خانه / روانشناسی / دچار استرس هستید؟ درگیر این هفت فکر منفی و مخرب نشوید

دچار استرس هستید؟ درگیر این هفت فکر منفی و مخرب نشوید

افکار منفی، فکر منفی، استرس و اضطراب، احساس ناخوشایند، احساس بد، فشار روانی، زندگی پر استرس، کار پر استرس، مدیریت استرس، غلبه بر استرس، کنترل استرس

وقتی استرس داریم، به راحتی تمرکز خود را از دست می‌دهیم و درگیر افکار منفی می‌شویم. همگی ما قبلا چنین شزایطی را تجربه کرده‌ایم. اما خبر خوب این است که اگر نسبت به آنچه در این شرایط انجام می‌دهیم آگاه باشیم، بهتر می‌توانیم از شر این افکار مخرب خلاص شویم. در اینجا هفت الگوی فکری مخرب را برای شما فهرست کرده‌ایم. مطمئنا چند تا از آن‌ها برای شما آشنا خواهند بود. پس با آگاه شدن از این الگوهای منفی و مخرب، آن‌ها را برای همیشه دور بیاندازید.

نتیجه گیری‌های پی در پی

اگر شخصی باشید که مدام چیزها را پیش‌بینی می‌کنید و یا ذهن افراد را می‌خوانید به این الگوی فکری مخرب دچار شده‌اید. در هر دو حالت، بدون این که همه حقایق را درباره چیزی در نظر بگیرید در مورد آن نتیجه‌گیری می‌کنید. افرادی که مدام وقایع را پیش‌بینی می‌کنند، نتیجه کارها را پیش از اتفاق افتادن آن‌ها و اغلب به صورت منفی پیش‌بینی می‌کنند مثل این فکر: خانه‌ام هرگز به فروش نخواهد رفت و هیچوقت نمی‌توانم به خانه دلخواه خود نقل مکان کنم. اگر مدام در تلاش باشید ذهن دیگران را بخوانید، فرض می‌کنید همه چیز را در مورد افکار یک شخص، احساسات و انگیزه‌های او می‌دانید: جیوسن هرگز دوباره با من تماس نمی‌گیرد چون فکر می‌کند به اندازه کافی زیبا یا باهوش نیستم. وقتی در مورد چیزها اینطور قطعی فکر کنید دنیای شما یا عالی و زیباست و یا در حال ویران شدن است. در واقع شرایط هیچگاه متعادل نیست. یکی از مشخصات این الگوی فکری به کار بردن واژه‌های “همیشه” یا “هرگز” و “هیچوقت” است.

به خود گرفتن

در این الگوی فکری مخرب شما همیشه خود را مسئول اتفاقات ناخوشایند می‌دانید. برای کثال فکر می‌کنید تقصیر شما بوده است که رستورانی که برای صرف شام برگزیده‌اید غذای خوبی سرو نکرده و در واقع شما مسئول خراب شدن کل برنامه آن شب هستید.

توقعات نابجا

یکی از نشانه‌های این الگوی فکری منفی استفاده از بایدهاست. وقتی برای شرایط زندگی و افراد دور و برتان بایدهایی را تعیین می‌کنید، در واقع توقعات نابجایی از آن‌ها دارید و سرانجام از اینکه شرایط آنطور که می‌خواستید پیش نرفته و یا دیگران آنطور که باید با شما رفتار نکرده‌اند دلخور و آزرده خاطر می‌شوید. خود و دیگران را برای اتفاقاتی سرزنش می‌کنید که شاید اصلا تحت کنترل خودتان و یا آن‌ها نبوده است. برای مثال از همسر شما باید می‌دانسته که شما از او توقع دارید برای شب تولدتان شما را به یک شام عاشقانه در رستوران دلخواهتان دعوت کند و از آنجایی که او نمی‌دانسته شما چه چیزی دوست دارید قطعا همسر شایسته‌ای نیست.

در انتظار وقوع فاجعه

در این حالت شما همیشه بدترین اتفاق‌های ممکن را تصور می‌کنید و منتظر وقوع اتفاق‌هایی ترسناک و غیر قابل تحمل هستید. برای مثال با همسر خود درباره موضوعی بحث کرده‌اید و حالا فکر می‌کنید او حتما می‌خواهد از شما جدا شود.

نادیده گرفتن نکات مثبت

وقتی ذهن شما درگیر افکار منفی شود، به راحتی نکات مثبت و خوب را فراموش می‌کنید. در عوض، به روی نکات منفی یک شخص یا شرایط زندگی یا یک تجربه نمرکز می‌کنید. برای مثال، وقتی شخصی از شما تعریف می‌کندو یا در مورد موفقیتی به شما تبریک می‌گوید، شما این حرف او را به حساب چاپلوسی یا تملق می‌گذارید.

تعمیم دادن و برچسب زدن

در این الگوی فکری منفی، شما از اتفاقی ناخوشایند نتیجه‌ای منفی گرفته‌اید و در نتیجه در مورد افراد و اتفاقات مشابه پیش داوری کرده و همان نتیجه منفی را می‌گیرید. برای مثال وقتی یکی از دوستانتان می‌گوید نمی‌تواند خود را به قرار نهار برساند نتیجه می‌گیرید دیگر تمایلی به ادامه این رابطه دوستانه ندارد.

دلایل احساسی

در این حالت شما بنا به احساساتتان در مورد اتفاقات و افراد نتیجه می‌گیرید و وقتی در مورد چیزی احساس ناخوشایندی داشته باشید در مورد آن تصمیماتی نادرست می‌گیرید. اگر احساس خوبی نسبت به چیزی یا شخصی نداشته باشید، حتما مشکلی وجود دارد حتی اگر همه چیز رو به راه باشد. برای مثال نسبت به کتفرانسی که در محل کار ارائه داده‌اید احساس خوبی ندارید و فکر می‌کنید حتما به این دلیل تنزل مقام خواهید داشت و تا زمانی که رئیس شما از کارتان تجلیل نکند با همین افکار درگیر هستید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.