خانه / سلامتی / چگونه به تعادل بهتری دست یابید

چگونه به تعادل بهتری دست یابید

تعادل بیشتر بدن، بهبود تعادل بدن، بهبود پوسچر بدن، تمرین برای افزایش تعادل، حفظ تعادل بدن، تمرینات ورزش‍ی تعادلی، پوسچر صحیح بدن، حفظ سلامت بدن

ایجاد تعادل بهتر، از آن جهت که به تمرین، توجه، و زمان نیاز دارد، شبیه ساخت عضله است. تعادل برای بسیاری از افراد، یک مهارت اکتسابی است. همه‌ی افراد با این مهارت متولد نمی‌شوند، اما چیزی است که می‌تواند با تکرار، بهتر شود.

تعادل نیز مانند قوی تر شدن مزایای بسیاری دارد، از جمله بهبود عملکرد ورزشی، پوسچر بهتر، کاهش خطر آسیب دیدگی و درد کمتر پشت و مفاصل. ایجاد تعادل، بخشی از جنبش تناسب اندام کاربردی است که در آن بجای ورزش کردن برای مقاصد زیبایی، اولویت به توسعه‌ی قدرت و تحرک برای زندگی روزمره تغییر کرده است.

تناسب اندام کاربردی در حال محبوب شدن است، زیرا بیشترافراد می‌خواهند بجای ورزش کردن برای منافع زیبایی، بر حرکت سالم برای هر فعالیت روزانه تمرکز کنند. کلاس‌های تناسب اندام کاربردی، بر حرکات تعادلی و مرکز بدن از جمله ورزشهای شکمی، بالا و پاین پشت و همچنین عضلاتی که باسن را محکم می‌سازند تمرکز می‌کنند.

عضلات مرکزی بدن یا بالاتنه، برای همه‌ی ما مرکز تعادل ایجاد می‌کنند. هر برنامه‌ی تناسب اندام، درحالت ایده آل شامل ترکیبی از تمرینات قلبی عروقی، قدرتی و تعادلی خواهد بود.

تعادل شما توسط چندین سیستم که با هم کار می‌کنند مشخص می‌شود. سیستم وستیبولار از سنسورهای موجود در سر (از جمله گوش) که جهت گیری فضایی را کنترل می‌کند فرمان می‌گیرد. سیستم حس عمقی، شامل گیرنده‌هایی در مفاصل، عضلات و بافت همبند است که به بدنتان می‌گوید در هر زمان، در چه جایی از فضا قرار دارد. بینایی، سومین سیستم است، زیرا چشم‌ها، محیط اطراف را ارزیابی می‌کنند. به همین دلیل، حفظ تعادل با چشمان بسته، یک چالش مضاعف است. در واقع بینایی ضعیف با مشکلات تعادلی همراه است.

به دلیل پیچیدگی سیستم‌های تعادل، مهم است که با شرایط مختلف روی تعادلتان کار کرده و آن را امتحان کنید. بعنوان مثال، تست کردن تعادل با چشمان بسته، بسیار مهم است. حفظ تعادل در حالت ایستاده و همچنین در موقعیت‌های نزدیک‌تر به زمین، چالش‌های خوبی هستند. با حرکاتی که بطور ترکیبی با سیستم‌های مختلف کار می‌کنند، تعادل را تمرین کنید. تمرین تعادل، باید بخشی ازروال معمول تناسب اندام شما باشد.

تعادل عالی، به پوسچر خوب و یک مرکز بدن قوی نیاز دارد. این دستاوردها به نوبه‌ی خود، به بهبود تعادل و جلوگیری از آسیب دیدگی در طول فعالیت‌ها و افزایش عملکرد ورزشی کمک می‌کنند. برای اینکه تعادل را وارد روال تناسب اندامتان کنید، سعی کنید بجای استفاده از دستگاه‌ها از وزنه‌های آزاد استفاده کنید.

مطلب مرتبط: اهمیت وضعیت صحیح بدن در سلامت شما

به مرکز بدنتان و سفت کردن عضلات شکمتان در طول تمام تمرینات، بیشتر توجه کنید. برای آنکه شاهد بهبود تعادلتان باشید، تمرینات ساده‌ی زیر را سه بار در هفته در روال روزانه‌ی تناسب اندامتان جای دهید. ترکیبی از تمرین کردن با کفش و پابرهنه نیز مفید خواهد بود، زیرا اینها جنبه‌های مختلف تعادل که شما در زندگی روزمره نیاز دارید را محک می‌زنند.

  • تعادلتان را روی یک پا حفظ کنید. پشت یک صندلی را نگه دارید و تمرین کنید که درهر بار، یک دستتان را بلند کنید تا زمانیکه بتوانید بدون کمک دست‌هایتان، ثباتتان را حفظ کنید.
  • وضعیت درخت یوگا: روی یک پا بایستید و پای دیگر را روی قوزک پای ایستاده قرار دهید، در حالیکه زانویتان به سمت بیرون باشد. هنگامیکه ثبات پیدا کردید، سعی کنید دست‌هایتان را به سمت آسمان بلند کنید.
  • بجای زمین، روی یک توپ بوسو (یک توپ نصفه) یا یک توپ تعادلی، حرکت پلانک انجام دهید.
  • روی زمین حرکت پلانک انجام دهید، در حالیکه درهر بار یک پایتان را بالا آورده و برای چند ثانیه بالا نگه می‌دارید.
  • روی دست‌ها و زانوها، تعادلتان را حفظ کنید. دست و پای مخالف را بطور همزمان از زمین بلند کنید و همانطو رنگه دارید.
  • کشش چهار سر: در حالیکه روی یک پا ایستاده اید، یک صندلی یا دیوار را بعنوان تکیه گاه نگه دارید و پای دیگر را از زانو خم کرده و مستقیما پشتتان ببرید. همان پا را با دست همان سمت از بدنتان بگیرید و از طریق عضله‌ی چهار سر ران پای خم شده، کشش انجام دهید. برای امتحان کردن تعادلتان در طول کشش، دیوار یا صندلی را رها کنید.
  • تمرین کنید که درهر وضعیت تعادلی برای محک زدن تعادلتان، چشمهایتان را مدت کوتاهی ببندید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

راههای حفظ سلامتی، خواص گیاهان دارویی، گیاهان تصفیه كننده هوا، فواید درمانی اسطوخودوس، خواص آلوئه ورا برای پوست، كاهش استرس با اسطوخودوس، درمان استرس با لاوندر، خواص درمانی رزماری

بهترین گیاهان خانگی برای بهبود سلامت و روحیه بهتر

همه افرادی که به دنبال خرید گیاهان خانگی هستند، قبل از انجام خرید اولین اولویت ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.