خانه / سلامتی / 6 درمان طبیعی و خانگي مورد تاييد پزشکان

6 درمان طبیعی و خانگي مورد تاييد پزشکان

درمان های گیاهی، درمان های خانگی، درمان های طبیعی، طب سوزنی، ماساژ درمانی، درمان بی خوابی، درمان فشار خون بالا، درمان افسردگی، درمان دردهای مزمن، درمان تورم، درمان درد مفاصل، بروملین، گلوکوزامین، تای چی، طب سنتی، نکات سلامتی

دانشمندان شواهد قانع کننده‌اي در تصدیق توانایی بسیاری از داروهای مکمل و جایگزین (CAM) برای جلوگیری و درمان بسياري از بیماری‌های شایع يافته‌اند. در سال 1999، کنگره مرکز ملی طب مکمل و جایگزین در NIH تاسیس شد؛ هدف ين كنگره ارزیابی قدرت ترمیمی محصولات طبیعی مانند گیاهان و مکمل‌ها، و همچنين روش‌هاي درماني ذهن و بدن مانند هیپنوتیزم و طب سوزنی بود. با هزاران مطالعه انجام شده و سال‌ها تحقيق، مشخص شد اين تراپي‌ها ارزش توصیه شدن به مردم را دارند. اين گياهان و محصولات طبيعي بروي بدن اثري ملایم داشته و اغلب مي‌توانند جایگزین داروهای تجویزی باشند. همچنين اين روش‌ها معمولا ارزان قیمت‌تر از روش‌هاي طبي هستند. در اینجا به شما مي‌گوييم محققان در چه شرایطي استفاده از اين درمان‌هاي موثر طبيعي را توصيه مي‌كنند. ممكن است اين تراپي‌ها كمي غیر معمول باشند اما در موارد زير فوق العاده عمل مي‌كنند.

ماساژ: درمان افسردگی

ماساژ مي‌تواند در كاهش استرس مزمن روانی و عاطفی كه باعث ايجاد افسردگی است، بسيار مفيد باشد. پس تعجبي ندارد که بنا به مطالعات انجام شده ماساژ تراپي به درمان افسردگي کمک می‌کند. محققان گمان می‌برند که ماساژ باعث آزاد شدن هورمون اندورفین بيشتري در بدن شده و اين هورمون خلق و خوی فرد را بهبود مي‌بخشد. شاید بدن در پاسخ به لمس فیزیکی و احساس كردن دست‌هايي صميمانه اينگونه واكنشي از خود نشان مي‌دهد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که ماساژ درمانی به اندازه داروهای ضدافسردگی تجويز شده مثل پروزاک و پاکسیل در کاهش اضطراب موثر است كه يكي از عوامل عمده افسردگی است.

مزيت پنهان: ماساژ درمانی گرفتگي عضلات و درد را تسکین می‌دهد و سرعت بهبود زخم‌ها و آسیب‌های ورزشی را نيز افزايش مي‌دهد.

تای چی: درمان بی خوابی

دچار بي خوابي مزمن هستيد؟ صبح‌ها از صداي پرندگان از خواب پريده و دوباره نمي‌توانيد به خواب رويد؟ تای چی را امتحان كنيد.  اين ورزش آهسته، متفكرانه و همراه با مراقبه، در اصل بیش از 2500 سال پیش به عنوان یک هنر رزمی در چین توسعه یافت و امروزه به طور گسترده‌ای در سراسر آسیا تمرین مي‌شود. محققانCAM  می‌گویند تاي چي باعث بهبود کیفیت خواب در بزرگسالان مبتلا به بی خوابی متوسط مي‌شود. دليل اين امر مربوط به توانایی تثبیت شده تای چی برای کاهش استرس است، تاثيري كه در  تمرين کنندگان تاي چي پس از 16 هفته ظاهر مي‌شود. در ابتدا براي شروع تاي چي به آموزش منظم نیاز خواهيد داشت، بنابراین بهتر است در يك كلاس تاي چي ثبت نام كنيد.

مزيت پنهان: تای چی به بهبود تعادل بدني و کاهش خطر سقوط شما کمک می‌کند.

بروملین: درمان تورم

مردم بومی جنوب امریکا قرن‌ها براي پوشاندن و درمان زخم‌ها از بروملین استفاده کرده‌اند. در حال حاضر، تحقیقات تایید می‌کند که يك ترکیب دارویی استخراج شده از ساقه و آب گیاه آناناس (كه امروز در قرص‌ها بكار مي‌بريم) سرعت بهبود زخم‌ها و آسیب‌های حاد مانند بریدگی و کبودی را افزايش مي‌دهد. اين تركيب با متوقف کردن تولید پروستاگلاندین‌ها، ترکیبات شبه هورموني که همراه با التهاب ايجاد مي‌شوند و بهبود گردش خون در محل جراحت به درمان آن كمك مي‌كند. در آلمان، به طور معمول قبل و بعد از عمل جراحي براي بيماران بروملین تجويز مي‌شود تا تورم اطراف محل عمل به حداقل رسد. اطمينان حاصل كنيد که نوع پوشش دار را تهيه كنيد، که دارای یک پوسته محافظ است و کمک می‌کند قرص به راحتي به دستگاه گوارش شما منتقل شود. معمولا 1 تا 2 روز طول مي‌كشد تا بروملین تاثير كند. اخطار: از آنجايي كه بروملين خون را رقيق مي‌كند، اگر از داروهاي رقیق کننده خون استفاده مي‌كنيد قبل از مصرف آن با پزشك خود مشورت كنيد.

مزيت پنهان: بروملین یک آنزیم گوارشی است و بنابراین در صورتي كه همراه با غذا مصرف شود به درمان سوء هاضمه كمك مي‌كند.

طب سوزنی: درمان دردهای مزمن

بسياري از تحقیقات اخیر تاييد مي‌كنند كه این درمان باستاني یک تراپي قدرتمند برای رفع دردهاي كل بدن در بسياري از شرایط است. پس از گذشت فقط شش جلسه از طب سوزني، افرادی که به صورت منظم به سردرد تنشی دچار بودند بهبود يافتند. یکی دیگر از مطالعه جدید نشان داده است که طب سوزنی بهتر از مراقبت‌های رايج دردهاي مزمن در ناحيه كمر را درمان مي‌كند. طب سوزنی علاوه بر بر طرف كردن دردها، تحرک افراد مبتلا به آرتروز زانو را نيز بهبود مي‌بخشد، كه خبر بسيار خوشحال كننده‌اي است زيرا تصور مي‌شد آرتروز زانو غیر قابل برگشت به حالت عادي است. اما طب سوزنی چگونه عمل می‌کند؟ بر اساس تعالیم طب چینی، قرار دادن سوزن در نقاط خاصي در طول کانال‌های انرژی بدن، جریان انرژی را متوازن مي‌سازد. دانشمندان غربی توضیح ديگري ارائه مي‌دهند: سوزن بدن را به انتشار مخدرهای طبیعی خود براي سرکوب درد ترقيب مي‌كند. افراد مبتلا به ورم مفاصل و دردهاي ناحيه پشت پس از عادت كردن به اين شرايط می‌توانند تمریناتي را براي به دست آوردن مجدد قدرت، انعطاف پذیری و تحرک خود انجام دهد.

مزيت پنهان: با طب سوزني دانش عمیق‌تري نسبت به بدن خود به دست مي‌آوريد. متخصص طب سوزنی درماني كامل نسبت به شرایط بدني شما در پيش مي‌گيرد. بنابراین اگر چه ممکن است براي درمان درد در یک قسمت از بدن خود به طب سوزني روي آورده باشيد، با درک بسیار گسترده‌تري نسبت به ديگر بخش‌های بدن خود و نقش آن‌ها در پيش آمدن اين درد آگاه مي‌شويد.

گلوکوزامین / کندرویتین: درمان درد مفاصل

در طول سال‌ها، گلوکوزامین و کندرویتین مورد مطالعه قرار گرفته است. پزشكان با يافتن ترکیبات طبیعی غضروف‌هاي سالم و در دسترس قرار دادن اين تركيبات به شکل مکمل توانسته‌اند به کاهش درد مفاصل به بهترین شكال ممكن كمك كنند. مطالعات تحليلي NCCAM  در نهایت دليل این موضوع را به صورت واضح شرح مي‌دهد: گلوکوزامین به شكل سولفات در موثرترين حالت خود قرار دارد. وقتي با کندرویتین همراه شود، درد مفاصل در افراد مبتلا به آرتریت متوسط و حتي ​شدید را كاهش مي‌دهد. اما برای کسانی که از ناراحتی خفیفي رنج مي‌برند کمتر مفید و موثر است. محققن دريافته‌اند كه مقدار مصرف نیز مهم است: مصرف روزانه قرص ترکیبی حاوي 1،500 میلی گرم سولفات گلوکزامین و 1،200 میلی گرم کندرویتین، كمك بسيار موثري در كاهش درد مبتلايان خواهد كرد.

مزيت پنهان: گلوکوزامین سولفات می‌تواند پیشرفت آرتروز را نيز متوقف کند.

کاکائو: درمان فشار خون بالا

اخبار لذیذ: مصرف روزانه كاكائو به مدت حداقل 2 هفته (هرچه كاكائو تلخ‌تر باشد بهتر است) می‌تواند فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد. محققان می‌گویند فلاوانول گیاه کاکائو، كه به نام epicatechinsشناخته مي‌شود، عملکرد عروق خونی را توسط ريلكس كردن دیواره شریان‌ها بهبود مي‌بخشد. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند اثرات مصرف كاكائو ملايم ولي بسيار مهم هستند، به این معنی که شما باید کاکائو را به عنوان یک مکمل در كنار داروهاي فشار خوني كه در حال حاضر مصرف مي‌كنيد، مانند دیورتیک‌ها و یا مهار کننده‌های ACE استفاده کنید. اگر مي‌خواهيد اين روش را امتحان کنید، از پروتکل‌های مورد استفاده در اکثر مطالعات پيروي كنيد: معادل 450 میلی گرم از فلاوانول، كه معادل مقدار موجود در یک فنجان کاکائو داغ است را دو بار در روز مصرف كنيد.

مزيت پنهان: مانند شکلات، کاکائو نيز سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است: مواد مغذی ارزشمندي که با سرطان مبارزه مي‌كنند، سیستم ایمنی بدن را تقويت مي‌كنند و روند پیری را كند مي‌كنند. و نیازي به گفتن آن نيست كه كاكائو بسيار لذيذ و خوشمزه است!

منبع نوشته

همچنین ببینید

راههای حفظ سلامتی، خواص گیاهان دارویی، گیاهان تصفیه كننده هوا، فواید درمانی اسطوخودوس، خواص آلوئه ورا برای پوست، كاهش استرس با اسطوخودوس، درمان استرس با لاوندر، خواص درمانی رزماری

بهترین گیاهان خانگی برای بهبود سلامت و روحیه بهتر

همه افرادی که به دنبال خرید گیاهان خانگی هستند، قبل از انجام خرید اولین اولویت ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.