خانه / مجله روانشناسی / چند بار در روز معذرت خواهی می‌كنید؟

چند بار در روز معذرت خواهی می‌كنید؟

عذر خواهی، معذرت خواهی، معذرت خواهی از همسر، معذرت خواهی از دوست، افراط در معذرت خواهی، معذرت خواهی افراطی، زیاده روی در معذرت خواهی، روانشناسی معذرت خواهی

من طی روزهای دوشنبه تا چهارشنبه هفته گذشته 12 بار از افراد مختلف معذرت خواهی كردم. در واقع، هفته سختی داشتم. در این هفته کاری جدید را شروع كرده‌ام که همواره دوست داشتم و برای آخر هفته نیز به مناسبت جشن تولد 30 سالگی‌ام مهمان داشتم. دوستان و خانواده‌ای عالی دارم و همسرم نیز بسیار مهربان است، در كل همه چیز زندگی‌ام عالی است. اما با این حال درهفته گذشته چندین و چند بار برای اعمال و رفتارم از افراد مختلف عذرخواهی کردم. نگاهی به مطلب زیر بیندازید تا ببینید چطور حسن نیت ما و عذر خواهی‌های مكررمان  در دراز مدت موجب جریحه‌دار شدن احساسات خود ما خواهد شد.

روز دوشنبه اولین روز كاری من در شغل جدیدم بود. بارها از همكارانم برای پرسیدن چیزهایی كه نمی‌دانستم و كارهایی كه با نحوه انجام آن‌ها در محیط جدید آشنا نبودم عذر خواهی كردم. وقتی به خانه برگشتم تصادفا برای خالی كردن پریز و روشن كردم لپ تاپ خودم، لپ تاپ همسرم را از برق كشیدم و مكالمه كاری او با همكارانش را قطع كردم. پس از صرف شام همسرم پیشنهاد داد تا با هم فیلم ببینیم اما من از اولین روز كاری بسیار خسته بودم و می‌خواستم با استراحت كافی برای باقی هفته پیش رو انرژی داشته باشم. در نتیجه به خاطر همراهی نكردن او عذر خواهی كردم.

روز سه شنبه روزی برفی بود. به كافه محل كارم رفتم تا قهوه بخرم. كارت اعتباری‌ام را به فروشنده دادم و از او معذرت خواهی كردم كه پول نقد همراه ندارم. ایمیلی از یكی از همكارانم دریافت كردم كه چند سوال راجع به مطلبی پرسیده بود كه برایش ارسال كرده بودم. و من از بابت این كه مطلبم به اندازه كافی شفاف نبوده عذر خواهی كردم. پدرم با فرستادن پیامی حالم را پرسید و من از او معذرت خواهی كردم كه مدتی است فرصت نكردم به او زنگ بزنم. چند ساعت بعد همسرم اطلاع داد كه یك برنامه گردشی در این روز برفی با دوستان ترتیب داده است. خیلی دیر به من خبر داد و با وجود كارهای عقب مانده‌ام نمی‌توانستم به آن‌ها ملحق شوم. به همین دلیل دوباره از او معذرت خواستم.

روز چهارشنبه مسئول آی‌تی به دفترم آمده بود تا انجام برخی از كارها را برایم شرح دهد. منظور او را نفهمیدم و از بابت این كه باعث شدم دوباره بایم توضیح دهد از او عذر خواهی كردم. در راه برگشت به خانه در وسیله نقلیه عمومی جا كم بود. هنگام نشستن كمی با خانم بغل دستی خودم برخورد كردم. از او معذرت خواستم اما از چهره‌اش مشخص بود از این كه خودم را كنار او جای دادم ناراحت است. به دوستم زنگ زدم و قرار شامم را با او كنسل كردم. گفتم هفته سختی داشتم و در ضمن آخر هفته برای جشن تولدم كلی كار نكرده دارم.

از این اتفاقات چه نتیجه‌ای می‌گیرید؟ چطور شد كه من 12 بار از افراد مختلف عذر خواهی کردم در حالی كه به شدت مشغول کار بودم و در واقع مرتكب اشتباهی نشده بودم؟ عجیب است كه من حتی متوجه نشدم كه این همه عذر خواهی كرده‌ام، از دهانم پرید. مثل وقتی كه حین راه رفتن در خانه پایمان با چیزی برخورد می‌كند و همان لحظه ناسزایی از دهانمان می‌پرد! کارشناسان می‌گویند ریشه مشکل همین جاست.

برایان دیک، دکترا، استادیار روانشناسی در دانشگاه ایالتی کلرادو و مؤسس  jobzology.com توضیح می‌دهد: عادت كردن به معذرت خواهی و گفتن متاسفم هنگامی که فقط قصد كاهش تنش را دارید و در واقع هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اید، می‌تواند به شما صدمه بزند. عزت نفس شما آسیب خواهد دید، دیگران را نیز ناراحت می‌كنید و در برخی از موارد اجازه می‌دهید مقصر اصلی تقصیر را به گردن شما بیاندازد.

کریستین هسلر، کارشناس و نویسنده Expectation Hangover می‌گوید عذر خواهی بیش از حد می‌تواند باعث شود ضعیف به نظر برسید و مدام در پی خوشحال كردن و كسب رضایت اطرافیان خود باشید. این كار مشابه این است كه مدام به دیگران بگویید: خواهش می‌كنم رفتار مرا تایید كنید. با زیاده‌روی در عذر خواهی شما خودتان را كم ارزش‌تر از دیگران قلمداد می‌كنید، در صورتی كه اینطور نیست.به علاوه، این كار باعث می‌شود تاثیر عذر خواهی شما در دیگران كم شود و زمانی كه واقعا باید از شخصی عذر خواهی كنید، نتوانید با گفتن این جمله تاثیر مطلوب را روی او داشته باشید.

پس چگونه بدانیم نیاز به عذر خواهی كردن داریم یا خیر؟ هسلر می‌گوید: عذر خواهی بیانی بسیار صمیمانه است و باید در مواقع خاص از آن استفاده كنید. دیك اضافه می‌كند: شما باید وقتی عذر خواهی كنید كه كار اشتباهی انجام داده‌اید و می‌خواهید مسئولیت آن اشتباه را به عهده بگیرید و اشتباه خود را جبران كنید. برای مثال وقتی شما قهوه خود را تصادفا روی لباس کسی می‌ریزید یا تولد دوستتان را فراموش می‌كنید.

در بسیاری از موارد دیگر ببینید كجا می‌توانید به جای “متاسفم” از كلمه “متشكرم” استفاده كنید. هسلر می‌گوید: اگر کسی به شما در انجام كاری کمک کرد و برای شما وقت گذاشت، به جای عذر خواهی كردن از ندانستن نحوه انجام آن كار فقط كافی است از او تشكر كنید نکته مهم این است كه به خاطر داشته باشید ندانستن عیب نیست. عیب این است که برای چیزی عذر خواهی كنید که مقصر آن نیستید.

با این توصیه‌های جدید، تصمیم دارم چند نكته جدید را عملی كنم: اول از همه، وقتی تازه كار هستم، هرگز از یک همکار برای آموزش چگونگی انجام کار عذر خواهی نمی‌كنم. زیرا حالا درك می‌كنم که كار پوچی است. دوم این وقتی مجبور به لغو برنامه‌ها هستم –البته در صورت داشتن دلایلی منطقی برای این كار- از دوستان یا همسرم عذر خواهی نمی‌كنم. آن‌ها شرایط مرا درک خواهند كرد جون خودشان نیز دغدغه‌ها و مشغله‌های خاص خود را دارند.

منبع نوشته

همچنین ببینید

بازیابی تمرکز

5 روش فوری و موثر برای بازیابی تمرکز

0.0 00 بازیابی مجدد قدرت تمرکز حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد پر مشغله تجربه ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.