خانه / روانشناسی / چگونه كودكانمان را به پس انداز كردن تشویق كنیم؟

چگونه كودكانمان را به پس انداز كردن تشویق كنیم؟

پس انداز پول، راههای پس انداز كردن پول، پس انداز كردن، كودك و پس انداز، پس انداز برای كودكان، آموزش پس انداز به كودكان، خرید هدیه برای كودكان، تربیت كودك

بیشتر بچه‌ها به محض اینکه پولی می‌گیرند تمام آن را خرج می‌کنند. تنها 20 درصد از بچه‌ها پس انداز می‌کنند و این کار را با جدیت هر ماه تکرار می‌کنند. به بچه‌ها کمک کنید پس انداز کنند- و به آن‌ها یاد بدهید درست پس انداز کنند. در اینجا چند راهنمایی برای انجام این كار به شما معرفی می‌كنیم:

چند قاعده كلی

* آموزش پس انداز کردن را تبدیل به کاری جالب کنید.

* در مورد اینکه چگونه و چرا پس انداز می‌کنید صحبت کنید. بچه‌ها با نگاه کردن و گوش کردن به والدینشان یاد می‌گیرند.

* در مورد فراز و فرودهای پس انداز پول صادق باشید. اگر پس انداز کردن همیشه کاری راحت بود، بیشتر مردم این کار را می‌کردند.

* به صحبت‌هایتان در مورد پس انداز و به طور کلی در مورد پول توجه کنید.

* دیگر افراد بزرگسال که خوب پس انداز می‌کنند را پیدا کنید تا  نقش یک الگو برای فرزندتان را داشته باشند.

والدین با بچه‌هایی تا 5 سال

* برای فرزندتان یک بانک برای پس انداز و یک بانک برای خرج کردن داشته باشید. (می‌توانید خودتان آن را با جعبه‌های کوچك درست کنید). هر وقت به او پولی می‌دهید تشویقش کنید بخشی را در هر دو جعبه بگذارد.

* وقتی با فرزند خود به خرید می روید، او را عادت ندهید هرچیزی که می‌خواهد همیشه خریداری کنید. به او بگویید ما باید پول‌هایمان را پس انداز کنیم. مهم است که هروقت به مغازه می‌رویم هرچیزی را نخریم.

* در مورد پس انداز کردن برای یک هدف مفید صحبت کنید. توضیح دهید برای چه پس انداز کرده و چقدر برای آن هیجان زده‌اید.

والدین با فرزندان از سنین 6 تا 9

* به فرزندان خود به صورت هفتگی پول تو جیبی بدهید. با این کار بهشان کمک کرده‌اید یاد بگیرند چگونه پول خود را مدیریت کنند. برای آن‌ها راه‌هایی خلق کنید تا بخشی از پولی که می‌گیرند را پس انداز کنند. بعضی از خانواده‌ها برای بچه‌های ابتدایی (و حتی برای سنین دیگر) سه بانک ایجاد می‌کنند. یک بانک پس انداز، یک بانک برای خرج کردن، و یک بانک برای بخشش.

* به بچه‌ها کمک کنید برای هدفشان پس انداز کنند. مثلا اگر کودک شما می‌خواهد بازی ویدئویی یا یک کتاب بخرد، به او یاد دهید برای خریدن آن باید از پس اندازش استفاده کند.

* برای آن‌ها هدف‌های کوتاه مدت تعیین کنید که رسیدن به آن‌ها آسان باشد. برای بچه 6 تا 9 ساله دوره زمانی 2 تا 4 هفته برای رسیدن به چیزی خیلی مناسب‌تر از دوره یک ساله است.

والدین با بچه‌های 10 تا 15 سال

* زمانی که که بچه‌ها به سن بلوغ می رسند، اغلب  خرج کردن را از پس انداز کردن بیشتر دوست دارند. (بچه‌های خیلی زیادی در این سن علاقه به خرید دارند). حتی اگر اینگونه به نظر می‌رسد که فرزندتان گوش نمی دهد، به صحبت کردن در مورد اهمیت پس انداز کردن ادامه دهید.

* در مورد تبلیغات و اینکه چگونه بچه‌ها را هدف قرار می‌دهند تا پول خرج کنند حرف بزنید. به فرزندان خود کمک کنید که پیام‌های واقعی این تبلیغات را حس کنند. آن‌ها را تشویق کنید تا به جای خرج کردن سریع پول آن را پس انداز کنند.

* فرزندتان را ترغیب کنید تا ببینند چگونه پس انداز درست با تمام استراتژی استفاده درست از پول مطابقت دارد.

* به آن‌ها نشان دهید چگونه پس انداز می‌کنید و چگونه این پول به شما کمک می‌کند به اهداف مالی دست پیدا کنید. مثلا برای یک لباس زیبای فاخر یا برای شام بیرون از منزل پس انداز کنید.

* وقتی سال جدید تحصیلی رسید بودجه‌ای برای خرید در نظر بگیرید. برای فرزندتان واضح توضیح دهید چه چیزهایی را با این پول می‌خرید و برای خرید چه چیزهایی باید پس انداز کند.

والدین با بچه‌های 16 تا 18 سال

* زمانی که نوجوانان به دبیرستان می‌روند می‌فهمند چیزهایی بیشتری می‌خواهند بخرند که خرید آن‌ها با پول‌های پس انداز سخت است. آن‌ها را ترغیب کنید که کمتر خرج کرده و برای خرید چیزهای دیگر پس انداز کنند.

* وقتی فرزند نوجوان شما چیزهایی می‌خواهد که از عهده‌اش بر نمی‌آید، شغل کوچکی در نزدیکی خانه برایش پیدا کنید. یا در همسایه‌ها و فامیل کسی را پیدا کنید تا بتواند به او کار کوچکی بدهد. بعد به او کمک کنید چیزهایی را که می‌خواهد به عنوان یک هدف تعیین کرده و با پول‌های پس اندازش خریداری کند. در این سن نوجوانان قادرند در دوره‌های طولانی مدت پس انداز کنند و تا زمان خریدن جنس مورد نظرشان صبر کنند.

* فرزندتان را زیر نظر داشته باشید تا ببینید چگونه پول خرج می‌كند. با او صادقانه راجع به نقاط ضعف و قوتش در زمینه مالی صحبت کنید. به صحبت کردن در مورد ارزش پس انداز کردن ادامه دهید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

3.0 01 مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.