خانه / مجله سلامت / مزایای یوگا _ 6 فایده یوگا بر ذهن و بدن

مزایای یوگا _ 6 فایده یوگا بر ذهن و بدن

نكات تناسب اندام، تناسب اندام بانوان، تناسب اندام زنان، فواید یوگا در سلامتی، مزایای ورزش یوگا ، راه‌های بهبود سلامتی، اثرات یوگا بر بدن، خواص یوگا و مدیتیشن ، مزایای یوگا

یوگا ورزشی است که به وسیله هندوها طراحی و به تدریج به تمام دنیا معرفی شده است. تمامی تمرینات یوگا از دو بخش جسمی و ذهنی تشکیل شده‌­اند. برخی یوگا را فراتر از یک ورزش دانسته، و آن را یک روش زندگی و راه معنوی پیوند روح با جسم می­‌دانند. مزایای یوگا که شامل مزایای روحی و جسمی هستند و باعث می‌­شوند افراد این ورزش را انتخاب کنند در زیر بیان شده­‌اند:

مطلب مرتبط: مقایسه‌ی یوگا با پیلاتس

1- افزایش انعطاف‌­پذیری با یوگا

یکی از مزایای یوگا افزایش انعطاف‌­پذیری بدن است. همه افراد در هر سنی که باشند می­توانند با تکرار تمرینات یوگا، قابلیت انعطاف بدن خود را بالا ببرند. انعطاف­‌پذیری بالا برای حفظ هرچه بهتر تعادل بدن و همچنین برخورداری از سلامت عمومی دارای اهمیت بسیاری است. انعطاف‌پذیری کم می­تواند به تدریج نشستن یا ایستادن فرد را دچار مشکل کرده و کوچک­ترین اتفاق مانند حرکت ناگهانی کمر، بلندکردن جسمی سنگین، بد خوابیدن و … باعث درد بسیار در بدن شود در حالی که با منعطف کردن بدن می‌توان درد و آسیب را به شدت کاهش داد. هرچه انعطاف بدن بیشتر باشد، شخص در انجام فعالیت­‌های روزمره خود آزادی عمل بیشتری داشته و دیرتر دچار آسیب یا خستگی می­‌شود. تمرینات ورزش یوگا با ایجاد کشش در عضلات و افزایش حرکات و لغزندگی مفصل­‌ها انعطاف­‌پذیری را بهبود می‌­بخشند.

2- افزایش قدرت و رشد عضلات با یوگا

سرعت بخشیدن به رشد ماهیچه­‌های بدن و افزایش قدرت را می­توان یکی از مهمترین مزایای یوگا دانست. انجام حرکات تمرینی یوگا به طور مناسب باعث تقویت عضلات مختلف بدن مانند عضلات اطراف ستون فقرات، عضلات مرکزی و لگن، ماهیچه‌های پا و … می­شود. البته هرگز نباید در انجام تمرینات قدرتی یوگا زیاده­‌روی کرد و در شروع باید با احتیاط بیشتری تمرینات را انتخاب کرد تا باعث آسیب به مفاصل و عضلات نشود. افراد مبتدی با تمرینات ساده‌­تری م‌ی­توانند این ورزش را آغاز کنند اما افراد پیشرفته که آمادگی بدنی بهتری پیدا کرده‌­اند می‌­توانند به سبک یوگای قدرتی، تمرینات قدرتی سخت‌­تری انجام داده و قدرت بدنی خود را بسیار بالا ببرند. یوگای قدرتی شامل تمرینات دشواری است که عضلات را کاملا قوی کرده، سیستم ایمنی بدن را افزایش داده و آمادگی بدنی شخص را بسیار بالا می­برد.

3- افزایش دقت و قدرت تمرکز با یوگا

از مزایای یوگا میتوان به افزایش تمرکز حواس اشاره کرد

ورزش یوگا به دلیل به کار گرفتن و درگیر کردن ذهن، تاثیرات خوبی بر ذهن و روان گذاشته، توانایی‌­های ذهنی را ارتقا می‌­بخشد و به همین علت از دیگر مزایای یوگا افزایش دقت و تمرکز است. یوگا متشکل از مجموعه تمرینات ذهنی و جسمی به صورت همزمان است که انجام این تمرین‌­­ها علاوه‌بر قوی‌کردن اعضای بدن، ذهن را نیز بسیار توانمند می‌­سازد و همچنین با تمرینات تعادلی، قدرت تمرکز مغز را پرورش داده و در نهایت ذهنی متعادل و متمرکز را موجب می‌­شوند. این تمرینات با به ارمغان آوردن آرامش اعصاب باعث می­شوند شخص به دور از استرس، عاقلانه‌­تر و منطقی‌­تر تصمیم‌گیری کند، بر عواطف و احساسات خود کنترل پیدا کند و احساس رضایت خاطر درونی عمیقی داشته باشد. تاکید بسیار زیاد تمرینات ورزش یوگا بر داشتن تعادل و تمرکز، موجب ارتقای انرژی ذهن و سلامت روان است.

4- بهبود تنفس با یوگا

افزایش ظرفیت ریه و بالا بردن کارایی تنفس نیز از مزایای یوگا است

افزایش ظرفیت ریه و بالا بردن کارایی تنفس نیز از مزایای یوگا است. بیشتر مردم از تمام ظرفیت ریه خود استفاده نمی‌­کنند و به عبارتی تنفس سطحی دارند. اما در یوگا با روش تنفسی اصل که به آن پرانایاما می‌­گویند، اکسیژن به تمام بخش­‌های ریه می­رسد و تنفس با بازدهی بالا صورت می‌­گیرد. افزایش کارایی تنفس، نشاط و ارتقای سطح انرژی بدن را در پی دارد و مانع از خستگی و خواب آلودگی می­شود. تکرار تمرینات تنفسی در یوگا می­تواند این عادت را در افراد ایجاد کند که همیشه تنفس­‌های عمیق با بازدهی بالا داشته باشند. تنفس عمیق می­تواند در افزایش طول عمر تاثیر به سزایی داشته باشد. همچنین با تنفس عمیق می­توان هیجانات و عصبانیت­‌ها را کنترل کرد. تنفس عمیق به تمرکز و کنترل احساسات کمک کرده و بدین ترتیب شما کنترل عواطف خود را می‌­توانید به دست گرفته و در تصمیم­گیری‌­ها با ذهنی بازتر عمل کنید.

مطلب مرتبط: یوگای هوایی چیست؟

5- تقویت سیستم قلبی عروقی با یوگا

تمرینات جسمی و بدنی یوگا به همراه مدیتیشن­‌ها و تنفس­‌های مناسب آن به تدریج باعث کاهش فشار خون و تنظیم ریتم ضربان قلب می­شود که این موارد می‌­توانند بروز سکته قلبی را به شدت کاهش دهند. در مطالعاتی نیز بیان شده است که تمرینات یوگا می­‌توانند کنترل‌کننده میزان سطح کلسترول و تری­گلیسیرید خون باشند که در نهایت موجب حفظ سلامت عروق و قلب می‌­شوند. در نتیجه بهبود در عملکرد دستگاه گردش خوش از دیگر مزایای یوگا است.

6- کنترل استرس و کاهش روند پیری با یوگا

از دیگر مزایای یوگا کنترل استرس است

داشتن تفکرات مثبت از مهمترین پایه‌­های اصلی تمرینات ذهنی یوگا است. یک ذهن با تفکرات مثبت، تمام تمرکزش را به جنبه­‌های مثبت زندگی معطوف کرده و در نتیجه شادمانی و آرامش را در زندگی برای شخص به ارمغان می‌­آورد. این افزایش آرامش، از دیگر مزایای یوگا است که باعث بالا رفتن تعداد طرفداران این ورزش شده است.

یوگا بر تمرکز ذهن به تفکرات مثبت تاکید بسیار دارد و مغز را برای تمرکز بر جنبه­‌های مثبت زندگی تمرین داده و آماده می­کند. تمامی تمرینات یوگا آمیخته‌­ای از تمرینات ذهنی و جسمی است که افزایش تمرکز ذهنی را در پی دارند. این ورزش با تمرکز ذهن و تنفس­‌های مناسب و عمیق، باعث کاهش هورمون­‌های استرس در بدن شده و با افزایش تعادل ذهنی، آرامشی عمیق ایجاد کرده که حتی می­توان ادعا کرد سرعت فرآیند پیر شدن بدن را کاهش می­‌دهد. با کاهش استرس و افزایش آرامش ذهنی می­توان به تدریج بیماری‌­های روانی را کنترل و یا درمان کرد.

مطلب مرتبط: برای یوگا و مدیتیشن وقت باز کنید

سایر مزایای یوگا

نمی­توان به سادگی گفت که مزایای یوگا به همین موارد ذکر شده ختم می­‌شوند. در تحقیقات متفاوت و جدیدتر، فواید مختلف این ورزش و اثرات آن بر روی بیماری‌­های مختلف همچون آسم، MS، مشکلات خواب و … مشخص شده­‌اند. همچنین تاثیر به سزای این ورزش در بهبود روابط اجتماعی، افزایش اعتماد به نفس، کاهش افسردگی و … در مطالعات بیان شده است. به این دلیل که برای انجام تمرینات یوگا نیاز به امکانات خاصی نیست، از دیگر مزایای یوگا آن است که این ورزش را به سادگی می­توان در خانه دنبال کرد.

آیا شما نیز تجربه‌ی انجام ورزش یوگا را داشته‌اید؟ تاثیر این ورزش بر زندگی روزمره‌ی شما چطور بوده است؟ نظرات و تجربیات خود را با دیگر خوانندگان مجله نیلگون در میان بگذارید.

[kkstarratings]

همچنین ببینید

روش‌های زیباسازی دست‌ها

زیبا بودن دست­‌ها برای خانم‌­ها از اهمیت بالایی برخوردار است چون دست­‌ها همواره در معرض ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.