خانه / روانشناسی / چگونه مانع از دخالت‌های اطرافیان شویم؟

چگونه مانع از دخالت‌های اطرافیان شویم؟

روانشناسی روابط زناشویی، نكات ازدواج، ازدواج و دخالت اطرافیان، دخالت پدر و مادر در ازدواج، رفتار درست با خانواده همسر

دخالت دیگران در زندگی زناشویی شکایتی شایع بین زوج‌های جوان است. این‌ که والدین آن‌ها و یا دیگر نزدیکان به خود اجازه می‌دهند در مورد زندگی مشترک آن‌ها اظهار نظر و یا دخالت کنند. متاسفانه خانواده‌های ما دو کلمه ی دخالت و حمایت را با هم اشتباه می‌گیرند و به بهانه‌ی حمایت از فرزندانشان، در زندگی آن‌ها دخالت می‌کنند. واژه‌ی زیبای حمایت که همه‌ی فرزندان تا آخر عمر به آن احتیاج دارند، در صورت درخواست کمک و راهنمایی فرزندان از والدین به کار می‌رود ، اما اگر والدین بدون خواست و رضایت فرزندان بخواهند حرف خودشان را به کرسی بنشانند، در اینجا کارشناسان کلمه‌ی دخالت را به کار می‌برند.

واقعیت این است که در عمل نمی‌توان همیشه میزان دخالت‌ها را به صفر نزدیک کرد. چرا که بخشی از ماجرا به ویژگی‌های شخصیتی والدین باز می‌گردد، که البته همسران توانایی تغییر دادن آن‌ها را ندارند. شما که نمی‌توانید مادر همسر خود را که 50 یا 60 سال با این روش زندگی کرده، هر چند از نظر شما غلط باشد، تغییر دهید. اما این به معنای آن نیست که در مقابل دخالت‌ها باید سوخت و ساخت. بلکه می‌توانید با کسب مهارت و راهکارهایی عوارض این دخالت‌ها را به ویژه در زندگی مشترك و روابط خود با همسرتان کم کنید. باما همراه باشید تا ببینیم انجام این كار چگونه میسر خواهد شد.

با دید مثبت به موضوعات بنگرید و خودتان را جای آنها بگذارید:

در همه ی موضوعات زندگی می‌توان جور دیگر دید. وقتی مادر همسر شما می‌گوید ” اینقدر پولتان را خرج نکنید، چرا هر هفته به رستوران می‌روید؟” چرا بدترین برداشت را می‌کنید؟ چرا می‌گویید او نمی‌خواهد که من با همسرم شاد و راحت باشم؟ چشمانتان را بشویید، او از سر دلسوزی و محبت این جمله را می‌گوید، دوست دارد که شما پولتان را پس انداز کنید، خانه بخرید و … اگر شما خود را جای او بگذارید، آیا دوست ندارید که فرزندتان پیشرفت کند، پس انداز کند، خانه بخرد و …

بعضی وقت‌ها چشم‌ها را ببندید، چیزی هم نشنوید:

شاید این راه چندان جوان پسندانه نباشد، اصلاً اگر به بعضی از جوانان بگویید بهتر است برخی چیزها را بشنوید، اما به روی خودتان نیاورید به آنان بر می‌خورد که یعنی من ادا در بیاورم که ناشنوا هستم و چیزی نمی‌شنوم! به تصور این افراد هر چه به اصطلاح تیزتر باشند و مچ اطرافیان را بهتر بگیرند، نشان دهنده‌ی زرنگی آنان است، اما اگر همین افراد کمی با خود روراست باشند، می‌بینند این به اصطلاح تیز و زرنگ بودن چه دردسرهایی که تا به حال برای آن‌ها نداشته است. البته قرار نیست به صورت افراطی و همیشه از این روش استفاده کنیم. بلکه استفاده مناسب و گاهگاهی از این روش می‌تواند هم به آرامش ما کمک کند و هم باعث شود احترام‌مان حفظ شود.

 بگو چشم و کار خودت را بکن:

گاهی اوقات اطرافیان صحبت خود را به صورتی مطرح می‌کنند که امکان نادیده گرفتن آن به هیچ صورتی وجود ندارد. در این شرایط، می‌توان حرف خانواده‌ها را در جلو آنان عملی کرد، اما بعداً مطابق نظر خود رفتار كرد. شاید بگویید این کار چندان مودبانه نیست و اصلاً این کار به نوعی نفاق است. اما توجه داشته باشید شما دارید بین بد و بدتر دست به انتخاب می‌زنید، می‌توانید حرف والدین خود یا همسرتان را عملی نکنید و تنش و  دلخوری ایجاد کنید. یا اینكه در عوض می‌توانید به صورت آزمایشی نظر آنان را اجرا کنید تا در صورتی که نپسندید، بعداً نظر خود را اعمال کنید.

 همسرتان را مسئول رفتار اقوامش ندانید:

گاهی اوقات دخالت اطرافیان باعث می‌شود روابط همسران تحت تأثیر قرار بگیرد و دعوا و کشمکش ایجاد شود. این موقعیت به ویژه زمانی ایجاد می‌شود که همسران همدیگر را مسئول دخالت‌های خانواده‌ها تلقی می‌کنند و در نتیجه هر دلخوری و ناراحتی‌ که از خانواده‌ی همسر خود پیدا می‌کنند را از چشم همسر خود می‌بینند و واکنش نشان می‌دهند.

اما این اشتباه چرا پیش می‌آید؟ بسیاری از همسران این موضوع را شنیده‌اند که در زمان دخالت خانواده‌های هر کدام از طرفین، همان فرد باید با خانواده‌اش صحبت کند. به عنوان مثال اگر خانواده‌ی دختر دخالت نا به جا می‌کنند، دختر مسئول صحبت با آنان است. اما گاهی این مسئولیت باعث برداشتی نادرست می‌شود، به این معنا که افراد تصور می‌کنند اگر همسرشان مسئول صحبت با خانواده‌اش باشد، پس مسئول صحبت‌های آنان نیز هست!

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

3.0 01 مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.