خانه / ورزش و تناسب اندام / چرا نباید تمرینات هوازی را قبل از تمرین با وزنه انجام دهید؟

چرا نباید تمرینات هوازی را قبل از تمرین با وزنه انجام دهید؟

87452032_XS

شكی نیست كه گرم کردن قبل از ورزش بسیار مهم است. یك گرم کردن کوتاه پنج تا 10 دقیقه‌ای جریان خون در بدن شما را افزایش داده و همچنین اکسیژن و مواد مغذی لازم را به عضلات شما برای داشتن بهترین عملكرد می‌رساند. گرم کردن پیش از ورزش مزایای متعددی دارد. افزایش سوخت و ساز بدن که منجر به چربی سوزی بیشتر می‌شود و بهبود عملکرد تمرینی شما از جمله این مزایا هستند. معمولا گرم کردن شامل فعالیت‌های قلبی و عروقی با شدت بالا نمی‌شود. با همه این‌ها اگر با وزنه تمرین می‌كنید، بنا به دلایل زیر باید زمان گرم كردن بدن خود را قبل از رفتن به سوی وزنه‌ها محدود كنید.

1. طولانی شدن مدت زمان ریکاوری

زمان ریکاوری بسته به چند عامل فیزیولوژیکی متفاوت است، اما خستگی ناشی از فعالیت‌های هوازی و سپس وزنه زدن می‌تواند مدت زمان ریكاوری شما را افزایش دهد. افزایش زمان ریكاوری می‌تواند بر جنبه‌های مختلفی از زندگی شما مانند خواب و عملكرد كاری شما تأثیر بگذارد. حذف ورزش هوازی و یا انجام ورزش‌های هوازی در روزهایی جداگانه از تمرینات وزنه باعث می‌شود چربی بیشتری بسوزانید و راحت‌تر ورزش كنید.

2. رژیم غذایی نامناسب

برخی از متد‌های کاهش وزن مصرف نكردن کربوهیدرات‌ها، مانند نان و پاستا را توصیه می‌كنند. اگر در حال حاضر رژیم غذایی فاقد کربوهیدرات دارید، باید تمرینات هوازی خود را به حداقل میزان خود محدود كنید، به خصوص قبل از بلند کردن وزنه. بدن شما در طول ورزش هوازی نرمال یا شدید از کربوهیدرات به عنوان سوخت استفاده می‌کند. اگر بدن دچار كمبود کربوهیدرات شود، به طور طبیعی از منابع دیگری مانند بافت عضلانی به عنوان انرژی استفاده می‌كند و توانایی شما برای تمرین با وزنه كاهش می‌یابد.

3. عدم تعادل در شدت تمرین

تفاوت بین انرژی مصرف شده در تمرینات هوازی و تمرین با وزنه بسیار زیاد است. ترکیبی از تمرین با وزنه با شدت بالا و تمرینات هوازی می‌تواند بهره‌وری سیستم عصبی مرکزی بدن را كاهش دهد. بالا و پایین رفتن ضربان قلب در طول تمرینات هوازی توانایی طبیعی بدن شما را برای فعالیت در سطح بالا کاهش می‌دهد. به علاوه اگر مبتلا به هر نوعی از بیماری‌ها قلبی هستید قبل از تمرین با پزشک خود مشورت کنید.

4. استهلاک بافت عضلانی

هدف شما برای چربی سوزی در یک چهارچوب زمانی خاص غیر ممكن نیست، اما شیوه‌ای که برای رسیدن به این هدف برمی‌گزینید می‌تواند آن را غیر ممكن سازد. برای كاهش وزن لزوما نیاز به انجام تمرینات هوازی ندارید، به خصوص این که ورزش هوازی با شدت بالا مانند دویدن نرم و یا شدید بر روی تردمیل، در واقع می‌تواند بدن شما را مجبور به سوزاندن بافت عضلانی كند. به این ترتیب شاید وزن كم كنید، اما چربی سوزی نخواهید داشت.

5. کاهش قدرت بدنی در تمرین با وزنه

اغلب مردم وقت كافی ندارند تا در هفته پنج بار به باشگاه بروند، و این باعث می‌شود تمرینات هوازی و تمرین با وزنه را به صورت هم‌زمان انجام دهند. با توجه به مطالعه انجام شده توسط گروه زیست شناسی دانشگاه یووسکوله فنلاند، انجام تمرینات هوازی قبل از تمرین با وزنه باعث كاهش عملکرد بدن در تمرینات قدرتی خواهد شد.

منبع نوشته

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.