خانه / روانشناسی / یک روز فقط و فقط مخصوص خودتان داشته باشید!

یک روز فقط و فقط مخصوص خودتان داشته باشید!

woman-relaxing-woman-drinking-tea8122107512

مشتاقانه منتظر آمدن روزی بودم تا بتوانم در منزل بمانم وکارهایم را از منزل انجام دهم. با آمدن آن روز ناگهان این فکر به سرم خطور کرد که بهتر است تمام طول روز را در رختخواب بمانم و رمان بخوانم! یک روز کاملا متعلق به خودم که بتوانم هر کاری را که مایلم انجام دهم بی آنکه نگران مسئولیت هایی باشم که همواره بر دوشم است مثل انجام کارهای منزل و کارهای مربوط به حرفه ام. پس به رختخواب رفتم و چند برگ از خواندن کتاب نگذشته بود که عذاب وجدان به سراغم آمد: “باید بلند بشی و کار مفیدی انجام بدی”،” کلی کار برای انجام دادن داری”، خواروبار که خود به خود خریده نمیشن.”، “اینطور بیکار در منزل موندن باعث نمیشه کارهای مربوط به شغلت انجام بشه”، “امروز روز کاریه پس سر کارت برو”. اضطراب و احساس گناه بر من غلبه کرد و مجبور شدم از رختخواب بلند شوم و پشت کامپیوتر بنشینم تا کارهایم را انجام بدهم. اگرچه عاشق شغلم هستم ولی متوجه شدم که در آن روز خاص برخلاف روزهای دیگر که با علاقه کارهایم را انجام می دادم، این استرس و اجبار بود که مرا وادار به انجامشان کرده بود. من به زمانی نیاز داشتم تا باطری بدنم را مجددا شارژ کنم ولی به جای این کار با حس عذاب وجدانی که داشتم خودم را مجبور کردم به کارم بپردازم.

متعجبم از اینکه به خاطر داشتن یک روز مرخصی و انجام کارهایی که دوست دارم در آن روز خاص انجام بدهم باید احساس گناه داشته باشم. درحالی که به سختی کار می کنم و به خوبی به اهمیت توجه به خود واقف هستم. پس چرا با دانستن اهمیتی که چنین روزهای خاص برای سلامتیم دارند، باز احساس گناه به سراغم می آید و نمی توانم داشتن چنین روزی را تجربه کنم؟ آیا به دلیل این است که یک مادر تمام عیار هستم پس نباید وظایف مادری را فدای خواسته های خود کنم؟ آیا دیگران اینطور در مورد من فکر می کنند و به همین دلیل نباید ناامیدشان کنم؟ برای گرفتن پاسخ، تصمیم گرفتم تحقیقی در میان دوستانم صورت بدهم و نظر آن ها را جویا شوم.

چیزی که فهمیدم این بود: این شرایط تنها برای من وجود ندارد! بیست و پنج نفر از دوستانم در این تحقیق غیررسمی شرکت کردند(17 نفر فرزند داشتند و 8 نفر بدون فرزند بودند) 70.6 درصد از افرادی که صاحب فرزند بودند گفتند در طول ماه، تنها یک روز را به خود اختصاص می دهند و 5.9 درصد گفتند در طول هفته، دو روز را به خود اختصاص می دهند. در مورد آن دسته از دوستانم که فرزندی ندارند آمار به این صورت بود: 12.5درصد در هر چند ماه یکبار تجربه چنین روزی را دارند و یا اصلا چنین چیزی را تجربه نمی کنند، 12.5 درصد گفتند یک بار در ماه، 50 درصد گفتند یک بار در هفته و 25 درصد گفتند دو بار در هفته. این اصلا تعجب برانگیز نیست که والدین نسبت به آن هایی که فرزندی ندارند روزهای کمتری را به خود اختصاص می دهند.

سپس به بررسی احساس گناهشان پرداختم. 64.7 درصد از والدین در تحقیق غیررسمی ام بیان کردند که با افزایش تعداد روزهایی که به خود اختصاص می دهند دچار احساس گناه می شوند. درحالیکه تنها 37.5 درصد از کسانی که فرزندی نداشتند چنین حسی را تجربه می کردند. بنابراین، والدین زمان کمتری را به خود و کارهایی که دوست دارند انجام دهند، اختصاص می دهند و با افزایش تعداد چنین روزهایی دچار احساس گناه و عذاب وجدان می شوند.

فوائد “توجه به خود”

همه ما می دانیم که توجه کردن به خود برای همه انسان ها ضروری است فارغ از اینکه دارای فرزند باشند یا نباشند و استرس مزمن می تواند موجب بروز اختلالاتی در سلامتی، اضطراب، افسردگی و استفاده از مواد مخدر شود. بارها این را تجربه کرده ام هنگامی که زمانی را به خود اختصاص می دهم از میزان استرسم کاسته شده و احساس شادی بیشتری می کنم. همچنین در کارم خلاقانه تر عمل می کنم و هنگامی که به دلیل اختصاص زمانی به خودم از نو سرحال می شوم به جای خسته شدن از کارم، از آن لذت می برم. پس از اینکه زمانی را به خودم اختصاص می دهم خواب بهتری را تجربه می کنم و از میزان اضطرابم نیز کاسته می شود. علاوه براین، اخیرا به دلیل داشتن روزهای مخصوص به خودم، مادر بهتری هم شده ام: بیشتر می خندم، صبورتر شده ام و به دلیل اثرات تجربه چنین روزهایی، حتی مواقعی که مجبورم بیشتر کار کنم احساس می کنم انرژی بیشتری دارم.

“توجه به خود” یک نیاز اساسی برای هر انسانی است.

قابل توجه آن هایی که دارای فرزند می باشند: هنگامی که مادر و پدر شدیم هویت خود را به عنوان انسانی بالغ به طور کامل از دست ندادیم. همه انسان ها توجه به خود را یک نیاز می دانند. پس چرا باید به عنوان یک مادر و پدر تمام تمرکز خود را بر روی فرزندانمان، شغلمان و سایر مسئولیت هایی که داریم بگذاریم و نیازهای خود را در آخر لیست جای دهیم. اگر توجه به نیازهایمان آخرین چیزی باشد که راجع به شان فکر می کنیم پس هرگز فرصت نمی کنیم به طور کامل اجرایشان کنیم و درنتیجه آن، دچار استرس، اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات مربوط به عدم سلامتی می شویم.

از خودگذشتگی و مادر و پدر بودن

مسلما این واقعیت غیرقابل انکار نیست که مادر و پدر بودن نیازمند میزانی از فداکاری و از خودگذشتگی است. بسیار اتفاق می افتد که مادر و پدر باید نیازهای فرزندش را در اولویت قرار دهند و بهترین ها را به جای خود برای فرزندشان بخواهند. اما این اتفاق نباید همیشگی باشد. اگر مادر یا پدر بیش از اندازه از خودگذشتگی داشته باشد ممکن است خودش را کاملا فراموش کند و این موجب می شود که دیگر در زندگی خود فرد خوشحالی نباشد و این اصلا به نفع بچه ویا خود پدر یا مادر نیست. به جای این کار، اگر برای وجود خود اهمیت قائل هستید می توانید الگوی خوبی برای فرزند خود باشید و تعادل خوبی بین شخصیت پدر و مادر بودن با شخصیت واقعی خودتان برقرار کنید. مانند خیلی چیزهای دیگر در زندگی، از خودگذشتگی والدین باید در حد تعادل خود باشد، از بین رفتن این تعادل و سنگین تر شدن هر کدام از کفه های این ترازو می تواند مشکل ساز شود. پس چطور باید با احساس گناه خود در زمان گذراندن وقت برای خود روبه رو شویم و مراقب باشیم که غرق در فداکاری نشویم؟

نکات کلیدی برای تغییر :
  برای روزهای مخصوص به خودتان برنامه ریزی کنید

اغلب، جدول برنامه ریزی هایمان پر شده از مسئولیت ها و فعالیت های مربوط به دیگران. اگر برای نیازهای خودمان برنامه ریزی نکنیم مرتبا به انتظار می نشینیم تا بالاخره زمانی فارغ از سایر فعالیت ها نصیبمان شود، زمانی که به تمام کارهای مربوط به دیگران رسیدگی کرده ایم و وقت خالی ای برای خودمان باقی مانده است. اما بدانید شاید هرگز آن زمان خاص فرا نرسد! پس فارغ از انتظار رسیدن چنین روزی، برای روز مختص به خودتان برنامه ریزی کنید و در جدول برنامه های خود محلی را بدان اختصاص دهید. در آن روز خاص، کودکانتان را به دست یکی از آشنایان قابل اعتماد بسپارید و از زمان خود با پرداختن به کارهای مورد علاقه تان لذت ببرید.

  خودتان را مستحق داشتن چنین روزی بدانید

ممکن است در حال سپری کردن روز مخصوص به خود باشید و مرتب احساس گناه به سراغتان بیاید و درنتیجه نتوانید از روز خود لذت ببرید. برای مبارزه با چنین احساسی، از آگاهی خود نسبت به اهمیت “توجه به خود” استفاده کنید. به این طریق که به فوائد داشتن چنین روزی بیاندیشید. به این بیاندیشید وقتی زمانی را صرف استراحت و خستگی درکردن خود می کنیم،صاحب روحیه ای خلاقانه تر، صبورتر و آرام تر می شویم. داشتن روزی مخصوص به خود برای همه افراد لازم است.

  کامپیوترتان را خاموش کنید و از تلفن تنها در مواقع اضطراری استفاده کنید

در چنین روز خاصی، حتی تنها خواندن ایمیل هایتان باعث می شود باز هم با دیگران در طول این 24 ساعت خاص در ارتباط باشید و ذهن خود را درگیر مسائل آن ها کنید و این برخلاف انتظار خودتان از چنین روزی است، روزی که قرار است هیچ وابستگی فکری یا جسمی ای به دیگران نداشته باشید. روز مخصوص به شما باید روزی باشد عاری از هرگونه تقاضا از سوی سایرین، پس در این روز ارتباط خود را با چنین تکنولوژی هایی قطع کنید.

  روزانه زمان کوتاهی را برای خود کنار بگذارید

حال می خواهد یک ساعت باشد یا نیم ساعت. این کار باعث می شود در فواصل میان روزهای مخصوص به خود، خودتان را سرحال نگه دارید. اگرچه این زمان های کوتاه هرگز نمی توانند جایگزین “روز مخصوص به خودتان” باشد.

همه انسان ها نیاز دارند تا در مسیر زندگی بارها و بارها از نو نیرو بگیرند و خودشان را مثل گذشته هایشان به نیازها و امیال خود متصل کنند. اگر بتوانیم این کار را بدون هرگونه عذاب وجدانی انجام دهیم قطعا می توانیم به عنوان پدر یا مادر و یا به عنوان یک انسان از زمان خود لذت ببریم. اما توجه به خود بدون داشتن احساس گناه، وضعیتی است که با تمرین و نیز حمایت دیگران حاصل می شود. این همان چیزی است که در حال مبارزه با آن هستم اما خوشبختانه همگی با کمک هم می توانیم در این زمینه به موفقیت برسیم. و شاید با کمک شما بتوانم دفعه بعد بدون هیچ احساس گناهی در رختخواب خود باقی بمانم!

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.