خانه / ورزش و تناسب اندام / آیا ورزش می‌تواند باعث ایجاد آرتروز شود؟

آیا ورزش می‌تواند باعث ایجاد آرتروز شود؟

ورزش و آرتروز زانو، ورزش و آرتروز گردن، ورزش آرتروز زانو، ورزش آرتروز، ورزش آرتروز گردن، آسیب های ورزشی، نکات مهم در ورزش

سطح مفصل که با استخوان در ارتباط است با لایه لغزنده‌ای از جنس غضروف پوشیده شده است. لغزندگی سطح غضروف چرخش استخوان روی مفصل را ممکن می سازد. با گذشت زمان و سپری شدن عمر در اثر تصادفات یا به دلیل اختلالات مادرزادی بیماری‌های سیستمیک مثل روماتیسم اسید اوریک یا چربی خون بالا و یا زانوهای پرانتزی -که مخصوصا در فوتبالیست‌ها مشهود است- سطح مفاصل یا همان غضروف دچار سائیدگی و از بین رفتگی می‌شود. در این حالت با کم شدن لغزندگی حرکت یا چرخش استخوان‌ها روی مفاصل با درد همراه شده و بیماری آرتروز به وجود می‌آید. در این موارد درد با شروع حرکت آغاز شده و با استراحت بهبود می‌یابد. اما آیا ورزش هم می‌تواند باعث ایجاد آرتروز شود؟

بله، به خصوص در ایران که پیش از شروع ورزش اصولی مثل گرم کردن بدن رعایت نمی‌شود. حتی درباره ورزشکاران حرفه‌ای هم مواردی مثل تغذیه خوب، مربی بدنسازی و زمین‌های مناسب بازی اهمیت چندانی ندارد. همه این موارد در ایجاد آرتروز تاثیرگذارند. جالب است بدانید که ورزش یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از آرتروز است و امروزه در تمام کشورهای دنیا از كودكان گرفته تا پیرمرد ۹۰ ساله همه نرمش و پیاده‌روی را در برنامه هر روزه زندگی‌شان قرار داده‌اند. چرا که غضروف سطح مفصلی بر خلاف سایر بافت‌های دیگر مثل پوست عضله یا چربی فاقد هرگونه سرخرگ سیاهرگ و عصب است و تنها راه تغذیه این بافت مایع سطح مفصلی است که حاوی تمام مواد غذایی و اکسیژن لازم برای زنده ماندن غضروف است. تنها راه جذب این مایع توسط غضروف هم حرکت مفصل است، پس ورزش هم می‌تواند آرتروز ایجاد کند و هم آن را درمان کند.

اگر ورزش در حد معمول و به طور اصولی صورت گیرد از مفصل محافظت می‌کند اما آسیب‌های ورزشی که در ورزشکاران حرفه‌ای دیده می‌شود خود عامل ایجاد آرتروز است. هیچ چیز در زندگی به اندازه تحرک و ورزش در زنده نگه داشتن و سلامت مفاصل موثر نیست. هر شخصی که در روز حداقل یک ساعت تحرک مفید داشته باشد می‌تواند به طول عمر مفاصل خود بیفزاید. مثالی در این مورد هم این است که اگر مفصل مچ دست یا زانو را گچ بگیرید، بعد از باز کردن گچ‌ها می‌بینید که باید سه ماه صبر کنید تا مفاصل فعالیت اولیه‌شان را از سر بگیرند. اما ورزش غیر اصولی مثلا استفاده نکردن از وسایل مناسب برای ورزش به سلامت مفاصل صدمه می‌زند. گاهی افرادی را می‌بینید که با کفش‌های نامناسب از چکمه گرفته تا کفش‌های بدون کفی یا دمپایی و کفش‌های پاشنه بلند اقدام به کوهنوردی می‌کنند. این اقدامات نادرست بعد از گذشت یکی دو سال موجب سائیدگی زانو و ایجاد آرتروز می‌شود.

منبع: ویستا

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.