص خود انجام شوند که البته به هدف و شرایط جسمی فرد، سوابق بیماری و وضعیت جسمانی او نیز بستگی دارد. ضروری است شیوه صحیح و درست را از مربیان ایروبیک یا فیزیولوژیست‌ها بیاموزید.

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.