خانه / سلامتی / چرا خانم‌ها دچار بی‌اختیاری ادراری می‌شوند؟

چرا خانم‌ها دچار بی‌اختیاری ادراری می‌شوند؟

نكات سلامتی بانوان، بی اختیاری ادرار در زنان، درمان بی اختیاری ادرار، استرس و بی اختیاری ادرار، زایمان و بی اختیاری ادرار

شیوع این مشکل، بین خانم ها شایع تر است و علت آن هم به اختلاف ساختار بدن بین خانم ها و آقایان و عامل بارداری نزد خانم ها بازمی گردد. دکتر رویا تقی پور انوری، جراح و متخصص زنان تاکید می‌کند که اگر نشت ادرار برای بیمار استرس زا باشد باید ارزیابی و درمان انجام شود. از دید بیشتر زنان جوان که زایمان نکرده‌اند، نشت گهگاه مقادیر اندک ادرار مزاحمت جدی ایجاد نمی‌کند و در حدی نیست که به خاطر آن در جست وجوی اقدامات درمانی برآیند. اما از سوی دیگر، 5 تا 10 درصد زنان هر روزه دچار نشت شدید ادرار می‌شوند و تحت تاثیر این مشکل نحوه زندگی خود را تغییر می‌دهند. از فعالیت های خود کاسته و گردش‌های اجتماعی و روابط خود را کاهش می‌دهند. بسیاری از این زنان با کاهش شدید اعتماد به نفس مواجه می شوند. گروه دیگری از خانم‌ها نیز هستند که دست کم هفته‌ای یک بار دچار نشت ادرار می‌شوند، اما شدت نشت و تأثیر آن بر تغییر شیوه زندگی در حد گروه قبلی نیست.

عوامل موثر در بروز بی اختیاری ادرار

برخی شواهد نشان می‌دهد که سن، حاملگی، زایمان و چاقی برافزایش میزان و شدت بی اختیاری موثر است. دکتر تقی پور با اشاره به بیماری‌های همراه با بی اختیاری ادرار می‌گوید: این بیماری ها شامل دیابت، سکته مغزی و ضایعات طناب نخاعی می‌شوند. دیگر عوامل همراه یا کمتر شناخته شده با بی اختیاری ادراری شامل برداشتن رحم، یبوست، استرس‌های شغلی، استعمال دخانیات و عوامل ژنتیک می‌شوند.

این متخصص زنان و نازایی با اشاره به این که رعایت نکردن موازین بهداشتی تأثیر مستقیمی در بروز بی اختیاری ادرار ندارد، توضیح می‌دهد: رعایت نکردن موازین بهداشتی می‌تواند باعث عفونت و شاید اختلال کنترل ادرار به طور موقت شود و بعد از درمان عفونت، بی اختیاری ادرار نیز به طور کامل بهبود می‌یابد. وی به احتمال بروز مشکل بی اختیاری ناشی از چاقی و تغییرات عصبی و هورمونی که با افزایش سن رخ می‌دهد، اظهار می‌کند: حتی ممکن است مشکلات طبی که در زنان مسن شایع‌تر است با افزایش سن آن‌ها دخالت بیشتری در ایجاد بی‌اختیاری ادراری داشته باشد. البته نباید از تاثیر چاقی به علت نقش احتمالی در ایجاد یا تشدید بی اختیاری ادرار غافل شد.

سیگار و استرس و افزایش خطر بی اختیاری

بررسی‌ها نشان می‌دهد گرچه افراد سیگاری در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به بی اختیاری ادرار قرار دارند، اما درباره برطرف شدن بی‌اختیاری ادرار با قطع سیگار اطلاعی وجود ندارد. شرایط استرس زا نیز باعث بروز بی‌اختیاری ادرار در افراد مستعد می‌شود و در صورت حذف عوامل استرس زا بهبودی چشمگیری در بی اختیاری ادراری ایجاد می‌شود.

پژوهشگران تاکید می‌کنند از آنجا که چاقی و سیگار از عوامل زمینه ساز بی اختیاری ادرار استرسی است یعنی با عطسه و سرفه و افزایش فشار شکم ادرار بی اختیار می ریزد، کاهش وزن و نکشیدن سیگار به کنترل این بیماری کمک می‌کند. همین طور نخوردن قهوه و چای و نوشابه‌های گازدار به درمان این بیماری کمک می‌کند، اما نخوردن مایعات چندان تغییری در وضع بیمار ندارد و به دلیل احتمال آسیب به کلیه‌ها توصیه نمی‌شود.

درمان‌های بی اختیاری ادرار

به گفته دکتر تقی پور درمان‌های بی اختیاری ادرار شامل درمان‌های جراحی و غیرجراحی می‌شود، اما رویکرد درمانی بر پایه یافته‌های بالینی و شدت ناراحتی است که بیمار تجربه می‌کند. درمان‌های غیرجراحی نیز به تغییرات شیوه زندگی، درمان فیزیکی، رفتار درمانی، آموزش مثانه و مصرف داروها معطوف می‌شود. شواهد پزشکی نشان می‌دهد که تقویت عضلات کف لگن با انجام ورزش‌های خاص، در درمان بی اختیاری ادرار مؤثر است. اما ذكر این نكته حائز اهمیت است كه بیمار باید این ورزش‌ها را به صورت منظم و به مدت کافی انجام دهد.

همچنین ببینید

راههای حفظ سلامتی، خواص گیاهان دارویی، گیاهان تصفیه كننده هوا، فواید درمانی اسطوخودوس، خواص آلوئه ورا برای پوست، كاهش استرس با اسطوخودوس، درمان استرس با لاوندر، خواص درمانی رزماری

بهترین گیاهان خانگی برای بهبود سلامت و روحیه بهتر

همه افرادی که به دنبال خرید گیاهان خانگی هستند، قبل از انجام خرید اولین اولویت ...

2 دیدگاه

  1. سلام من بیست وسه سالمه اما خیلی دچار استرس میشم و همش کابوس میبینم وترس ودلهره تو وجودمه که باعث شده که اختیارادرار نداشته باشم یعنی تند تند باید برم دستشویی اگه خیلی خودمو بتونم کنترل کنم یه ساعته بعدش قطره قطره ادرارم میریزه نمیدونم برای چیه چکار کنم خیلی مشکل برام پیش اومده نمیتونم برم بیرون یا مسافرت چون تند تند باید برم دستشویی و داره این قضیه توزندگیم اثر بد میزاره لطفا کمکم کنین

    • اول برو پیش متخصص بعدا هم اگه زود زود بری دستشویی کلیه سنگ منگ نمذاره من هم بیست ودو سالمه مشکل ندارم ولی تا حد امکان میتونم به دسشویی میرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.