خانه / روابط عاشقانه / 9 ویژگی یک رابطه زناشویی سالم و موفق

9 ویژگی یک رابطه زناشویی سالم و موفق

Rate this post

روابط زناشویی موفق، روابط زناشویی سالم، مشاوره ازدواج، ازدواج سالم و موفق، روابط زناشویی در دوران عقد

در زندگی زوج‌هایی که رابطه‌ای پایدار و طولانی داشته‌اند، همچنان موضوعاتی هست که باید برای آن تدابیری اندیشید – هرگز همه چیز عالی نیست! اما ریشه مشترک این شادی و رابطه طولانی زوج‌ها در همدل بودن، خلاصه می‌شود. آن‌ها خیلی از کارها را با هم سر و سامان می‌دهند، برای مشکلاتشان با هم راه حلی پیدا می‌کنند، با هم گفتگو می‌کنند و عواقب تصمیمات مشترک را با هم برعهده می‌گیرند.

1. عاشق هم بودن و قدردانی از یکدیگر

عشق جزء لاینفک هر رابطه شاد و رمانتیک است، بنابراین تعجبی ندارد که رتبه اول را به خود اختصاص داده است. اما همراه همیشگی عشق، که گاه و بیگاه نادیده گرفته می‌شود، قدردانی است كه یکی از فاکتورهای کلیدی در زنده نگه داشتن شعله‌های عشق است. راشل سوزمن، روان درمانگر، متخصص روابط زناشویی و مولف کتاب ” Bible Breakup The ” می‌گوید: “من به مراجعین می‌گویم هیچگاه همسرتون رو دست کم نگیرید”. “یک لطف کوچک – یک تشکر ساده، یک فنجون قهوه اضافی – همین کارهای ساده چه کارها که نمی‌کند”.

2. بی‌پرده افکار و احساسات خود را با هم در میان گذاشتن

فقط در یک رابطه سالم است كه شما می‌توانید احساسات خود را بی‌پرده و آشکارا ابراز کنید، بدون اینکه از سوی طرف مقابل مورد استهزا قرار بگیرید، یا احمق فرض شوید و یا اصلا احساستان نادیده گرفته شود. سوزمن معتقداست: “زمانی که چیزی مایه آزار شماست، نکته مهم این است که ماهرانه و قاطع سخن بگویید – چه این موضوع درباره مسائل شخصی خودتان باشد و یا درباره کارهای طرف مقابل، که شما را عذاب می‌دهد” . گفتگویی صریح و انتقادی سازنده برای هر دو شما مجالی برای درون‌نگری، تعالی و تغییر است.

 3. تصمیمات مشترک و پذیرش عواقب آن، البته مشترکا

از پرداخت قبض‌ها تا بیرون بردن زباله‌ها و گرفتن بلیط تعطیلات و یا هرچیز دیگری، زوج‌های معقول برای حفظ رابطه زناشویی صمیمی و طولانی، کارهای روزمره را با هم، مثل یک تیم برعهده می‌گیرند. البته لزوما به معنی این نیست که در کوچکترین کارها هم طلب یاری کنید – سوزمن می‌گوید: اما باید توقعات خود را بیان کنید، درد دل کنید و با هم تصمیم بگیرید تا هیچ کدام دلخور نباشید.

4. تلاش برای رفع ریشه‌ای تضادها

زوج‌های منطقی در عوض توهین و تحقیرهای عامدانه، و یا درگیری‌های خشن، قادرند بمب‌های ساعتی مشکل‌ساز در روابطشان را به شیوه‌ای صحیح خنثی کنند. به عنوان مثال، با هم فکر کنید که تعطیلات را کجا سپری کنید و در تعطیلات با احترام و تمرکز بر روی مشکل، راه حلی که برای هر دو طرف خوشایند باشند، بیابید. (یک سری راه‌کار برای پشت سر گذاشتن مشکلات بیابید اما مراقب باشید رابطه‌تان خراب نشود.)

5. روابط زناشویی سالم

سوزمن خاطر نشان می‌کند که: اجازه بدهید رو راست باشیم، مسائل جنسی هستند که دوستی و عشق را از هم تفکیک می‌کنند. اما داشتن روابط سالم به این معنی نیست که در هر فرصتی مشغول شوید. سوزمن معتقد است: “باید یک تعریف شخصی از این مسایل داشته باشید.” فرقی ندارد این رابطه یک روز در میان باشد یا هفته در میان (یا کمتر)، زوج‌های خوشبخت از کیفیت و حرارت این رابطه لذت می‌برند نه تعداد دفعات آن”.

6. منطبق و همگام در اهداف و ارزش‌ها

واقعیت‌هایی ازاین دست که چند تا بچه می‌خواهید؛ دو تا یا بیشتر، و یا اعتقادات مذهبی دو طرف و در کل ارزش‌ها و اهداف مشترک هستند که تداوم یک رابطه را تضمین می‌کنند و تداوم می‌‌بخشند.

 7. اولویت زندگی: در کنار هم بودن و وقت گذاشتن برای هم

زوج‌های متعهد از اینکه در کنار یکدیگر باشند خرسندند و برای لذت بردن از این در کنار هم بودن، فعالیت‌های مشترکی می‌یابند. سوزمن اشاره می‌کند که :” اکثر زوج‌هایی که به خاطرخیانت به من مراجعه می‌کنند و رابطه آن‌ها از هم پاشیده شده، زوج‌هایی هستند که برای هم وقت ندارند، زمانی را با یکدیگر سپری نمی‌کنند و از کنار هم بودن لذت نمی‌برند. پس پیشنهاد می‌کنم کارهای مشترک انجام دهید، از قبیل: با هم ورزش كنید، دوچرخه سواری کنید، با دوستانتان معاشرت کنید، سفر بروید و تجربیات جدید کسب کنید.”

8. احساس رضایت از زندگی اجتماعی خود

تفاوتی ندارد که هر دو اجتماعی هستید و برون گرا، و یا کاملا اهل خانه ماندن و درون گرا، زوج های خوشبخت، شخصیت اجتماعی طرف مقابل خود را درک می‌کنند و با آن کنار می‌آیند و در ضمن تلاش نمی‌کنند او را عوض کنند.

9. احساس آزادی

در روابط زناشویی پایدار، هر دو طرف عقاید خود را آزادانه بیان می‌کنند، احساس خود را در نطفه خفه نمی‌کنند و این رابطه هیچ مانعی برای پیشرفت آن‌ها نخواهد بود.” رابطه نباید همچو بار سنگینی بر دوش دو طرف باشد، گویی که شیره جان آن‌ها را می‌مکد، بلکه باید دمیدن روحی تازه در کالبد آن‌ها باشد”.

همچنین ببینید

بازیابی تمرکز

5 روش فوری و موثر برای بازیابی تمرکز

Rate this post بازیابی مجدد قدرت تمرکز حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد پر مشغله ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.