خانه / ازدواج / چرا من هنوز مجرد مانده ام…؟

چرا من هنوز مجرد مانده ام…؟

Rate this post

مجرد ماندم، عوارض مجرد ماندن، چرا مجرد مانده ام، چرا تنها ماندم، همسریابی موفق، نكات همسریابی، یافتن همسر مناسب، چرا دوستی ندارم، روانشناسی رابطه، روانشناسی ازدواج

اگر تا به حال ازدواج نکرده اید و می‌‌خواهید همسر مناسبتان را پیدا کنید، بهتر است اول از همه بدانید که در گذشته کجای طرز فکر یا رفتارتان مشکل داشته تا بتوانید این مشکلات را برطرف کنید. با ما همراه باشيد تا ببينيم چه عواملي باعث تنها ماندن شما شده است.

زیاد کلاس می‌گذارید؟

ماجرای زیر را تصور کنید؛ یکی از همکاران تان نیت ازدواج دارد و درباره شما از سایر همکاران شما پرسیده است. شما هم از او خوشتان می‌آید، اما یک چیزی شنیده‌اید که باید ناز کرد چون اگر ناز نکنید، دیگران فکر می کنند به دست آوردن شما راحت است! بعد چه اتفاقی می‌افتد؟ نازکردن را از حد می‌گذرانید. یاد بگیرید اول از همه با خودتان روراست باشید و بعد با خواستگارتان. اگر واقعا از او خوشتان می‌آید، لزومی ندارد این قدر غرور به خرج بدهید و کارها را خراب کنید. ما نمی‌گوییم به خواستگارتان بگویید او را به عنوان همسر آینده می‌پسندید اما رفتارهایی هم نشان ندهید که دقیقا خلاف این ماجرا را نشان می‌دهند. مردان پیچیدگی‌های زنانه را آن طور که باید و شاید درک نمی‌کنند و این مسئله اذیتشان می‌کند.

تفکرات قالبی را کنار بزنید

آدم‌ها در روابط معمولا به سه گروه تقسیم می‌شوند:

«افراد امن»: که آدم‌هایی خونگرم و مهربان هستند و محبت و عشقشان را در رفتارشان نشان می‌دهند.

«افراد نگران»: که مرتبا نگران هستند، مبادا دست رد به سینه علاقه و عشقشان خورده شود.

«افراد دوری گزین»: که دوست دارند تحت هر شرایطی استقلالشان را حفظ کنند و نیازمند محبت به نظر نرسند.

تمام افراد این سه دسته، در نقطه‌ای از زندگی خود نیاز به متعهد شدن به یک فرد را احساس می‌کنند و دوست دارند تشکیل خانواده بدهند. مسئله این است که وقتی در ذهن خود باوری اشتباه در مورد چیزی داشته باشید، در عالم بیرون موارد تایید کننده این باور بیشتر به چشمتان می‌آید. کافی است سعی کنید باورتان را تغییر دهید و متوجه تغییرات اطرافتان شوید. اگر در کل نسبت به مردان بی اعتماد هستید، مدتی هم ذهنتان را به مردان نجیب، متعهد و درستکار معطوف کنید. با کمی دقت، در میان اعضای فامیل یا شاید در محیط کارتان گزینه مناسبی را بیابید. این گونه متوجه خواهیدشد که این افراد کم نیستند.

ایده‌آل گراها مجرد می‌مانند

این اتفاق گاهی برای خانم‌هایی که در سن ازدواج هستند می‌افتد؛ آن‌ها چند سال پیش خواستگار خوبی داشته‌اند و به دلایلی او را رد کرده‌‌اند. حالا بعد از چند سال هرکسی را که از راه می‌رسد با او مقایسه می‌کنند و دست رد به سینه‌اش می‌زنند.

دست از ایده‌آل نشان دادن خواستگار یا خواستگارهای قبلی‌تان بردارید و واقعیت ماجرا را دریابید. ببینید از زندگی چه چیزهایی می‌خواهید، از همسر آینده‌تان چه می‌خواهید و این آدم جدید تا چه حد از خواسته‌های شما را پوشش می‌دهد. گذشته‌ها گذشته و آینده شما را تصمیم فعلی‌تان می‌سازد.

منتظر نیمه گمشده نشسته‌اید؟

چه تصوری از این قشنگ‌تر که یک نفر یک جای این دنیای بزرگ به شما تعلق دارد و نیمه گمشده شماست؟! هرکسی در دوره‌ای از زندگی‌اش این طرز تفکر را مد نظر دارد. یکی از دلایل این امر می‌تواند به راحت طلبی افراد در رابطه برگردد. اگر آدمی باشید که حوصله وقت گذاشتن و کار کردن روی رابطه را نداشته باشید، ترجیح می‌دهید دست روی دست بگذارید و منتظر رسیدن یک آدم ایده‌آل بمانید.

واقعیت این است که در بعضی از موارد ممکن است بعد از مدت زمانی طولانی یک شخص نسبتا ایده آل پیدا شود، اما فرد کاملا ایده آلی در کار نیست. همان طور که شما هم نقص‌هایی دارید دیگران هم نقص‌هایی دارند. مسئله مهم این است که ببینید با کدام یک از این ایرادها می‌شود کنار آمد و با کدام یک نمی‌شود سر کرد.

از وابسته شدن می‌ترسید؟

خیلی از خانم‌های جوان از وابستگی عاطفی و احساسی می‌ترسند و به همین خاطر خواستگارها را ندیده و نشناخته رد می‌کنند. آن‌ها نگران هستند که استقلالشان به رسمیت شناخته نشود و با وابستگی عاطفی به شخص دیگری، موقعیتشان به خطر بیفتد. این مسئله در مورد بسیاری از آقایان هم صدق می‌کند. آن‌ها هم از اینکه ازدواج کنند و استقلالشان را از دست بدهند، وحشت دارند. در روابط خواه ناخواه مسئله دل بستگی و وابستگی احساسی پیش می‌آید و بعضی از قوانین دوران تجرد عوض می‌شوند. مسئله مهم این است که کسی را پیدا کنید که با دلیل و مدرک متوجه شده‌اید از جهت این قوانین بیشتر به هم می‌آیید و هر دوی شما برای هم مناسب هستید.

تجارب ناخوشایند پدر و مادرها

این مشکل برای بسیاری از خانم‌ها و آقایان پیش می‌آید، آن‌ها در خانواده‌هایی بزرگ شده‌اند که ثبات عاطفی در آن‌ها وجود نداشته است. پدر و مادر مرتب در حال آزاردادن یکدیگر بوده‌اند و این رفتارها را جلوی بچه‌ها انجام داده‌اند. برای همین، حالا که بچه‌های خانواده به سن ازدواج رسیده‌اند، به اصطلاح از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسند و برای ازدواج نکردن انواع و اقسام بهانه‌ها را می‌آورند. آن‌ها به سادگی از تکرار اشتباهات پدر و مادرشان و حتی تکرار زندگی والدین خود دچار هراس و وسواس هستند و این تردید مانعی برای انتخاب درست آن‌ها می‌شود. چنانچه شما هم به خاطر تجربیات تلخ رابطه پدر و مادرتان حاضر نیستید ازدواج کنید، بهتر است هرچه زودتر به یک مشاور مراجعه کنید و مشکل را بدون رودربایستی با او درمیان بگذارید.

تاثیرگذاری در چند ثانیه

می‌گویند سه ثانیه اول یک دیدار، نقش مهمی در ادامه پیدا کردن یا نکردن آن بازی می‌کند. از یکی از دوستان معتمد و صمیمی‌تان بخواهید به شما بگوید موقع ملاقات با دیگران چطور به نظر می‌رسید؛ افسرده؟ زیاده از حد خوشحال؟ پرحرف؟ نمی‌گوییم در برخورد اولیه خود واقعی‌تان را پنهان کنید و طور دیگری به نظر برسید، بلکه هدف این است که شما خودتان را آنگونه که هستید بشناسید و روی نقاط قوت و ضعفتان کار کنید، به طور مثال اگر پرحرف هستید و این مسئله را دوستان نزدیکتان هم تایید می‌کنند، به جای ناراحت شدن روی خودتان کار کنید و از حالا به بعد سعی کنید در جلسات خواستگاری بیشتر شنونده باشید تا گوینده.

بخشی از تاثیرگذاری در دیدار اول به آراستگی ظاهر بر می‌گردد. اگر همیشه عادت دارید لباس‌های سیاه به تن کنید یا بدون اینکه بدانید، نامرتب به نظر برسید، بد نیست کمی هم به ظاهرتان رسیدگی کنید.

به تو احتیاجی ندارم!

یکی از ترس‌های بزرگ مردان، شنیدن جواب رد از زبان زنان است که او را به چشم همسر آینده‌شان می‌بینند و متاسفانه رفتار خیلی از خانم‌ها این ترس آقایان را تشدید می‌کند. اگر شما هم جزو آن دسته از خانم‌هایی هستید که بدون آنکه بدانید مرتب به بقیه القا می‌کنید من از تو بهتر هستم یا وقتی خودم از پس کارهایم بر می‌آیم چه احتیاجی به تو دارم، بهتر است بیشتر روی این ذهنیت و رفتارهایتان فکر کنید، مردان از دیدن این رفتارها وحشت زده می‌شوند و جرات خواستگاری کردن را از دست می‌دهند. هیچ ایرادی ندارد اگر به تنهایی از پس کارهایتان بر می‌آیید، اما اگر واقعا قصد ازدواج کردن دارید، بهتر است کمی هم روی خوش به خواستگارتان نشان بدهید و طوری القا نکنید که انگار بودن و نبودن او برای شما فرقی ندارد.

منبع نوشته

همچنین ببینید

بازیابی تمرکز

5 روش فوری و موثر برای بازیابی تمرکز

Rate this post بازیابی مجدد قدرت تمرکز حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد پر مشغله ...

یک دیدگاه

  1. فقط راجع خانمها بود پس اقایون چی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.