خانه / سبك زندگی / چند وقت یك بار ملحفه‌ها را می‌شویید؟

چند وقت یك بار ملحفه‌ها را می‌شویید؟

شستشوی ملحفه ها، شستشو و نظافت، نظافت رختخواب، نكات نظافت منزل، ملحفه و روبالشی، نظافت اتاق خواب، عوض كردن ملحفه ها، عوض كردن روبالشی، شستن ملحفه، نكات ریز خانه داری

پس از گذراندن یک روز سخت و طولانی، هیچ چیز مثل لم دادن در رختخواب و لذت بردن از ملحفه‌های پنبه‌ای نمی‌چسبد. اما اگر شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر به نظافت ملحفه‌های خود به اندازه كافی اهمیت ندهید، در حقیقت در میان پوست‌های مرده، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها لم داده‌اید!

از 1187 نفر از خوانندگان مجله آمریكایی womenshealth در مورد اینكه چند وقت یك بار ملحفه‌های رختخواب خود را شسته و روبالشتی‌ها را تعویض می‌كنند نظرسنجی شد. 44 درصد از زنان گفته‌اند که یک بار در هفته ملحفه‌ها را می‌شویند، 31 درصد گفته‌اند که دو بار در ماه ملحفه‌ها را شسته و 16 درصد نیز گفته‌اند که این کار را فقط یک بار ماه انجام می‌دهند. در همین حال، 32 درصد از زنان گفته‌اند كه تقریبا هرگز رو بالشتی خود را تعویض نمی‌كنند.

اما چند وقت یك بار باید ملحفه‌ها را شست؟ فیلیپ تیرنو، دکترا و مدیر میکروب شناسی بالینی و ایمونولوژی مرکز پزشکی Langone دانشگاه نیویورک می‌گوید: شما باید حداقل هفته‌ای یك بار ملحفه‌های خود را بشویید. دلیل این شستشوی مداوم این است كه وقتی در رختخواب خود لم می‌دهید، ملحفه‌ها را توسط ریزش پوستی (ما در طول روز میلیون‌ها سلول پوست از دست می‌دهیم)، لوسیون‌ها، مواد آرایشی، عرق، مو و هر چیزی كه در طول روز به آن دست زده‌اید مانند گرده، شوره‌های حیوانات خانگی، قارچ‌ها و ذرات خاک آلوده می‌كنید. همه این عوامل دارای دوز نه چندان سالمی از باکتری هستند. به عنوان مثال، عرق می‌تواند حاوی باكتری‌هایی باشد كه بعد از رفتن به دستشویی با خود حمل كرده و به رختخواب منتقل كرده‌اید و هرچه دیر به دیرتر ملحفه‌های خود را شستشو دهید این باكتری‌ها بیشتر فرصت رشد كردن در رختخواب شما را دارند.

تیرنو اضافه می‌كند: به علاوه، عرق و پوست مرده قابلیت جذب كرم‌های گرد و غبار را داشته و موجب تغذیه شدن و چند برابر شدن آن‌ها می‌شود. حتی فکر داشتن یک دسته كرم در رختخواب نیز چندش‌آور است، اما در واقع این كرم‌ها نیستند كه به شما صدمه می‌زنند بلكه این  مدفوع آن‌هاست می‌تواند آلرژی و آسم را تشدید کند. حتی اگر شما آلرژی نداشته باشید، وجود این كرم‌ها می‌تواند باعث شود صبح‌ها با چشمانی قرمز و گرفتگی بینی از خواب بیدار شوید.

بسیاری از مردم نمی‌دانند که یک سوم از زندگی خود را در معرض این آلرژن‌ها صرف می‌كنند. اما حتی اگر هفته‌ای یك بار نیز ملحفه‌های خود را بشویید، باز هم می‌توانید در معرض آلودگی باشید. زیرا با گذشت زمان و در اثر نیروی جاذبه این ذرات و باکتری‌ها راه خود را به تشک و بالش شما می‌یابند.

می‌توانید تشک خود را به زباله دانی پرت كرده و بالش‌های جدید بخرید! اما به توصیه تیرنو ساده‌ترین راه برای دور شدن از این باکتری‌ها این است كه ملحفه‌های تشك و بالش‌های خود را تعویض كنید. سعی كنید ملحفه‌ها و كاورهایی كه تهیه می‌كنید نفوذ ناپذیر باشند و كل تشك و بالش را پوشش دهند و نه تنها قسمت بالایی آن‌ها را. ملحفه‌ها و كاورهای نفوذناپذیر را می‌توانید هر چند ماه یك بار بشویید تا از نظافت رختخواب خود اطمینان حاصل كنید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

استفاده از موزاییك در دكور خانه، چیدمان منزل با موزاییك، تزیین خانه با موزاییك، تغییر دكوراسیون منزل، طراحی داخلی منزل، ایده‌های نو برای دكوراسیون، ایده های جالب دكوراسیون، دكوراسیون حمام

10 ایده جالب برای استفاده از موزائیک در دکور خانه

0.0 00 اگر از موزائیک خوشتان می آید و می خواهید آن را به دکور ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.