خانه / كاهش وزن / ۵ غذای بسیار مفید برای كاهش چربی اطراف شکم

۵ غذای بسیار مفید برای كاهش چربی اطراف شکم

photos.demandstudios.com_getty_article_251_41_87628407_XS

همه ما می‌دانیم وجود چربی اضافی در هر قسمتی از بدن از نظر سلامتی مشكل‌زاست، اما چربی اطراف شكم مشكل‌های بسیار بیشتری ایجاد می‌كند. بر اساس نظریه نشریه سلامت هاروارد، چربی شكمی در اطراف ارگان‌ها تجمع می‌کند که مقاومت انسولینی، التهاب و ریسک بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. در حالی که مواد غذایی به تنهایی برای کاهش چربی شکم كافی نیستند، داشتن یك سری غذاها در رژیم غذایی روزانه می‌تواند به كاهش چربی اطراف شکم کمک کند.

غلات كامل

در تحقیقی که در مجله تغذیه در فوریه ۲۰۱۲ منتشر شد، ۷۹ خانم كه دارای اضافه وزن بوده و یائسه نیز شده بودند به مدت ۱۲ هفته از رژیم غذایی خاصی پیروی كردند. گروهی از این شركت كنندگان از رژیم غذایی با كالری محدود و دارای غلات كامل پیروی كرده و گروهی نیز از رژیم غذایی با همان میزان كالری اما دارای غلات تصفیه شده استفاده كردند. اگر چه هر دو رژیم غذایی مورد مطالعه از نظر میزان کالری یكسان بود و شركت كنندگان کاهش وزن مشابهی داشته‌اند، اما گروهی که علات كامل مصرف کرده بودند نسبت به گروهی که غلات تصفیه شده می‌خوردند، چربی شکمی بیشتری از دست داده بودند. شما نیز در رژیم غذایی روزانه خود غلات كامل مانند نان سفید، برنج، جو، برنج قهوه‌ای و نان‌های كامل مصرف كنید.

میوه‌ها و سبزیجات

به نقل از نشریه سلامت هاروارد، برای كاهش چربی اطراف شکم باید میوها و سیزیجات را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. میوه‌ها و سبزیجات منابعی غنی از آب و فیبر هستند که كالری چندانی نداشته اما با خوردن آن‌ها احساس سیری بیشتری می‌كنیم. مصرف میوه و سبزیجات به اندازه كافی، راه مفیدی برای جذب مواد غذایی ضروری، جلوگیری از پرخوری و کاهش وزن و لاغری است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها پیشنهاد می‌کند برای كاهش كالری مصرفی خود، هنگام طبخ غذای مورد علاقه خود یک فنجان برنج یا ماکارونی را با سبزیجات خرد شده جایگزین کنید. مخصوصا سبزیجات و میوه‌های سرشار از فیبر که شامل شلغم پخته، کلم پیچ، جوانه کلم بروکلی، نخود فرنگی و همچنین گلابی و سیب‌های تازه می‌باشند.

آجیل

به نقل از نشریه سلامت هاروارد، می‌توانید با جایگزین کردن چربی اشباع نشده به جای چربی ترانس و اشباع شده در رژیم غذایی به کاهش چربی شکمی کمک کنید. در حالی که چربی‌های ترانس و اشباع شده مشکلات سیتم قلبی و عروقی را افزایش می‌دهند، چربی‌های اشباع نشده برای سلامت قلب مفیدند. کلینیک کل ولند بیان می‌کند اگرچه آجیل‌ها كالری زیادی دارند، اما مصرف متعادل و روزانه آن‌ها به جای استفاده از منابع چربی ناسالم می‌تواند به افزایش کلسترول سالم بدون افزایش وزن کمک کند. یک اونس آجیل برابر است با ۲۴ بادام، ۱۵ عدد آجیل برزیلی، ۳۵ بادام زمینی و  ۱۵ عدد نصف گردو می‌باشد.

ماهی

وقتی قصد کاهش چربی شکمی را دارید، با جایگزین كردن ماهی به جای گوشت برای تأمین پروتئین نفع بیشتری می‌برید. بر اساس مطالعه‌ای كه در مجله آمریکایی دانشکده قلب و عروق، در مارس ۲۰۱۱ منتشر شد، افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیروی می‌كردند که شامل مصرف مدوام  ماهی و مصرف كم گوشت قرمز می‌شود، در برابر سندرم متابولیک، گروهی از فاکتورهای خطرناک قلبی از جمله چاقی شکمی است، محافظت می‌شوند. به خصوص ماهی‌های آب سرد مصرف كنید كه شامل اسیدهای چرب امگا 3 نیز هستند. انجمن قلب آمریکا پیشنهاد می‌کند هر هفته حداقل دو وعده ماهی -مخصوصا ماهی‌های چربی مانند سالمون، خال مخالی و هالیبوت- مصرف كنید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

3.4 05 فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.