خانه / تغذیه سالم / اگر کربوهیدرات را از برنامه غذایی حذف کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر کربوهیدرات را از برنامه غذایی حذف کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

نکات تغذیه سالم، رژیم غذایی کم کربوهیدرات، رژیم غذایی بدون کربوهیدرات، برنامه غذایی فاقد کربوهیدرات، عوارض رژیم های غذایی ناسالم، بی حالی ناشی از رژیم غذایی، بد اخلاقی ناشی از رژیم غذایی، حذف نان و برنج از رژیم غذایی
رژیم فاقد کربو هیدرات من را دیوانه می کند! کسانی که به طور کامل کربوهیدرات اعم از نان، برنج، گندم و جو، پاستا و … را از برنامه غذایی حذف می کنند؛ لازم است بدانند این کار عوارض خیلی زیادی دارد.

1. وزن آب بدن شما کم می شود

وقتی که مصرف کربوهیدرات را کم می کنید، اولین چیزی که به چشم می آید کاهش وزن سریع و جادویی است. اما این وزن کم شده مربوط به چربی ها نیست، بلکه آب بدن است. وقتی که کربوهیدرات ها در بدن به صورت گلیکوژن ذخیره می شوند، هر گرم از کربوهیدرات سه تا قسمت از وزنش را به صورت آب دخیره می کند.  پس به محض اینکه مصرف کربوهیدرات را قطع کرده و شروع به استفاده از ذخیره گلیکوژن می کنید، مقدار قابل توجهی از وزن آب بدن شما کم می شود.

2. بدن دچار بیمارهای ناشی از فقدان کربوهیدرات می شود

کربوهیدرات ها منبع اصلی انرژی مغز انسان هستند. وقتی که شخصی مصرف کربوهیدرات را قطع می کند. بدن از ذخیره گلیکوژن استفاده کرده و میزان آن در بدن کاهش پیدا کرده و تمام می شود. در نهایت وقتی تمام گلیکوژن مصرف شد، بدنتان چربی ها را در هم می شکند و مقدار کمی زائده های کربنی به نام کتون ایجاد می شود. نتیجه  آن می شود: تنفس بد، دهان خشک، خشکی، ضعف، سرگیجه، بی خوابی، حالت تهوع، و کاهش هوشیاری مغز انسان. بدن با تولید کتون ها خودش را هماهنگ می کند برای همین شما احساس بدی نخواهید داشت، اما آنها منبع سوخت و ساز ارجح برای بدن نیستند.

3. فرونشاندن اعتیادها

کربوهیدرات ها به خاطر بالا بردن میزان قند خون بدنام شده اند. به گفته تحقیق جدیدی که در ژورنال آمریکایی Clinical Nutrition آمده سوار شدن ترن هوایی بخش اعتیاد مغز را فعال کرده و بدن را مجبور به تجربه دوباره این کار می کند. اما استفاده از گندم و جو که غنی از فیبر است می تواند از سقوط میزان قند خون و در نتیجه این نوع اعتیادها جلوگیری کند.

4. ریسک ابتلا به بیماری های قلبی بالا یا پایین می رود

در این مورد انواع غلات تغییر بزرگی ایجاد می کند. برای مثال در تحقیق منتشر شده PLOS ONE  سال 2014 عنوان شد که کربوهیدرات های کامل میزان اسیدهای چرب در بدن ( که پلامیتولیک اسید نام دارد) را سریع بالا برده که سبب بالا رفتن ریسک بیماری قلبی و دیابت نوع 2 می شود. در این ضمن طبق گفته انجمن قلب آمریکا غلات کامل می توانند سطح کلسترول خون را بهبود بخشیده و رسیک بیماری قلبی، دیابت نوع 2  سکته و چاقی را پایین می آورد. پس انتخاب با شماست.

5. پایین آمدن سطح انرژی

تمام غلات منبع عالی آهن، منیزیم  و ویتامین های گروه B هستند و تمام اینها برای حفظ میزان انرژی بدن لازم هستند. همچنین افراد زیادی مشکل کمبود منیزم دارند. بنابراین وقتی تمام انوع کربوهیدرات را حذف می کنید بدن با مشکلات جدی کمبود این ویتامین ها روبرو شده و میزان انرژی بدن نیز پایین می آید

6. یبوست

یکی دیگر از فواید غلات این است که سرشار از فیبر هستند.  92 درصد از مردم بزرگسال در آمریکا به اندازه کافی غلات مصرف نمی کنند. فیبر که همان بخش غیرقابل هضم گیاهانی نظیر گندم و جو می باشد نه تنها به ثابت ماندن سطح قند خون بدن کمک می کند، بلکه ریسک چاقی و بیماری های مزمن را کم می کند و البته دستشویی رفتن تان را منظم می کند!

7. بداخلاق می شوید

غلات کامل یا حتی ناخالص میزان سروتونین مربوط به احساسات خوشایند را در مغز بالا می برد. پس وقتی کربوهیدرات مثل غلات را از برنامه غذایی کلا حذف می کنید سلامت روحی تان نیز به خطر می افتد.

8. عدم توانایی کافی هنگام فعالیت های ورزشی

هنگام ورزش کردن، هر نوع ورزشی، کربوهیدرات ها منبع اصلی انرژی برای تجدید نیروی بدن هستند که موجب استقامت و پایداری بدن می شوند. پس وقتی مصرف آن را قطع می کنید انرژی بدن افت می کند. کم کردن میزان کربوهیدرات ذخیره شده در بدن مساوی است با کاهش پیدا کردن زور و قدرت و در نتیجه ناتوان شدن در انجام فعالیت های ورزشی.

همچنین ببینید

نكات زیبایی پوست، زیبایی پوست صورت، زیبایی از درون، صبحانه سالم و رژیمی، خواص میوه و سبزیجات، زیبایی پوست با تغذیه، زیبایی پوست با میوه ها

برای پوستی زیبا به صبحانه خود میوه بیفزایید

پوست صاف و زیبا با مصرف میوه به عنوان صبحانه داشتن پوست صاف و بدون جوش ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.