خانه / سلامتی / 9 اشتباه سلامتی رایج در زمستان

9 اشتباه سلامتی رایج در زمستان

سرماخوردگی، آلرژی در زمستان، افسردگی فصلی، ورزش در هوای سرد، ویتامین c و سرماخوردگی، ریزش موها در زمستان، افزایش وزن در زمستان، نكات سلامتی

وقتی در مورد این اشتباهات رایج زمستانه بخوانید، حتما متعجب خواهید شد. جالب اینجاست كه این اشتباهات فقط به سرماخودن ما منجر نمی‌شوند، بلكه می‌توانند باعث شوند اضافه وزن پیدا كنیم، دچار گرفتگی بینی شویم و یا حتی ریسك ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند. پس با آگاه شدن از این اشتباهات، امسال زمستان سالم‌تری را بگذرانید.

اشتباه اول: هوای سرد ما را مریض می‌كند

برخلاف عقیده عموم مردم، بودن در هوای سرد شما را مریض نمی‌كند. در واقع، دقیقا برعكس آن صادق است. تعداد سلول‌هایی كه در بدن با عفونت مقابله می‌كنند، در هوای سرد افزایش می‌یابد. این مكانیزم بدنم برای مقابله با استرس ناشی از قرار گرفتن در هوای سرد است. بنا به موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی، ویروس‌های سرماخوردگی در 33 درجه به خوبی رشد می‌كنند و تكثیر می‌شوند. در هوای سرد زمستانی دمای بینی شما قطعا پایین‌تر از این دماست.

اشتباه دوم: نباید در سرما ورزش كنیم

از جای گرم و نرم خود بلند شوید و بیرون رفته و در هوای سرد و شگفت انگیز زمستانی بدوید! بنا به مطالعه‌ای منتشر شده در علم و پزشكی در ورزش، در دمای سردتر سریع‌تر می‌دویم و در نتیجه در زمان كمتری كالری بیشتری خواهیم سوزاند. سطح اندورفین خون در دمای سرد خود به خود تا میزانی بالا می‌رود. علاوه بر این، این تمرینات سریع سطح اندورفین خون شما را بالاتر نیز می‌برد.

اشتباه سوم: در زمستان آلرژی ناپدید می‌شود

ممكن است عامل اصلی گرفتگی بینی و خش دار بودن گلوی شما در زمستان آلرژی باشد. بنا به بنیاد آلرژی و آسم آمریكا، در هر پنج نفر یك نفر از آلرژی در محیط‌های بسته یا باز رنج می‌برد و در زمستان آلرژی در محیط‌های بسته به مراتب بیشتر عود می‌كند. در زمستان حیوانات خانگی شما بیشتر در خانه پرسه می‌زنند و پنجره‌ها بسته است و ذرات آلرژی‌زای بیشتری در فضای منزل شما پراكنده می‌شوند. اگر گرفتگی بینی و گلو درد شما بیشتر از 10 روز ادامه پیدا كرد و یا اگر با مصرف آنتی هیستامین آرامتر شد، به یك متخصص آلرژی مراجعه كنید.

اشتباه چهارم: در زمستان نیازی به استفاده از كرم ضد آفتاب نداریم

از آنجایی كه در زمستان سطح زمین به خورشید نزدیك‌تر است، پوست ما در معرض اشعه‌های مضر بیشتری از تابستان قرار دارد. به علاوه، به گفته بنیاد سرطان پوست برف و یخ می‌توانند تا 80 درصد از اشعه‌های UV مضر را انعكاس دهند و در نتیجه پوست دو بار در معرض این اشعه‌ها قرار می‌گیرد. پس در زمستان هم با استفاده از كرم ضد آفتاب از پوست خود در برابر این اشعه‌ها محافظت كنید.

اشتباه پنجم: بیشتر دمای بدن از طریق سر از دست می‌رود

بر خلاف تصور عموم مردم، اكثر حرارت بدن از طریق سر از دست نمی‌رود. اگر در هوای سرد زمستانی دستكش نداشته باشید، بدن شما حرارت بسیار بیشتری نسبت به زمانی كه كلاه ندارید از دست می‌دهد.

اشتباه ششم: كمبود نور خورشید باعث افسردگی فصلی می‌شود

البته كم نور بودن روزها در ایجاد افسردگی فصلی بی تاثیر نیست، اما نمی‌تواند تنها دلیل آن باشد. افسردگی فصلی در اثر چنین عامل به وجود می‌آید از جمله كم تحركی در زمستان، تغذیه نامناسب، استرس مالی، پر مشغله بودن در اواخر سال، همه و همه از عوامل افسردگی فصلی هستند.

اشتباه هفتم: خانم‌ها در زمستان دچار اضافه وزن زیادی می‌شوند

به صورت میانگین خانم‌ها یك یا دو پوند در زمستان وزن اضافه می‌كنند كه آن هم به دلیل مصرف بیشتر غذاهای آماده، كم تحركی و تمایل به استراحت بیشتر در منزل است. اما مشكل اینجاست كه اكثر خانم‌ها با رسیدن بهار این اضافه وزن را جبران نمی‌كنند و ممكن است با بالا رفتن سن این مسئله جدی‌تر شود.

اشتباه هشتم: ویتامین سی از سرماخوردگی پیشگیری می‌كند

در واقع این نه یك اشتباه به شمار می‌آید و نه همواره صدق می‌كند! اگر شما روزانه دوز ویتامین سی مورد نیاز خود را دریافت كنید، سیستم ایمنی بدن شما مقاوم‌تر خواهد بود و از شما در برابر سرماخوردگی حفاظت می‌كند. این درست است. اما مصرف دوز بالایی از ویتامین سی به محض این كه اولین عطسه اتفاق می‌افتد، ممكن است بتواند به شما در كوتاه شدن مدت سرماخوردگی و بهبود سریع‌تر كمك كند.

اشتباه نهم: هوای سرد باعث ریزش بیشتر موها می‌شود

بنا به مطالعه‌ انجام شده به روی 823 زن در مدت شش سال در دانشگاه درمانی زوریخ، خانم‌ها در تابستان بیشترین ریزش مو و در زمستان كمترین میزان ریزش مو را دارند. با این حال خشك شدن پوست سر در زمستان ممكن است منجر به رشد ناسالم و شكنندگی موها شود. پس اگر در روزهای سرد زمستانی پوست سر شما خارش گرفته یا خشك شد از شامپوهای مناسب برای حافظت از پوست سر در برابر سرمای زمستان استفاده كنید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

راههای حفظ سلامتی، خواص گیاهان دارویی، گیاهان تصفیه كننده هوا، فواید درمانی اسطوخودوس، خواص آلوئه ورا برای پوست، كاهش استرس با اسطوخودوس، درمان استرس با لاوندر، خواص درمانی رزماری

بهترین گیاهان خانگی برای بهبود سلامت و روحیه بهتر

0.0 00 همه افرادی که به دنبال خرید گیاهان خانگی هستند، قبل از انجام خرید ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.