خانه / روانشناسی / چگونه عشق بیشتری دریافت کنیم؟

چگونه عشق بیشتری دریافت کنیم؟

نكات روانشناسی، روانشناسی عشق، روانشناسی روابط عاشقانه، خوشبختی و آرامش، خوشبختی و موفقیت، روانشناسی خوشحالی، راههای كاهش استرس و اضطراب، عشق ورزیدن به دیگران، افزایش حس صمیمیت، افزایش آرامش، آرامش درونی، جلوگیری از استرس، ورزش كردن دسته جمعی، ورزش كردن همراه با دوستان، مزایای شبكه های اجتماعی، راههای افزایش عشق و علاقه

شما مجبور نیستید کار خارق العاده ای انجام دهید تا عشق را حس کنید، راه های آسانی وجود دارد که خودتان مغزتان را پرورش دهید تا اکسي توسين بیشتری آزاد کند. به طور علمی ثابت شده که عشق به دیگران منجر به زندگی خوب و خوش می‌شود و ارتباط مستقیمی بین روابط اجتماعی مثبت و سلامتی وجود دارد. هورمونی که این حس را در ما ایجاد می‌کند اکسی توسین (oxytocin) نام دارد و اکسي توسين بیشتر به معنی استرس قلبی کمتر و بهبود در سیستم ایمنی بدن است. شما می‌توانید به دیگران عشق بورزید و عشق دریافت کنید. در ادامه 10 روش توصیه شده توسط دکتر پاول زک – نوروساینتیست – برای افزایش اکسی توسين را می‌خوانید:

1-بغل کردن

بغل کردن یکی از پیشنهادهای اصلی دکتر زک است، حس صمیمیت را افزایش می‌دهد چون بغل کردن باعث آزاد شدن اکسي توسين می‌شود.

2-دست دادن

دکتر زک پیشنهاد یک دست دادن اصلاح شده را می‌دهد:یک دست بر روی دیگری. همچنین تماس چشمی باعث می‌شود که ارتباط قوی تری ایجاد شود.

3-فیلم های احساسی و گریه آور ببینید.

دکتر زک متوجه شده که نگاه کردن فیلم تاثیر گذار بهترین آزاد کننده اکسي توسين است.توضیحاتی در این مورد:وقتی اکسي توسين 10 تا 20 درصد افزایش پیدا کند،نتیجه اش تغییرات قابل ملاحظه ای در رفتار ما است( مثل آرام تر شدن).جالب است بدانیم که دیدن یک فیلم درگیر کننده احساسی ترشح اکسي توسين را تا 47 درصد افزایش می‌دهد!! ولی چرا؟

دکتر زک می‌گوید که مغز ما داستان ها و نقش ها را به گونه ای تجسم می‌کند که انگار آن ها همراه ما در اتاق هستند.

4-گروهی آواز بخوانید.

آهنگ های نمایشی اجرا کنید، در گروه کر بخوانید یا حتی دسته جمعی آواز بخوانید. دکتر زک می‌گوید: اگر این کارها را همراه با چند نفر دیگر انجام دهید باعث افزایش آنی اکسي توسين در شما می‌شود.

5-برقصید

هیچ چیز مثل رقص های دو نفره اکسي توسين شما را تامین نمی‌کند. دکتر زک در آزمایشی خون چند نفر را قبل و بعد از یک شب رقص گرفت.او متوجه شد که بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت رقاصان،همه آن ها افزایش 11 درصدی اکسي توسين داشتند.آن ها همچنین گفتند که به همدیگر احساس نزدیک تری پیدا کردند و حس نمودند که جزئی از چیز بزرگ تری هستند.

6-کلمه دوستت دارم را بگویید

دکتر زک می‌گوید :دوست دارم را فقط به عشقتان نگویید.دوست داشتن می‌تواند خانوادگی،روحی یا دوستانه باشد. کلمه دوست دارم را بگویید- و اگر بگویید به احتمال زیاد در جواب دوست دارم می‌شنوید-و سپس آن را ثابت کنید.

7-خودتان را بترسانید.

می‌خواهید با کسی صمیمی‌تر شوید؟ آن ها را به بانجی جامپینگ یا رولر کاستر ببرید یا در سینما یک فیلم ترسناک ببینید.دکتر زک می‌گوید:”انجام دادن یک کار ترسناک راه خوبی برای نزدیک شدن به همدیگر است.” این یکی از دلایلی است که پلیس ها و سربازان چنین ارتباط فوق العاده قوی با هم دارند.

8- گروهی پیاده روی کنید

تحقیقات ثابت کرده که ورزش کردن همراه با دوستان نتیجه بهتری دارد و دکتر زک می‌گوید همچنین باعث شادابی بیشتر می‌شود.او همین روش را در دفتر خودش پیاده کرده و همکاران آزمایشگاه خود را ماهی یک بار برای کوه نوردی به کوه های کالیفرنیا می‌برد.او می‌گوید:”استرس ناشی از کوه نوردی باعث می‌شود که ارتباط بهتری بینمان ایجاد شود.”

9-به دوستانتان توجه کنید

دکتر زک می‌گوید:دوستتان را برای شام بیرون ببرید.این هدیه کوچک باعث شروع حسی خالصانه می‌شود.

10-فیسبوکتان را چک کنید

شبکه های اجتماعی معمولا به عنوان پایان تعامل های با معنا شناخته می‌شوند ولی علم آن ها را به گونه ای دیگر می‌بیند. دکتر زک در هر سه آزمایش خود بر روی کسانی که از فیسبوک و توییتر استفاده می‌کردند شاهد افزایش اکسي توسين بود.او می‌گوید :اگر چه تعامل های رو در رو بسیار قوی تر هستند ولی برای اینترنت هم جایی وجود دارد.”ما انسان ها به گونه ای نیازمند به ارتباط هستیم:هرچه تعامل بیشتر ی داشته باشیم، بهتر است”.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.