خانه / ورزش و تناسب اندام / کدام ورزش‌ها ما را سریع‌تر لاغر می‌کنند؟

کدام ورزش‌ها ما را سریع‌تر لاغر می‌کنند؟

تناسب اندام بانوان، رازهای زیبایی اندام، كاهش وزن سریع، ورزش‌هایی كه بیشتر لاغر می‌كنند، چربی سوزی سریع

با این که همه ما می‌دانیم برای لاغر شدن و رسیدن به اندام متناسب تنها رژیم گرفتن کافی نیست و باید ورزش کنیم، اما باز هم بسیاری از ما با هر بهانه‌ای که شده از ورزش کردن دوری می‌کنیم؛ بهانه‌هایی مثل کمبود وقت، دور بودن باشگاه ورزشی، آماده نبودن بدن برای انجام تمرینات ورزشی و ده‌ها دلیل دیگر كه باعث می‌شوند روزبه روز بدنی ضعیف‌تر و اضافه وزن بیشتری داشته باشیم. اما برای ترغیب خود به ورزش کردن چه کاری باید انجام دهیم؟ شاید یکی از راه‌های موثر، انتخاب یک ورزش جدید و هیجان انگیز باشد. در ادامه مطلب می‌توانید چند ورزش را مرور كنید که شاید کمتر به آن‌ها فکر کرده باشید.

 بوکس: هیجانتان را تخلیه کنید

بوکس از ورزش‌هایی است که تحرک زیادی در آن صورت می‌گیرد. ضمن این که قوای بدنی را افزایش می‌دهد و عضلات را قوی می‌کند. امروزه باشگاه‌های بوکس بسیار افزایش یافته‌اند و با یک جست وجوی ساده می‌توانید به جمع طرفداران این رشته بپیوندید و علاوه بر یاد گرفتن یک رشته ورزشی جدید، اضافه وزنتان را نیز کم کنید.

نگاه طرفداران: طرفداران این ورزش روی این مسئله تاکید می‌کنند که ورزش بوکس می‌تواند برای تعدیل کردن حالات روحی بسیار مناسب باشد. به اعتقاد آن‌ها هیجانی که در این ورزش وجود دارد به تخلیه هیجانی کمک می‌کند و از سوی دیگر با فعالیت زیادی که در این ورزش انجام می‌گیرد، عضلات بدن ورزیده شده و با اضافه وزن مقابله خواهد شد.

نگاه منتقدان: ممکن است هزینه رفتن به باشگاه را برای همیشه نداشته باشید که آن هم حل شدنی است؛ خریدن یک کیسه بوکس و تمرین در خانه می‌تواند این مشکل را نیز به سادگی حل کند.

 قایقرانی: افسرده نمانید

با این که شاید در بین فهرست ورزش‌هایی که به آن فکر کرده‌اید، این ورزش جایی نداشته باشد اما خوب است اگر شرایطش را دارید به قایقرانی نیز فکر کنید. بسیاری از افراد این ورزش را به عنوان یک ورزش هیجان انگیز و خارق العاده می‌پسندند. به ویژه اگر عاشق آب و ورزش کردن در فضای آزاد هستید، روی این ورزش بسیار مفرح حساب کنید. این ورزش در عین حال که نشاط همراه خواهد داشت، ماهیچه‌های بدن را به کار می‌گیرد و تناسب اندام را به همراه دارد.

نگاه طرفداران: علاوه بر سلامت بدن، این یکی از مهیج ترین ورزش‌هایی است که می‌توان تجربه کرد و از آنجا که هیجان‌های فرد به شکل مثبتی پاسخ می‌گیرند برای سلامت روان و دوری از افسردگی بسیار مفید واقع می‌شود.

نگاه منتقدان: افراد بسیاری هستند که در سفرهای دریایی حالشان بد می‌شود، بنابراین نمی‌توان این ورزش را به همه افراد توصیه کرد. عده کمی هستند که توانایی جسمی و روحی مناسب برای انجام این کار سخت و در عین حال پراسترس و پرهیجان را داشته باشند و ممکن است برای بقیه افراد اثر مناسبی به همراه نداشته باشد. ضمن این که انجام دادن این ورزش در همه شهرها میسر نیست و برای بسیاری افراد ورزش گرانی محسوب می‌شود.

شمشیربازی: با دقت شوید

شمشیربازی هم یکی از ورزش‌هایی است که کمتر شناخته شده است. این ورزش علاوه بر این که بدنتان را به فعالیت وا می‌دارد، باعث می‌شود به میزان زیادی کالری بسوزانید. این ورزش متنوع بوده و می‌تواند روزهایتان را از یکنواختی دربیاورد. پس اگر می‌خواهید همراه با یک ورزش، شجاعت و تمرکزتان را هم افزایش دهید، چرا شمشیربازی را انتخاب نمی‌کنید؟

نگاه طرفداران: این ورزش به قدری هیجان انگیز است که علاوه بر این که با انجام دادن آن می‌توانید وزن کم کنید، به بهبود حالات روحیتان نیز کمک خواهد کرد. ضمن این که حرکات دقیق و ظریف این ورزش باعث می‌شود تمرکز و دقتتان را هم افزایش دهید.

نگاه منتقدان: یکی از مهم‌ترین دلایلی که عده زیادی به سمت این ورزش نمی‌روند این است که تجهیزات آن ارزان نیست. ضمن این که باشگاه‌های کمی هستند که به آموزش این رشته می‌پردازند و عموم مردم به راحتی به آن دسترسی ندارند.

ورزش‌های رزمی: از خودتان دفاع کنید

ورزش‌های رزمی یکی دیگر از ورزش‌هایی است که به تازگی نسبت به گذشته استقبال بیشتری از آن صورت می‌گیرد؛ این ورزش به ویژه برای کسانی که شخصیت‌هایی منضبط و قانون گرا دارند مفید است. انواع مختلفی از ورزش‌های رزمی هستند که می‌توانید آنچه را كه بیشتر با سلایقتان هماهنگ است انتخاب کنید.

نگاه طرفداران: یکی از فوایدی که این ورزش در کنار لاغر شدن و تناسب اندام خواهد داشت، اعتماد به نفس و همچنین قابلیت‌هایی است که به ورزشكاران برای دفاع از خودشان هنگام بروز خطر می‌دهد.

نگاه منتقدان: این ورزش‌ها به توانایی و ویژگی بدنی خاصی نیاز دارد و شاید همه افراد نتوانند به سادگی آن را انجام دهند، به ویژه افراد مسن.

یوگا: بیماری‌ها را دور کنید

ممکن است کسانی که به دنبال ورزش و انجام فعالیت فیزیکی هستند، کمتر به فکر ورزش حرکات کششی ذهن و جسم یعنی یوگا بیفتند؛ این در حالی است که این ورزش تنها برای تمرکز مفید نیست، بلکه شامل فعالیت‌های فیزیکی زیادی است و حرکات کششی متعددی که در این ورزش وجود دارد، منجر به تناسب اندام خواهد شد.

نگاه طرفداران: امروزه پزشکان برای درمان بسیاری از بیماری‌ها این ورزش را توصیه می‌کنند و اثرات مطلوب آن بر جسم و روح ثابت شده است. ضمن این که برای انجام حرکات کششی ذهن وجسم به تجهیزات و وسایل خاصی نیاز ندارید، بلکه در بیشتر مواقع تنها یک زیرانداز کافی خواهد بود.

نگاه منتقدان: بیشتر افرادی که مدت‌هاست این ورزش را انجام می‌دهند چاق نبوده و از اندام متناسبی برخوردارند، این قضیه ممکن است افراد چاق را از رفتن به این کلاس‌ها بازداشته و باعث شود مدام خودشان را با افراد لاغری که در این کلاس‌ها حاضرند مقایسه کنند و در اثر این احساس ناخوشایند به طور کلی ورزش کردن را کنار بگذارند. بنابراین این افراد باید دنبال کلاس‌هایی بگردند که افراد با اندام‌های گوناگون در آن شرکت داشته باشند تا احساس انزوا به آن‌ها دست ندهد.

فوتبال و بسکتبال: با گروه همراه شوید

از آنجا که در ورزش‌های گروهی در جمع هستید و ورزش شما همراه با شوخی، خنده و آشنایی با افراد جدید است، معمولا سختی تمرین را متوجه نخواهید شد. در واقع علاوه بر حفظ سلامت بدن، به سلامت روحتان هم کمک خواهید کرد. در هر شهر و محله‌ای می‌توان باشگاهی برای بسکتبال، فوتبال یا دیگر ورزش‌های گروهی پیدا کرد که معمولا هزینه زیادی هم ندارند و در ساعات مختلف روز کلاس‌های متفاوتی دارند.

نگاه طرفداران: ورزش‌های گروهی انگیزه شما را برای بیشتر تمرین کردن تقویت می‌کنند، چون تنها خودتان به قضیه مرتبط نیستید و افراد تیم روی عملکرد شما حساب می‌کنند. ضمن این که عضویت در تیم باعث می‌شود نکات زیادی را از همه بازیکنان یاد بگیرید و چه بسا به مسیر ورزش‌های حرفه‌ای راه پیدا کنید.

نگاه منتقدان: منتقدان این ورزش‌ها می‌گویند این ورزش‌ها معمولا هفته‌ای یک بار انجام می‌شوند، بنابراین ممکن است افراد در طول هفته تمرینات ورزشی را کنار بگذارند و حرکات ورزشی را فقط به همان ساعات ورزش گروهی محدود کنند که در این صورت اثر تمرینات هر روزه و مداوم را نخواهد داشت.

پیاده‌روی: ارزان‌ترین ورزش دنیا

به عقیده بسیاری از افراد، پیاده‌روی کاری کسالت آور است. اما اگر به چشم تمرین ورزشی به آن نگاه کنید، به نظرتان بی فایده و کسالت آور نخواهد آمد. ضمن این که با چند روش ساده می‌توانید مقداری هیجان را به آن اضافه کنید. به عنوان مثال می‌توانید هنگام پیاده‌روی آهنگ مورد علاقه‌تان یا آهنگ‌های انرژی بخش را گوش کنید، رفتن از مسیرهای مورد علاقه‌تان یا انتخاب مسیرهای جدید که برای‌تان تازگی داشته باشد نیز گزینه مناسبی است. همچنین اگر مسیر خانه تا محل کارتان خیلی دور نیست و می‌توانید بدون ماشین این مسیر را طی کنید، پیاده رفتن این مسیر را امتحان کنید تا علاوه بر این که با نشاط بیشتری به محل کارتان می‌رسید، آخر ماه شاهد کاهش وزن قابل توجهی باشید.

نگاه طرفداران: پیاده‌روی یکی از ارزان‌ترین ورزش‌هایی است که می‌توان انجام داد. یکی دیگر از مزایای این ورزش این است که هم می‌توان این ورزش را به همراه سایر دوستان یا اعضای خانواده انجام داد و هم به تنهایی. بنابراین این ورزش وابسته به دیگران نیست و با همراهی نکردن آن‌ها نیز خللی در برنامه منظمی که در نظر گرفته‌اید ایجاد نخواهد شد.

نگاه منتقدان: یکی از مشکلاتی که بر سر راه علاقه‌مندان به این ورزش وجود دارد این است که در بسیاری از روزهای سال به دلیل آلودگی هوا یا سرد شدن یا گرم شدن بیش از حد هوا نمی‌توان مطابق برنامه ریزی عمل کرد و باید در خانه ماند.

صخره نوردی: متمرکز بمانید

هنگام انجام دادن این ورزش به شدت باید مواظب باشید که نیفتید، بنابراین مجالی برای چک کردن میزان ضربان قلب یا نگاه کردن به ساعت و اندازه گرفتن مدت زمانی که مشغول انجام ورزش هستید نخواهید داشت. همچنین تمرکز زیادی که روی حفظ سلامتتان خواهید داشت باعث می‌شود به این فکر نکنید که جسم‌تان در حال انجام کار طاقت فرسایی است. بنابراین به جای یک ورزش خسته کننده، این ورزش در ذهنتان به عنوان یک ورزش هیجانی نقش می‌بندد که مایلید آن را ادامه دهید. ممکن است ابتدا انجام دادن این ورزش به نظرتان خیلی دور از دسترس باشد، ولی از آنجا که علاقه‌مندان این ورزش روزبه روز بیشتر می‌شوند، باشگاه‌های صخره نوردی نیز فعال‌تر شده و با ثبت نام در آن‌ها می‌توانید هیجان و در عین حال سلامت بیشتری را تجربه کنید.

نگاه طرفداران: طرفداران این ورزش معتقدند تنها با مدت کمی صخره نوردی میزان کالری سوزانده شده بسیار بیشتر از ساعت‌های طولانی دویدن است. علاوه بر این، در این ورزش افراد باید مدتی را به فکر کردن به انتخاب مسیر روی دیوار اختصاص دهند. با این کار قدرت تمرکز افراد هم به صورت چشمگیری بالا خواهد رفت و این ورزش هم برای ذهن و هم برای جسم مفید است.

نگاه منتقدان: البته در آن سوی قضیه هم عده‌ای هستند که معتقدند ورزش‌های بهتری نسبت به این ورزش وجود دارد. به گفته آن‌ها پیش از انجام این ورزش به هر حال باید تمرینات بدنسازی را آغاز کرد تا بدن آمادگی داشته باشد. و این همان تمریناتی است که خیلی‌ها از آن فرار می‌کنند و باعث می‌شود به طور کلی ورزش کردن را کنار بگذارند. علاوه بر این‌ها، این ورزش احتیاج به تجهیزاتی دارد که ممکن است همه افراد از پس خرید آن‌ها برنیایند و بنابراین نمی‌توان این ورزش را به عموم افراد جامعه توصیه کرد.

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

3.4 05 فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.