خانه / روانشناسی / چگونه رویاها و آرمان‌هایمان را تحقق بخشیم؟

چگونه رویاها و آرمان‌هایمان را تحقق بخشیم؟

تحقق رویاها، روانشناسی خیالبافی، عملگرایی، عملگرا بودن، برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف، برنامه ریزی برای اهداف زندگی، اهداف زندگی، رویا پردازی، روانشناسی موفقیت

گفتن این که شما خیالباف و یا عملگرا هستید، مانند این است که گفته شود شما خوب یا بد هستید. هیچ کس۱۰۰  درصد در یک مسیر یا مسیر دیگر نیست، اما ممکن است بعضی ویژگی‌ها در برخی افراد ضعیف‌تر یا قوی‌تر باشد. رویا پردازی یا عملگرا بودن یک طیف است و خبر خوب این است که می‌توانید الگوی این طیف را تغییر داده و در تعادل و وضعیت بهتری قرار بگیرید. به یاد داشته باشید که عملگرا بودن لزوما از خیالباف بودن بهتر نیست. برای موفقیت، شما باید هر دو ویژگی را داشته باشید.

اگر شما کلاً از لحاظ فعالیت خاموش هستید و تمایلات خیلی بیشتری برای خیالبافی دارید، حالا زمان اقدام است. در اینجا برخی از ساده‌ترین و سریعترین راه‌ها برای در آغوش کشیدن فاعل درونی‌تان وجود دارد تا خیال پردازیتان بتواند کمی استراحت کند. به یاد داشته باشید که بدون اتخاذ رویکردی جامع و متعادل، شما تنها در جا خواهید زد. شاید تحقق رویاهایتان کاری سخت به نظر برسد؛ اما با چند روش ساده می‌توانید این رویاها را به واقعیت تبدیل کنید.

اهداف را یادداشت کنید و برای آن‌ها فرجه (زمانی برای اتمام) قرار دهید

شما می‌گویید می‌خواهم یک رمان بنویسم و آن را برای ارسال به انتشارات آماده سازم. فوق العاده است، اما چقدر از این هدف دور هستید؟ تعریف شما از «آماده ساختن رمان برای ارسال» چیست؟ شما در هر روز چقدر می‌توانید بنویسید و آیا برای آن، مانند رفتن به کار و یا رفتن به باشگاه برنامه‌ریزی کرده‌اید؟ بسته به وضعیتی که پیش نویس رمان شما در حال حاضر قرار دارد، آخرین مهلت برای آماده‌سازی رمان خود را انتخاب کنید و یا چند زمان برای اتمام هر فصل از آن در نظر بگیرید. این رویکرد نه تنها برای یک رمان، بلکه برای هر هدفی کاراست.

خواسته‌ها و نیاز‌ها را در تعادل قرار دهید

هر بار که تصمیم می‌گیرید کاری را انجام دهید، یک لیست از مراحلی که نیاز دارید طی کنید تا آن اتفاق بیافتد را بنویسید. ممکن است هدف شما صرفه‌جویی مقدار مشخصی پول برای یک رویداد خاص، مانند عروسی‌تان باشد. اگر می‌خواهید در یک سال ۱۰ میلیون تومان صرفه‌جویی کنید، به بودجه خود نگاه کنید و آنچه را که نیاز است قطع کنید تا آن اتفاق بیافتد، را کشف کنید. همچنین ممکن است نیاز پیدا کنید تا ساعات بیشتری را در محل کار بگذرانید، شغل دوم دست و پا کنید و یا زندگی‌ با صرفه‌تری را تمرین کنید.

خودتان را با فعالان احاطه کنید

پنج نفر از بهترین دوستان شما چه کسانی هستند؟ خیالباف‌ها از یکدیگر تقلید می‌کنند، اما اگر شما در اطراف افراد عملگرا هستید، آن‌ها به شما الهام می‌بخشند. به یاد داشته باشید: شما مسئول شبکه اطرافیان و دوستان خود و تبعاتی هستید که از وجود آن‌ها حاصل می‌شود.

کاری که جواب نمی‌دهد را متوقف کنید

شما تفاوت عاقل از مجنون را می‌دانید، پس چرا در آن مخمصه گیر کرده‌اید؟ اگر شما در مورد چیزی خیالبافی می‌کنید، اما تلاش‌های شما به نتایج مثبت منجر نمی‌شود، زمان آن است که خیال‌هایتان را متوقف کنید. آن‌ها را مجدد ارزیابی کرده و کشف کنید چه چیزی اشتباه است. سپس برای اتخاذ یک رویکرد تازه دست به کار شوید. شما هرگز با انجام متوالی یک اشتباه، به جایی نخواهید رسید.

فرض کنید همه چیز طولانی‌تر شود و بیشتر خرج بردارد

یکی از جنبه‌های منفی خیالباف بودن این است که اکثر افراد در مرحله خیالبافی، به همه چیز از جنبه مثبت نگاه می‌کنند. با این حال، تقریبا همه کارها و فعالیت‌ها به پول و زمان بیشتری از آنچه که شما در ابتدا تصور می‌کنید، تمایل دارند. وقتی که برنامه عملی خود را می نویسید، زمان و پول را ده درصد افزایش داده و به خودتان یک سپر بدهید. در بدترین سناریوی ممکن، شما با زمان و پول باقی مانده موفق می‌شوید.

در انتها اجازه ندهید که درون عملگرای شما گرایش‌های خیالبافیتان را تحت اختیار بگیرد. خیال پردازی اگر به نحو مثبت استفاده شود، می‌تواند برای شما منبع الهام، خلاقیت و راهی برای دست یافتن به ستاره‌ها باشد.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.