خانه / ورزش و تناسب اندام / ۱۰ نکته که باید در فیتنس به آن توجه کنید

۱۰ نکته که باید در فیتنس به آن توجه کنید

Rate this post

تناسب اندام زنان، تناسب اندام بانوان، نكات تناسب اندام و فیتنس، اشتباهات رایج فیتنس، نكات بدنسازی و فیتنس، اشتباهات خانم‌ها در ورزش، كاهش وزن با ورزش و تغذیه، خوردن قبل از ورزش، افزایش چربی سوزی بدن

اگر اهل فیتنس هستید یا اینکه تمایل دارید به فکر وضعیت بدنتان باشید و تمرین را شروع کنید، در کنار تمرینات، با این نکات می توانید بازدهی بهتری داشته باشید و در مسیر فعالیت فیتنس آگاهانه و سالم گام بردارید و از فعالیت خود لذت ببرید.

در تمرین زیاده روی نکنید!

بسیاری از مردم تصور می کنند اگر هر روز به مدت طولانی تمرین کنند، زودتر نتیجه می گیرند! اینکه شما خیلی مشتاق تمرین هستید، تحسین برانگیز است، اما باید مراقب عواقب زیاده روی در تمرین کرد باشید! بیش تمرینی یا تمرین زدگی، تحلیل عضلات به دلیل عدم ریکاوری و همچنین آسیب عضلات از مواردی است که امکان دارد برایتان دردسرساز شود! ۳ تا ۵ روز تمرین در هفته و هر بار به مدت یک تا نهایتا” یک ساعت و نیم بهترین حالت برای شما است. دقت کنید که استراحت و ریکاوری عضلات برای آماده شدن جهت جلسه تمرینی بعدی ضروری است.

 از کمک مربی حرفه‌ای غافل نشوید

یکی از کارهای مهمی که باید انجام دهید، انتخاب یک مربی آگاه و حرفه ای است. به این ترتیب فرم صحیح تمرینات، تعداد ست ها و تکرارها، ترتیب تمرین دادن عضلات و نحوه صحیح تنفس را یاد می گیرید و اعتماد به نفس لازم برای انجام تمرینات را بدست می آورید. همچنین از بسیاری از آسیب دیدگی ها به دور خواهید ماند. مربیان کار آزموده علاوه بر آموزش، به شما انگیزه و انرژی لازم برای ادامه مسیر را خواهند داد.

مطلب مرتبط: با بهترین فواید تمرینات بدنسازی و فیتنس آشنا شوید

به مدت زمان استراحت بین ست ها و روزهای تمرین توجه کنید

خیلی زیاد استراحت کردن بین ست ها نه تنها باعث می شود بدنتان سرد شود، بلکه مدیریت زمان شما را ضعیف می‌کند.خیلی کم استراحت کردن نیز می‌تواند بدنتان را خسته کند که باعث خواهد شد خیلی زودتر تمرین تان را پایان دهید. اگر به عضلاتتان اجازه ندهید که بین ست‌ها خود را احیا کنند، عضلاتتان کمتر از سطح مطلوب رشد خواهند کرد. توصیه ما به شما این است که در بین هر حرکت حداکثر ۴۰ تا ۵۰ ثانیه استراحت کنید تا از تمرین نتیجه خوبی بگیرید و وقت خود را بیهوده تلف نکنید.

زمانی که در باشگاه هستید، بافت عضلاتتان در نتیجه تمرین آسیب می بینید، البته یک آسیب خوب! زمانی که بین هر جلسه‌ی تمرین تان استراحت می‌کنید، مثلا” یک روز کامل، عضلات دوباره ترمیم و بازیابی می‌شوند. بدون داشتن این استراحت، نمی‌توانید به درستی عضله سازی کنید. پس از یک تمرین سخت، بدن شما منابعی که در اختیار عضلات هستند را افزایش می‌دهد و اجازه می‌دهد تا جریان خون و ذخیره گلیکوژن بهبود پیدا کنند. چنین اتفاقی در طول تمرین رخ نخواهد داد، بلکه کاملا” در حین استراحت به وقوع خواهد پیوست.

طبیعی چربی بسوزانید

سعی کنید از مصرف قرص های چربی سوز خودداری کنید. شما چه بخواهید و چه نخواهید حتی بهترین برند چربی سوز می تواند عوارض داشته باشد، بهتر است از مواد غذایی چربی سوز استفاده کنید و از انجام تمرینات هوازی یا اینتروال غافل نشوید.

قبل از تمرین چیزی بخورید

برای انرژی داشتن هنگام تمرین حتما” پیش از رفتن به باشگاه و شروع تمرینات، چیزی بخورید. اگر انرژی نداشته باشید مسلما” نمی توانید خوب تمرین کنید. سعی کنید حداقل یک ساعت قبل از شروع تمرین غذا بخورید تا زمان کافی برای هضم آن داشته باشید. اگر فاصله زمانی کمی با تمرین دارید، مقدار کمی کربوهیدرات زود هضم میل کنید.

وعده غذایی پس از تمرین فراموش نشود

سعی کنید ۳۰ دقیقه پس از تمرین مواد مغذی لازم  را به بدن تان برسانید. مصرف کربوهیدرات های مناسب و پروتئین در این وعده غذایی یکی از راه های بازسازی انرژی و ریکاوری عضلات است. اگر قبل از شام تمرین می کنید، می توانید پس از تمرین وعده شام تان را میل نمایید.

وعده های کوچکتر و بیشتر در طول روز بخورید

با خوردن وعده های کوچک متابولیسم خود را در طول روز بالا نگه می دارید . همچنین انرژی و سطح انسولین در یک سطح ثابت نگه داشته می شود. در حالت ایده آل ۵ تا ۶ وعده باید غذا بخورید به عبارت دیگر هر سه ساعت یک بار . زمانی که مدت طولانی غذا نمی خورید در هر وعده برای جبران کالری خیلی زیادی را به بدن وارد می کنید

مطلب مرتبط: بهترین مواد غذایی برای فیتنس خانم‌ها

 آب کافی بنوشید

برای کم نشدن آب بدن تان و حفظ هوشیاری، در طول تمرین آب بنوشید، چرا که کمبود آب بدن باعث کاهش عملکرد شما می شود. پس از تمرین نیز حتما” نوشیدن آب را فراموش نکنید تا آب از دست رفته جبران شود.

تست تناسب اندام بدهید

انجام یک تست کامل بدنی به شما کمک می کند بدانید کجا ایستاده اید و چه باید بکنید. با دیدن نتایج سنجش بدنی تان می توانید اهداف واقع گرایانه ای برای خود تعیین کنید. مواردی که باید حتمأ اندازه گیری شود عبارتند از: وزن، سایز اندام ها، درصد چربی بدن، ضربان قلب استراحت فشارخون.

از کفش مناسب استفاده کنید

حتما” از کفش مناسب در حین تمرین استفاده کنید. راحتی و سلامت پاهای شما در هنگام ورزش بسیار مهم است. از کفش مخصوص هر ورزش برای همان ورزش استفاده نمایید. کفش مخصوص دویدن با بدنسازی متفاوت است.

منبع نوشته

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.