خانه / مجله روانشناسی / 7 نصيحت ارزشمند از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها

7 نصيحت ارزشمند از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها

Rate this post

parents

بسیاری از ما از شنیدن نصیحت‌های بزرگتر‌ها بیزاریم. اما گاهی اوقات اگر بدون تعصب و یا جبهه‌گیری به حرف‌های آنان فکر کنیم متوجه ارزش واقعی این حرف‌ها می‌شویم. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها ما با گذر سال‌ها تجربه‌های گهرباری به دست آورده و نیت حقیقی آن‌ها كمك به شما و جلوگیری از انجام اشتباهات اساسی است. این انسان‌های ارزشمند و فداكار همیشه برای كمك به شما در رسیدن به اهداف و رویاهایتان حاضرند. متاسفانه، پدربزرگ و مادربزرگ من از دنیا رفته‌اند، اما آن‌ها همیشه در قلب من زنده خواهند بود. اكنون واژه‌های مقدسی كه از آن‌ها شنیده‌ام، تبدیل به اصول حیاتی زندگی من شده‌اند. گاهی اوقات با خود فكر می‌كنم كاش معنای حرف‌های آنان را زودتر می‌فهمیدم. در ادامه برخی از این نصیحت‌های ارزشمند را خواهید یافت.

1. پل‌های پشت سر خود را خراب نكنید

این جهان بزرگ در حقیقت کوچک و به هم پیوسته است. پل‌های پشت سر خود را خراب نكنید، چرا که ممكن است جریان زندگی شما را  بارها به عبور از همان رودخانه وا دارد. پدربزرگ و مادربزرگ من هموراه به من توصیه می‌كردند روابط خوبی با اطرافیان و آشنایانم داشته باشم، چرا که ممكن است در مسیر زندگی به همیاری آن‌ها احتیاج داشته باشم. حال معنای این جمله را می‌فهمم و می‌دانم برای داشتن ارتباطات خوب و مفید با دیگر افراد جامعه عمل كردن به این نصیحت ارزشمند لازم است. علاوه بر این، ممكن است افرادی كه شما به هر دلیلی از آن‌ها خوشتان نمی‌آید، در شرایط سخت بیش از بهترین دوستان شما كمک حال شما باشند.

2. دور شدن از افراد منفی راه شما را به سوی موفقیت روشن‌تر می‌كند

پدربزرگ من یک تاجر بود و نگاهی متفاوت به زندگی داشت. او معتقد بود که خلاص شدن از شر دشمنان و یا افرادی كه تاثیر منفی بر شما دارند می‌تواند شادی و موفقیت بیشتری به زندگی شما ببخشد. من هم با این حرف موافقم، ادامه دادن یک رابطه منفی هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. اگر مطمئن هستید چهره واقعی آن شخص را دیده‌اید و شخصیت او هرگز تغییر مثبتی نخواهد داشت، می‌توانید چنین شخصی را از زندگی خود خط بزنید. در ارتباط با دیگران هرگز سه چیز را قربانی نكنید: خانواده، قلب و کرامت خود را. من حقیقتا بر این باورم که قطع ارتباط با افراد منفی و شرور راه زندگی من را به سوی شادی و موفقیت بیشتر می‌گشاید.

3. برای روز مبادا پول پس‌انداز كنید

زندگی همواره غیر قابل پیش بینی است. وقتی جوان بودم نمی‌توانستم پول خود را به درستی مدیریت کنم. در نتیجه، همیشه مادرم در حال جروبحث درباره این موضوع با من بود. پدربزرگ و مادربزرگم تنها افرادی بودندکه در صورت لزوم به از نظر مالی از من حمایت می‌كردند. علاوه بر این، آن‌ها به من آموختند که پس انداز كردن مقداری پول برای روز مبادا علی رغم داشتن درآمد ثابت ضروری است. اكنون می‌دانم که عمل كردن به این نصیحت قدیمی چقدر ارزشمند است، به خصوص اگر متاهل باشید.

4.  تا جایی كه می‌توانید بخندید

لبخند زدن و خندیدن بهترین راه غلبه بر استرس و درد است. خندیدن نعمتی ارزشمند است و هرگز نمی‌توان آن را خرید. می‌توانید با شوخی و خنده به راحتی حال و هوای خودتان و دیگران را تغییر دهید. شاید تعجب كنید اما خنده مسری است، زیرا اكثر مردم نمی‌توانند با شنیدن صدای خنده و قهقهه دیگران در برابر خندیدن مقاومت كنند. مردم با لبخند زدن ارتباط بهتری برقرار كرده و ذهن و بدن خود را متعادل می‌سازند. به علاوه، شوخی كردن باعث می‌شود احساس سبک باری كرده و صمیمیت شما و دیگر افراد افزایش یابد. پدر بزرگ من همیشه به من توصیه می‌كرد برای غلبه بر شرایط دشوار زندگی، بهترین ترفند خندیدن و لبخند زدن است. اعتراف می‌كنم كه این نصیحت او واقعا كاربردی است.

5. به فرزندان خود عشق بورزید و از بودن در كنار آن‌ها لذت ببرید

کودکان شما زیباترین گل‌های زندگی شما هستند. مادر بزرگم همیشه می‌گفت که باید زمان بیشتری را در كنار كودكانم صرف كنم چرا كه عمر واقعا سریع می‌گذرد. كودكان شما خیلی زودتر از آنچه كه فكر كنید بزرگ می‌شوند، پس این لحظه‌ها را دریابید. علاوه بر این، کودکان شما بازتابی از شما خواهند بود، بنابراین شما باید برای این كه کودک شما در آینده فردی متعالی و خوشحال باشد نهایت سعی خود را بكنید. این نصیحت را جدی بگیرید، چرا که در یك چشم به هم زدن فرزندان شما بزرگ شده، تشكیل خانواده می‌دهند و كودكان خود را خواهند داشت. از تك تك لحظه‌های زندگی و بودن در كنار كودكان دلبند خود لذت ببرید.

6. گریه كنید

مادر بزرگم همیشه توصیه می‌كرد وقتی از چیزی نا امید می‌شوم گریه كنم. اكنون می‌فهمم که گریه برای داشتن ذهنی سالم لازم است. گریه كردن نشانه ضعف نیست، بلكه توانایی احساس كردن و تجربه كردن احساساتی متفاوت است. گریه كردن هورمون‌های استرس و سموم را از بدن شما دفع می‌كند. علاوه بر این، به قلب و روح شما آرامش می‌بخشد.

7. كارهای مورد علاقه خود را انجام دهید

پدربزرگ و مادربزرگ من همیشه به من می‌گفتند به اندازه کافی شجاع باش تا رویاهای خود را در زندگی دنبال کنی. دنبال کردن علایق  به زندگی شما شور و شوق می‌بخشد. پدر بزرگم همیشه می‌خواست رانندگی کند، اما پدر و مادرش او را مجبور به ادامه کسب و کار خانوادگی کردند. او یکی از تجار موفق منطقه بود، اما همواره می‌گفت اگر به دنبال علاقه خود می‌رفت زندگی شادتری می‌داشت.

منبع نوشته

همچنین ببینید

بازیابی تمرکز

5 روش فوری و موثر برای بازیابی تمرکز

Rate this post بازیابی مجدد قدرت تمرکز حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد پر مشغله ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.