خانه / روانشناسی / چگونه با سمعی‌ها، بصری‌ها و لمسی‌ها برخورد كنیم؟

چگونه با سمعی‌ها، بصری‌ها و لمسی‌ها برخورد كنیم؟

دنیای امروز دنیای ارتباطات است. سه چهارم اوقات روزانه ما صرف ارتباط با دیگران می‌شود و شاید اكثر موفقیت‌های ما به روابطمان وابسته باشد. وقتی ما بتوانیم ارتباطی صمیمانه برقرار کنیم، بالطبع پیشنهادهای جالبی نیز به ما داده خواهد شد. ازدواجی مناسب، شغلی عالی، فکری نو و خلاق، برنامه‌ای تفریحی و …

خود شما بارها شاهد بوده‌اید که اشخاصی در کمترین زمان چنان در دیگران تاثیر مثبت و خوبی گذاشته‌اند که به راحتی برای در خواست‌هایی بزرگ پاسخ مثبت دریافت کرده‌اند و حال آنکه افراد دیگری علیرغم ارتباط طولانی چنین شانسی نداشته‌اند! خودتان هم گاهی وقت‌ها پیشنهادهای جالب خود را به دوستان قدیمی، همکاران با سابقه و یا اعضای خانواده نداده‌اید بلکه این پیشنهادها را به کسانی داده‌اید که تازه با شما آشنا شده‌ اما در پهنه قلب شما نفوذ کرده‌اند.

تمام افرادی که ما با آنها در ارتباطیم به دنبال گمشدهٔ خود در این دنیای بزرگ می‌گردند. خود ما نیز به دنبال شخصی هستیم که اگر اوقاتی را با او سپری کنیم، این دقایق از بهترین‌ها و به یاد ماندنی‌ترین لحظات زندگی‌مان باشد. افراد را از نظر روحی می‌توانیم به سه دسته بصری، سمعی و لمسی تقسیم كنیم. ممکن است کسی هر سه حالت را داشته باشد اما به طور حتم یکی از این حالت‌ها غالب است. حالا ببینیم که این کیفیت‌ها چگونه‌اند:

افراد بصری :

بصری‌ها افرادی هستند که بیشتر به کیفیت‌های دیداری توجه دارند و تصاویر برایشان بیشتر جلب نظر می‌کند . از آنچه دیده‌اند بیشتر صحبت می‌کنند. هیجانی‌ترند، سریعتر صحبت می‌کنند، از حرکات دست بسیار استفاده می‌کنند و می‌کوشند سخنان خود را با حرکات به تصویر بکشند. چون سرعت کلامشان با سرعت تصاویر متحرک ذهنی شان برابر نیست، معمولا ً برای بیان اندیشه‌های خود شتاب دارند، برخی کلمات را حذف می‌کنند و آنچه را می‌گویند به گونه‌ایست که مخاطب تصویر آن را در ذهن خود ببیند .

افراد بصری به رفتار ما، ظاهر ما و هر آنچه به چشم می‌آید بیشتر توجه می‌کنند. اینکه رفتار ما چقدر محترمانه است، آیا به احترامشان بلند می‌شویم، آیا چهره‌مان از دیدنشان شاد می‌شود، آیا لباس‌هایمان تمیز و ظاهری آراسته داریم برایشان بسیار با اهمیت است. بصری‌ها عاشق گل‌اند. دوستدار هدیه‌اند. به اینکه از دید دیگران چگونه‌اند خیلی اهمیت می‌دهند. بصری‌ها تصویری‌اند. با آن‌ها باید پر شورتر و پرهیجان‌تر بود. باید خیلی خلاصه گفت. توضیح و تفسیر زیاد حوصله آن‌ها را سر می‌برد.

وقت بصری‌ها را نگیرید. مقصود خود را زود اعلام کنید. آرامش افراطی و شل بودن بصری‌ها را کلافه می‌کند. آن‌ها عاشق هیجان‌اند. اگر می‌خواهید در دل افراد بصری نفوذ کنید، اگر می‌خواهید حرف شما را بهتر بپذیرند و در خواست شما را اجابت کنند و اگر می‌خواهید با آن‌ها صمیمی شوید در اجرای آنچه گفته شد بکوشید .

افراد سمعی :

این افراد بیشتر به کیفیت‌های شنیداری توجه دارند و از آنچه شنیده‌اند بیشتر صحبت می‌کنند. کلام و طنین و آهنگ را به خاطر می‌سپارند. هیجان آرامتری دارند. آهسته صحبت می‌کنند و سعی می‌کنند بیانشان شیوا و رسا باشد و به گفتار خود توجه خاصی نشان می‌دهند. سمعی‌ها  به گفتار ما توجه خاصی دارند. به تحسین‌ها، تقدیرها، تشکرها، به آنچه پشت سرشان گفته شده است. به کنایه‌ها، به طعنه‌ها، به گفتار مؤدبانه و محترمانه. به اظهار علاقه گفتاری. به جمله دوستت دارم، به گفتار نغز، به کلام شیرین. به لحن و طنین. به موسیقی و خوش آهنگی صدا. با سمعی‌ها کمی آرامتر از بصری‌ها صحبت کنید اما مراقب باشید که خیلی هم آرام نشوید. خلاصه نکنید اما شرح و تفسیر فراوان هم ندهید. فصاحت و بلاغت را در سخن از یاد نبرید. تشویقتان بیشتر کلامی باشد. یک آفرین برای یک سمعی هزار مرتبه بیشتر ازیک شاخه گل می‌ارزد. به گفتار آن‌ها بیشتر از بقیه گوش دهید چون آن‌ها خوش سخن هستند.

برای سمعی‌ها احترام کلامی مهمتر از احترام رفتاری است. تند صحبت کردن با آن‌ها بی ادبی تلقی می‌شود. علاوه بر آنکه آن را نشانه اضطراب و نبود آرامش می‌دانند .

افراد لمسی :

این افراد بیشتر به کیفیت‌های لمسی توجه می‌کنند. از آنچه لمس کرده‌اند بیشتر حرف می‌زنند و هیجانشان خیلی کم است. خیلی آرامند. حتی یک نوع رخوت و سستی را می‌توان در آن‌ها دید. احساس آن‌ها از دیگران عمیق‌تر است و در ملایمت آن‌ها متانت نیز هست. شاید بتوان گفت که لمسی‌ها از بصری‌ها متنفرند! لمسی‌ها با آنچه با دست و تن حس می‌کنند خیلی میانه گرمی دارند. یک حمام آب گرم بیش از هر چیز دیگر آن‌ها را در خلوت خود شاد می‌کند.

لمسی‌ها را باید در آغوش کشید. دستانشان را به گرمی فشرد و دست تحسین و صمیمیت بر پشتشان زد. آنقدر که با نوازش و در آغوش کشیدن و بوسیدن می‌توان محبت را به لمسی‌ها ابراز کرد با هدیه و گفتن دوستت دارم نمی‌توان. هل دادن و تنه زدن آنچنان موجب آزارشان می‌شود که گویی تیر خورده‌اند. لمسی‌ها آهسته و عمیق حرف می‌زنند و با مکث و حوصله صحبت می‌کنند، به پاداش‌های فیزیکی بسیار علاقه‌مندند و در جریان مکالمه دوست دارند نزدیک فرد مقابل باشند.

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.