PH مخفف چیست و چه مفهومی‌دارد؟

PH، میزان اسیدی و قلیایی بودن محلول مایعی که می‌تواند مواد دیگر را در خود حل کند می‌باشد. H به معنی غلظت یون هیدروژن یک محلول است و P مخفف قدرت یون هیدروژن است. PH همیشه در بازه ۱۴ تا ۰ اندازه گیری می‌شود. PH یک محلول خنثی (که نه اسیدی است و نه قلیایی) ۷ است (PH آب نزدیک به ۷ است). PH اسید کمتر از ۷ و PH باز (Base یا پایه نیز نامیده می‌شود) بیشتر از ۷ است.

PH، بیشتر تحت تاثیر شرایط داخلی یا شرایط بیرونی قرار دارد؟

PH متعادل از نظر داخلی (مانند چیزی که می‌خوریم) و خارجی (محصولاتی که استفاده می‌کنیم) مهم است، و متاثر است از غذایی که می‌خوریم و چیزهایی که روی پوستمان قرار می‌دهیم. اگر PH یک نفر نامتعادل باشد، می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی، سیستم ایمنی، سیستم گردش خون، دستگاه تنفسی، سیستم اسکلتی، پوست، سیستم عصبی، سیستم دفع مدفوع و همچنین سیستم عضلانی و تولیدمثل شود.

چگونه PH متعادل در محصولات مراقبت از پوست اعمال می‌شود؟

بزرگترین عضو بدن ما یعنی پوست، کل بدن را می‌پوشاند و بطور طبیعی با عفونت و فشارهای محیطی مقابله می‌کند. میزان سلامت پوست به PH آن بستگی دارد. PH ایده‌آل برای بدن، کمی‌قلیایی و بین ۴.۷ تا ۳.۷ می‌باشد. از سویی دیگر، پوست ما برای متعادل ماندن، دارای PH حدود ۵.۵ است. اگر PH بسیار کم یا بسیار زیاد باشد، پوشش اسیدی پوست (یک لایه‌ی محافظ روی سطح پوست ما) نمی‌تواند از پوست و بدن محافظت کند.

پوست متعادل هیدراته و سالم است، و در برابر مواد محرک، آلاینده‌ها، رادیکال‌های آزاد، و محیط اطراف، از بدن محافظت می‌کند. محصولات مراقبت از پوست بر اساس نوع مشکلی که می‌خواهند درمان کنند، PH‌های متفاوتی دارند.

PH نامتعادل منجر به چه چیزی می‌شود و باعث بروز چه نوع مشکلاتی می‌گردد؟

در مقیاس کم، PH نامتعادل منجر به مشکلات پوستی می‌شود، مثلا اگزما، روزاسه، آکنه و پیری زودرس. اگر پوست شما دچار مشکل است شاید بعلت PH نامتعادل باشد. وقتی میزان PH پوست، بیش از حد بالا باشد، چربی‌های پوست از بین می‌روند و می‌تواند منجر به خشکی، سوزش و حتی آکنه شود.

به همین دلیل استفاده از محصولاتی که بیش از حد اسیدی هستند، می‌تواند چربی‌های طبیعی پوست را از بین ببرد و توانایی پوست برای دفاع از خود در برابر باکتری‌ها و فشارهای محیطی را کاهش دهد. بعبارت دیگر، اگر تعادل PH پوست بهم بخورد، ممکن است اندام‌های داخلی نیز در معرض خطر قرار بگیرد.

آیا مواد پاک کننده، میزان PH مختلفی دارند؟

بله، مواد پاک کننده می‌توانند PH‌های مختلفی داشته باشند و بسیاری از آنها برای PH طبیعی پوست ما، بیش از حد قلیایی هستند. اگر پوستتان دچار مشکلی مانند قرمزی، جوش و خشکی است، ممکن است بخاطر PH آن باشد.

اگر تعادل PH پوستمان بهم بخورد، آیا می‌توانیم برای متعادل کردن آن، کاری انجام دهیم؟

البته. می‌توانید از محصولاتی استفاده کنید که به بازگرداندن این تعادل کمک می‌کنند (مانند تونر (لوسیون) Q10 که تنظیم کننده‌ی PH است). همچنین از مواد پاک کننده‌ای که حاوی سورفاکتانت، پارابن‌ها و عطرهای مصنوعی هستند اجتناب کنید، زیرا آنها به پوست آسیب می‌رسانند و اسیدیته‌ی پوست شما را تغییر می‌دهند. روغن‌های جوجوبا، نارگیل و اسکالن روی سبوم طبیعی پوست، تاثیر خوبی می‌گذارند.

آیا باید PH انواع دیگر محصولات (مانند آرایشی و شامپو) را هم در نظر بگیریم؟

مواد پاک کننده، صابون‌ها و لوسیون‌ها مهم ترین محصولاتی هستند که برای تعادل PH باید به آنها توجه کنیم، زیرا آنها هنگامیکه صورت مرطوب است (یا به تازگی شسته شده) و منافذ آن باز هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر چیزی که روی پوست استفاده می‌شود، باید تا حدی مورد بررسی قرار بگیرد. اگر می‌خواهید از PH محصولاتی که استفاده می‌کنید مطلع شوید، می‌توانید نوارهای تست PH را از داروخانه‌ها یا بصورت آنلاین بخرید و بسادگی هر محصول را خودتان تست کنید.

منبع نوشته