خانه / سلامتی / چرا روزهای اول هفته احساس کلافگی می‌کنیم؟

چرا روزهای اول هفته احساس کلافگی می‌کنیم؟

به هم ریختن ساعت خواب، درمان اختلالات خواب، كلافگی و بی حوصلگی، تاخیر جت اجتماعی، خواب منظم و متعادل، ساعت داخلی بدن، خستگی و بی حوصلگی، درمان خستگی و کوفتگی بدن، حفظ سلامت خواب

آیا می دانستید که خوابیدن تا دیروقت در روزهای تعطیل آخر هفته می تواند خواب شما را دچار اختلال کند و حال و حوصله را از شما بگیرد؟ حتی اسمی هم برای این حالت پیدا شده: تاخیر جت اجتماعی!

بنابر نظر متخصص خواب و مدیر بیمارستان اختلالات خواب نیویورک شلبی فردمن هریس، این تاخیر جت اجتماعی بسیار شایع است. در واقع این مسئله یک اختلال خواب نیست که مردم را به خاطرش به کلینیک بکشاند، اما براحتی متوجه می شویم که این مردم آنهایی نیستند که هر روز زمان مشخصی از خواب بیدار می شوند.

این مسئله با یک تعریف مشخص می شود: بیدار ماندن تا ساعات پایانی شب های تعطیل و خوابیدن تا ظهر در روزهای بعد می تواند ساعت بدن ما را از نظم همیشگی خود منحرف کند .هر چقدر شما بتوانید ساعات خواب بدن خود را متعادل نگاه دارید و حتی آن را در تعطیلات آخر هفته هم حفظ کنید بدن و روان شما سالم تر خواهد ماند.

همه اینها به این خاطر اتفاق می افتد که ما ریتم ساعت داخلی بدن و ساعات خواب و بیداری مان را از دست می دهیم. ماندن در تخت خواب هم همان اثر را دارد. شما شبهای تعطیل آخر هفته را دیر می خوابید و ساعت بدن تان را در زمان متفاوتی قرار می دهید.

وقتی اولین شب تعطیلی فرا می رسد ، زمانیکه بدن تان به ساعات خواب و بیداری همیشگی اش نزدیک تر است برنامه همیشگی خود را در پیش بگیرید و همان ساعت همیشگی بخوابید و از دیر خوابی های مخصوص تعطیلات پرهیز کنید. شما در تعطیلات غذاهای متفاوتی می خورید ، تحرکات متفاوتی دارید و بیدار ماندن بیش از ساعت همیشگی بدن تان را به خطر می اندازد. در اینجا چند پیشنهاد داریم که شما را از سردرگمی در روز اول هفته و پریشانی در به خواب رفتن در شب آخر تعطیلات رها خواهد کرد:

1-در طول هفته و قبل از خوابیدن با فکری راحت بخوابید.

با فکر وام و قرض و … در تعطیلات به رختخواب نروید.اگر در طول هفته خوب می خوابیدید بااین راه در تعطیلات راحت تر به خواب خواهید رفت.

2- یک چرت کوتاه بزنید.

اگر شب پیش دیر وقت به رختخواب رفته اید، می توانید در طول روز یک چرت کوتاه بزنید تا دوباره شاداب شوید. باید این چرت کوتاه را طوری تنظیم کنید که قبل از ساعت 2 بعد از ظهر باشد. و این مدت را به تنها 20 دقیقه محدود کنید چرا که خواب شبانه برایتان مشکل ساز خواهد شد.

مطلب مرتبط: ۷ علت خستگی دائم: چرا همیشه خسته هستید؟

3-دو روز تعطیل آخر هفته را نخوابید!

ما می دانیم که این تنها فرصت شما برای استراحت است.بله، میتوانید صبحها یکی دو ساعت دیرتر بیدار شوید اما اگر بخواهید در هر دو روز تعطیل آخر هفته تا دیروقت بیدار بمانید و تا دیروقت هم بخوابید مشکل را به بدن خود دعوت کرده اید.از شنبه آن هفته به سختی می توانید ساعت بدن تان را به ریتم قبلی خود برگردانید.

4- تحرک داشته باشید.

ورزش کردن به شما کمک می کند که بعد از یک شب انرژی خوبی داشته باشید پس خود را مجبور کنید که به باشگاه بروید و یا بعد از بیدار شدن پیاده روی کنید.به این ترتیب بعد از صبحانه دیگر میل به خوابیدن زیر پتو را نخواهید داشت.

5-حمام آفتاب بگیرید.

هر چقدر می توانید در طول روز حمام آفتاب بگیرید.پرده ها را کنار بزنید، کنار پنجره باز صبحانه تان را بخورید و تمام درهای خانه را باز کنید.نور به شما کمک می کند که بدن تان ریتم خود را بدست آورد و سطح هورمون شما متعادل شده، شما احساس آرامش کنید.

6-بعد از ساعت 2:00 بعد از ظهر از نوشیدنی های پرکافئین دوری کنید.

حتما تا بحال می دانستید که نوشیدن قهوه بهترین راه برای بیدار ماندن است ، بله درست فکر کرده اید اما شاید این راه حل خوبی برای تمام روز نباشد.از نوشیدن قهوه و کافئین بعد از ساعت 2 بعد از ظهر خودداری کنید چرا که در خواب شبانه شما مشکل ایجاد می کند.

مطلب مرتبط: ۷ راه برای تنظیم مجدد برنامه خواب

حرف آخر: هیچ کس از شما انتظار ندارد که زندگی اجتماعی تان را نادیده بگیرید، و یکی دو ساعت زودتر خوابیدن در شب های آخر هفته به آن وحشتناکی ای که شما فکر می کنید نیست. اما اگر کسی شب های جمعه برای به خواب رفتن مشکل داشته باشد یا در هفته شب ها دیر به خواب برود، باید برای بیداری خود یک زمان مشخص در نظر بگیرد.زمان به خواب رفتن بسیار مهم است اما بیدار شدن در راس یک ساعت مشخص از آن هم مهم تر است.

منبع نوشته

همچنین ببینید

راههای حفظ سلامتی، خواص گیاهان دارویی، گیاهان تصفیه كننده هوا، فواید درمانی اسطوخودوس، خواص آلوئه ورا برای پوست، كاهش استرس با اسطوخودوس، درمان استرس با لاوندر، خواص درمانی رزماری

بهترین گیاهان خانگی برای بهبود سلامت و روحیه بهتر

همه افرادی که به دنبال خرید گیاهان خانگی هستند، قبل از انجام خرید اولین اولویت ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.