خانه / روانشناسی / چهار مهارت ارتباطی که ازدواج مرا نجات داد

چهار مهارت ارتباطی که ازدواج مرا نجات داد

2 (40%) 3 vote[s]

نکات زندگی مشترک، راهنمای ازدواج، برقراری ارتباط در زندگی زناشویی، سوءتفاهم در زندگی مشترک، مهارت‌های ارتباطی در زندگی زناشویی

من و همسرم در حاال گذراندن روزهای عاشقانه ماه عسل بودیم. غرق در عشق و محبت هم بودیم و دنیا در دستان ما بود. بعد از گذشت یک هفته از ماه عسل بود که اولین دعوای زندگی مشترکمان را تجربه کردیم. این قضیه بارها و بارها تکرار شد و در عرض مدتی کوتاه هر دو به این نتیجه رسیدیم که نه تنها راه حلی برای بن بست زندگی مشترکمان وجود ندارد، بلکه اصلا با شخص اشتباهی ازدواج کرده‌ایم.

مشکل ما در عدم توانایی در برقراری ارتباط با یکدیگر بود. وقتی از همسرم می‌پرسیدم کی به خانه برمی‌گردی؟ او چنین برداشت می‌کرد: بهتر است در ساعت مقرر برگردی و به من در کارهای خانه کمک کنی. و وقتی همسرم از من می‌پرسید: برای شام چه غذایی داریم؟ برداشت من این بود: یعنی امشب هم شام آماده نکرده‌ای؟

در واقع ما نمی‌توانستیم هیچ یک از منظورهای خودمان را به یکدیگر بفهمانیم دائم همدیگر را با کلمات می‌آزردیم. اینقدر از یکدیگر رنجیده بودیم که به نظر می‌رسید هیچ گاه نمی‌توانیم به درستی ارتباط برقرار کنیم و کاملا از رابطه‌مان نا امید شده بودیم. وقتی که به مشاور مراجعه کردیم درباره مهارت‌های ارتباطی بیشتر آموختیم. در ابتدا حرف‌های مشاور به نظرم بسیار ساده و بدیهی می‌آمد و با خود می‌گفتم چرا باید برای این مزخرفات به او پول بدهم. اما وقتی کمی از موضع خود پایین آمدم فهمیدم بسیاری از ما این نکات ساده را در عمل رعایت نمی‌کنیم و عزیزترین‌هایمان را با حرف‌های نابجا و نادرست می‌رنجانیم. در طول دوره مشاوره بسیاری چیزها یاد گرفتم، در اینجا مهمترین و تاثیر گذارترین آن‌ها را در زیر برای شما بازگو خواهم کرد.

نحوه پاسخ دادن مهم است

شروع یک دعوا فقط تقصیر شخصی نیست که اولین جمله را می‌گوید. طرف مقابل می‌تواند با پاسخ خود آتش دعوا را شعله‌ور کند. ممکن است یا خود فکر کنید اگر شخصی با لحن بدی با شما صحبت کرد، حق دارید در مقابل پاسخ تندتری به او بدهید. اما به یاد داشته باشید این شخص پاسخ دهنده است که قدرت شروع یک دعوا را دارد. یک واکنش محبت آمیز از شما می‌تواند به کلی مسیر مکالمه را به سمت دیگری هدایت کند. من و همسرم این اصل را به اجرا گذاشتیم و در حین عصبانیت یکی از ما، دیگری کنترل اوضاع را با صبر و محبت خود به دست می‌گیرد و اینگونه از شروع جر و بحث پیشگیری می‌شود.

تماس فیزیکی آتش دعوا را خاموش می‌کند

اگر در حال نوازش یکدیگر باشید، سخت می‌توانید به هم پرخاش کنید. البته پس از شروع یک دعوا مشکل است بتوانید به سمت یکدیگر بروید، پس بهترین زمان برای این کار وقتی است که می‌دانید باید در مورد یک مسئله جدی صحبت کنید و مکالمه‌ای پر تنش پیش رو دارید. کنار یکدیگر بنشینید، دست همسرتان را در دست بگیرید و یا به هر نحوی که راحتید این ارتباط فیزیکی را ادامه دهید. وقتی مکالمه کمی پر تنش شوید خواهید دیدکه دیگر نمی‌توانید یکدیگر را نوازش کنید. در این مرحله حق انتخاب دارید: به برقراری تماس فیزیکی ادامه دهید و دعوا را متوقف کنید و یا نوازش کردن یکدیگر را متوقف کنید و دعوا را ادامه دهید.

انتخاب وقت مناسب بازدهی مکالمه را بالا می‌برد

اغلب من و همسرم در زمان صرف شام فرصت صحبت کردن در مورد مسائل روزمان را داریم. با وجود بچه‌های  کوچکمان، همین زمان شام نیز زمان پر مشغله‌ای برای ماست. اگر بخواهیم در مورد مسئله‌ای مهم صحبت کنیم، صبر می‌کنیم تا شام صرف شود و بچه‌ها به رختخواب بروند. یا مثلا زمانی که همسرم مشغول تماشای برنامه تلویریونی مورد علاقه‌اش است صحبت خود را به بعد از اتمام برنامه موکول می‌کنیم. البته همه ما می‌دانیم که گاهی اوقات موضوعاتی فوری پیش می‌آیند. در این صورت تلویریون را خاموش می‌کنیم و به اولویت را به صحبت خود می‌دهیم. البته چنین شرایطی استثنائی است و نباید انتظار داشته باشیم همیشه چنین باشد. در اکثر اوقات، باید با توجه به شرایط زمان مناسبی را برای گفتگو انتخاب کنیم.

با تکرار جمله همسرتان از منظور او مطمئن شوید

در بسیاری از موارد ما از گفتن جمله‌ای مقصود خاصی داریم و شخص مقابل چیز متفاوتی را می‌شنود. شما نیز اگر از همسر خود زیاد این جمله را می‌شنوید که: منظورت از این چیزی که گفتی جیست؟ احتمالا دچار اینگونه سوءتفاهمات شده‌اید. دفعه بعد که نین شرایطی پیش آمد، جمله همسرتان را عینا برای او تکرار کنید و اجازه دهید حرف خود را از ربان شما نیز بشنود. مثلا بگویید بعنی می‌گویی.. و حرف همسرتان را بازگو کنید یا بگویید تو گفتی…. و سپس برداشت خود از آن حرف را به همسرتان توضیح دهید. با این کار به همسرتان این فرصت را می‌دهید تا گفته خود را تایید کند یا در صورتی که برداشت شما اشتباه بوده حرف خود را تصحیح کند. در واقع با این تکرارها، اطمینان حاصل خواهید کرد که منظور همسرتان را درست فهمیده‌اید، نه اینکه مقصود دیگری را به اشتباه به خود قبولانده باشید.

با آموختن و عمل کردن به این اصول، اکنون مهارت برقراری ارتباط سالم یکی از نقاط قوت ازدواج ما محسوب می‌شود. نه این که دیگر اصلا دعوا نکنیم، گاهی اوقات جر و بحث‌هایی میان ما پیش می‌آید. زمانی من و همسرم هر دو فکر می‌کردیم با شخص اشتباهی ازدواج کرده‌ایم. اما اکنون نمی‌توانیم عشق ورزیدن، شناختن، یا همراه بودن با هیچ شخص دیگری را در دنیا غیر از یکدیگر تصور کنیم. همواره به یاد داشته باشید که همسر شما مهمترین چیز در زندگی شماست. مهارت برقراری ارتباط وسیله‌ای که می‌توان توسط آن قلب‌ها و ذهن‌ها را به یکدیگر نزدیک کرد. موفقیت و خوشبخت شدن در ازدواج فقط با تلاش خود شما میسر است.

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

Rate this post مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.