خانه / ورزش و تناسب اندام / اشتباهات رايجی که در انجام حرکات کششی مرتکب می شوید

اشتباهات رايجی که در انجام حرکات کششی مرتکب می شوید

نكات تناسب اندام، تناسب اندام بانوان، تناسب اندام زنان، حرکات کششی صحیح، اشتباهات رایج در ورزش، اشتباهات ورزشی، حركات كششي قبل از ورزش، كشش عضلات، كشش عضلانی، كشش عضله

یاد گرفتن روش های صحیح کشش عضلات می تواند در جلوگیری از آسیب در ورزش و زندگی روزمره به شما کمک کنند. هدف شما چه رسیدن به بدنی منعطف باشد و چه رسیدن به انعطافی قابل قبول برای ورزش و سلامتی، حرکات کششی شما را در رسیدن به اهدافتان یاری می‌دهد.

با این وصف اما خیلی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند هدف باید رسیدن به اوج انعطاف پذیری به هر قیمتی باشد. اما خود این شروع تمام مشکلات است! در این مطلب 6 اشتباه رایج و نادرست در انجام حرکات کششی و نحوه تصحیح آن‌ها را به شما معرفي مي‌كنيم.

شما از قانون “نابرده رنج گنج میسر نمی شود” پیروی می‌کنید

به بدنتان گوش دهید و بدانید درد پیغامی است که نشان می‌دهد یک چیز اشتباه است. اگر می‌خواهید به دلیل آسیب دیدگی خانه نشین و نیمکت نشین شوید پس به کشش ادامه دهید و به درد و صدای بدن خود توجهی نکنید! بهترین ایده این است که به بدنتان گوش دهید چون بدنتان از شما باهوش‌تر است! منتظر نمانید تا بدنتان فریاد بکشد، به نجواهای یواشکی بدن گوش دهید، توجه کنید و دقیقا منظور آن را درک کنید. در کل یعنی در فشار وارده بر بدن در انجام حرکات کششی زیاده روی نکنید.

همیشه حرکات کششی تکراری انجام می‌دهید

روش و تکنیک‌های زیاد و متنوعی برای کشش عضلات بدن وجود دارند اما دقت کنید انتخاب حرکات کششی که با شرایط کنونی بدنتان همخوانی ندارند می تواند به بدنتان آسیب برسانید. از مربیان مجربی که در این زمینه تخصص دارند، راهنمایی بگیرید و ار آن ها بخواهید شما  را راهنمایی کنند. این کار باعث جلوگیری از آسیب بدن در دراز مدت می شود. فیزیوتراپیست ها، مربیان یوگا و پیلاتس و کارشناس‌های ورزش می‌توانند به شما اطمینان دهند که حرکات کششی که انجام می‌دهید کاملا درست و مناسب شما هستند.

قسمت اشتباهی از بدنتان را کشش می‌دهید

دقیقا بدانید کدام قسمت از بدن و چه عضله‌ایی را کشش می‌دهید. برخی از ساختارهای بدنی از مواد ویژه‌ایی ساخته شده‌اند که به هیچ وجه به حرکات کششی واکنش نشان نمی‌دهند. اگر فیزیوتراپ دستور داد که در خانه تاندون IT ( تاندون دراز بین قسمت خارجی لگن و زانو) را کش آورید، باید او را از شغلش بر کنار کنید! هيچ حرکت کششی‌اي در دنیا قادر به کشش این تاندون نیست. پس برای آرامش دادن به بافت های پیوندی چه باید کرد؟ بدن را در حالت تعادل و توازن قرار دهید. می توانید دراز بکشید و محدودیت ها را از بافت های پیوندی بر دارید که باعث کشیدگی دائمی، تعادل عضلانی اسکلتی و کاهش درد می شود.

هنگام حرکات کششی، درد نامتقارن را تجربه می‌کنید

اگر شما سفتی یا درد دارید، لطفا قبل از اینکه حرکات کششی انجام دهید بدنتان را برای متقارن بودن یا نبودن بررسی کنید. زمانی که بدن ناهماهنگ و نابرابر کار کند، عضلات در یک سمت سفت می‌شوند در حالی که در طرف مقابل ضعیف هستند. این حالت منجر به آسیب‌های جدی و فراواني در مفاصل و استخوان‌ها می‌شود. کشش یک نقطه خارج از اصول آن و همراه با علایم بیماری باعث بدتر شدن وضعیت می شود. عدم تقارن از آسیب های قبلی یا عادت های قامتی بد دلایل قابل قبولی هستند که یک متخصص حرفه‌ای حرکت را برای مشاوره گرفتن پیدا کنید.

اگر خود را برای یک مسابقه یا بازی گرم می کنید، نیاز به یک برنامه گرم کردن یا کششی فعال و پویا دارید تا خون به عضلات برسد و آن‌ها در بهترین شرایط خود برای اجرا قرار بگیرند. به دویدن نرم و آهسته در یک مکان یا زانو بلند یا پروانه فکر کنید. کشش طولانی مدت و ثابت در این شرایط باعث سر درگمی شما و حتی منجر به آسیب می شود.

عضله‌ایی را کشش می‌دهید که نیاز دارد تقویت شود

گاهی یک دلیل وجود دارد که یک عضله ویژه در بدنتان سفت شده است. این دلیل می‌تواند ضعیف بودن باشد. کشش این عضله می‌تواند سبب ضعف بیشتر گردد و تنها باعث ارتقاء الگو یا عادتی شود که ممکن است منجر به آسیب شود. مثل یک ورزشکار حرفه‌ایی با خود رفتار کنید. مهم نیست اگر یک مبتدی یا آماتور هستید. چیزهای جدید در مورد بدنتان را یاد بگیرید. از مربی‌های مجرب بهره ببرید و همیشه دنبال افزایش اطلاعات و پیشرفت باشید.

بزرگترین کلید برای کشش مؤثر و عالی گوش فرا دادن به پیغام هایی است که از طرف بدن فرستاده می شوند و تنظیم و تعادل حرکات با توجه به این پیغام ها است. به آنچه احساس می کنید، اعتماد داشته باشید و با این روش مدت طولانی سالم و بدون آسیب خواهید ماند.

منبع نوشته

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.