خانه / روانشناسی / چگونه منصفانه و منطقی دعوا كنیم؟

چگونه منصفانه و منطقی دعوا كنیم؟

اگر متاهل باشید، حتما قبول دارید كه در برخی از موارد با همسر خود اختلاف نظر دارید. زمانی كه با همسر خود بحث می‌كنیم، بسیار حیاتی است كه گفتگویی سالم داشته و منصفانه با یكدیگر برخورد كنیم. به یاد داشته باشید، هدف از بحث كردن حل اختلاف مورد نظر است نه رنجاندن شخصی كه بیشتر از هر چیزی در دنیا دوستش داریم.

 خوشبختانه، با رعایت موارد ساده زیر می‌توان علاوه بر حفظ خونسردی مشكل پیش آمده را حل كرد و از به وجود آمدن رنجش‌های متعاقب نیز خودداری كرد.

به یكدیگر نگاه كنید: هنگام مطرح كردن مشكل به چشمان یكدیگر نگاه كنید. البته رعایت این امر برای آن دسته از افرادی كه عادت به فریاد كشیدن یا كوبیدن در دارند بسیار مشكل است. در صورتی كه اینگونه رفتار كنیم، احساسات طرف مقابل به شدت جریحه دار شده و فضایی برای گفتگو باقی نمی‌ماند. پس روزنامه خود را كنار گذاشته و تلویزیون را خاموش كنید. نباید خود را از دیگری مخفی كنید، در واقع هر دوی شما باید در این بحث شركت داشته باشید.

از پراكنده‌گویی بپرهیزید: در گفتگوی خود فقط بر روی مشكل مورد نظر تمركز كنید و از بیان كردن مسائل حاشیه‌ای بپرهیزید.

مراقب زبان خود باشید: از توهین به شخص مقابل و نسبت دادن القاب تمسخر آمیز اجتناب كنید. تمسخر تفاوت چندانی با ناسزا گفتن ندارد و به شخصیت شخص مقابل لطمه می‌زند. در این حالت، همسر شما جبهه‌گیری كرده و به فكر دفاع از خود است و باقی حرف‌های شما را نخواهد شنید.

مسائل قدیمی را به میان نكشید: برای مثال جملاتی از قبیل “تو همیشه…..” یا “تا به حال شده بتونی…….” یا “تو هیچوقت…….” مثال‌هایی از ورق زدن گذشته هستند و گذشته جایی در مشكل فعلی شما ندارد. پیش كشیدن مسائلی از گذشته موجب می‌شود همسر شما با خود فكر كند هرگز هیچ چیزی بهبود پیدا نمی‌كند و شما همچنان موضوع را به یاد داشته و او را نبخشیده‌اید.

ارتباط فیزیكی را فراموش نكنید: دست یكدیگر را بگیرید. این كار باعث می‌شود رفتار نرم‌تری داشته و برای یكدیگر ارزشمند جلوه كنید. در این حالت نشان می‌دهید كه هدف شما ارائه رفتاری منطقی و توجه‌آمیز است نه این كه به هر قیمتی كه شده برنده مكالمه باشید.

وقت بگذارید: تا زمان حل شدن مسئله با یكدیگر بمانید. با خشم و ناراحتی از هم جدا نشوید. انتقادپذیر باشید. می‌توانید دست در دست یكدیگر قدم بزنید و بحث خود را به اتمام برسانید.

سعی كنید این مطالب را در یك فرصت مناسب با همسر خود درمیان بگذارید و از تاثیرات شگفت‌انگیز آن در آینده بهره‌مند شوید.

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.