خانه / ورزش و تناسب اندام / یوگای هوایی چیست؟

یوگای هوایی چیست؟

ابداع کننده یوگای هوایی، اثرات یوگای هوایی بر بدن، یوگای بانوج، یوگای ضد نیروی جاذبه زمین، انواع یوگا، انواع سبكهای یوگا، تناسب اندام زنان

یوگا از ورزش‌هایی است که طرفداران بسیاری دارد. یک نوع ورزش آرامبخش است که نه تنها عضلات بدن را فعال می‌کند، بلکه استرس و اضطراب را هم از انسان دور می‌کند. این ورزش برای کسانی که می‌خواهند در استراحت باشند مفید است. جدیدترین و محبوب‌ترین شکل یوگا، یوگای هوایی یا همان یوگای بانوج است.

یوگای ضد نیروی جاذبه زمین روشی است ترکیبی از چند ورزش مختلف از جمله یوگا، پیلاتس، آمادگی جسمانی و هنر بندبازی. پارچه‌های آویزان شده از سقف به فرد کمک می‌کند تا برای یک تمرین کامل و عالی وزن خود را بین زمین و تاب ( پارچه‌ای از جنس ابریشم که از سقف آویزان می‌شود) متعادل سازد.

فواید یوگای ضد نیروی جاذبه زمین:

1 – افزایش چابکی و فعالیت کلی بدن.

2 – تقویت ماهیچه‌ها و افزایش انعطاف پذیری آن‌ها.

3 – افزایش پویایی و تحرک مفاصل خشک.

4 – کاهش فشار وارده بر ستون فقرات زمانی که مهره‌ها بدون هیچگونه فشاری در یک ردیف قرار می‌گیرند.

5 – تسکین فشار وارد بر دیسک ستون فقرات و جلوگیری از هیدراته شدن آن.

6 – حفظ سلامت غدد لنفاوی و دستگاه گردش خون.

7 – انجام حرکات وارونه، بدون ایجاد هیچگونه فشاری بر گردن و کمر.

8 – افزایش فعالیت جنبشی در ماهیچه‌ها.

9 – افزایش حس حضور در محیط.

اثرات یوگای ضد نیروی جاذبه زمین بر بدن:

این کلاس با تمرینات ساده و مقدماتی به افراد کمک می‌کند تا پیشرفت کنند. انجام ترتیب حرکات به آرامی به وارونه شدن‌های موفقیت آمیز منتهی می‌گردد. این ورزش یك تمرین کامل است. زیرا در یک ردیف قرار گرفتن مهره‌های ستون فقرات سبب سوختن کالری‌های اضافی بدن شده و فرد از فشار جاذبه زمین رها می‌گردد. کلاس یوگای ضد جاذبه زمین شامل تمرین‌های استقامتی و انعطافی است و موجب چالاکی و کاهش فشار وارد بر قلب می‌شود.

تاب (یا پارچه آویزان شده از سقف):

این پارچه از جنس ابریشم است و وزنی حدود 1000 پوند (هر پوند معادل 59237/453 گرم می‌باشد) را تحمل می‌کند. این پارچه با دو میخ از سقف آویزان می‌شود و مثل یک تاب عمل می‌کند. این تاب به فرد کمک می‌کند تا وابستگی خود را به نیروی محرکه زمین کم کند و این کار به او اجازه می‌دهد تا ارتباط بین جسم و فیزیک خود را بهتر درک کند.

چرا در یوگای ضد نیروی جاذبه زمین از یک تاب استفاده می‌شود؟

در آغاز ژیمناست‌ها به منظور نشان دادن هنر رقص در هوا این تاب را به وجود آوردند و بعد از کمی اصلاح در کلاس‌های یوگا به کار بردند. استفاده از این وسیله موجب تقویت قسمت فوقانی بدن و نواحی شکمی می‌شود.

ابداع کننده یوگای ضد نیروی جاذبه زمین:

آمریکایی‌ها به تازگی این ورزش جدید گراویتی (gravity) را به فهرست ورزش‌های دنیا اضافه کرده‌اند که هدفش مقابله با جاذبه زمین است! این ورزش توسط کریستوفر هریسون، ژیمناست و قهرمان اسبق جهان ابداع شد و او بود که برای نخستین بار از تاب به عنوان وسیله اجرای حرکات در این ورزش استفاده کرد .

منبع نوشته

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.