خانه / تغذیه سالم / رژیم غذایی زون: وزن کم کنید اما عضله نسوزانید

رژیم غذایی زون: وزن کم کنید اما عضله نسوزانید

نكات تغذیه سالم، رژیم غذایی كاهش وزن، رژیم غذایی كم كالری، رژیم غذایی سلبریتی ها، رژیم غذایی لاغری، چربی سوزی سریع، چربی سوزی با تغذیه، رژیم غذایی زون

آیا می‌توانید فقط با برقراری تعادل میان میزان چربی، کربوهیدرات و پروتئینی که در طول روز می‌خورید، همیشه و هر لحظه و حتی در خواب هم چربی بسوزانید و لاغر شوید؟

این ادعای دکتر «بری سیرز»، بیوشیمیت مشهوری است که یکی از پرکاربردترین برنامه‌های کاهش وزن را ابداع کرده و دین بزرگی به گردن خیلی از کسانی دارد که توانسته‌اند با این رژیم غذایی به وزن دلخواهشان برسند، از جمله جنیفر آنیستون و سارا جسیکا پارکر، ستاره‌های هالیوودی!

یکی از تفاوت‌های عمده رژیم غذایی زون با سایر برنامه‌های کاهش وزن معروف این است که با رعایت این برنامه با شدت و سرعت بالا وزن کم نمی‌کنید، شاید حتی در هفته اول فقط 500-600 گرم از وزنتان کم شود؛ اما سیرز تضمین می کند که همه وزنی که از دست می‌دهید ناشی از سوختن چربی است، نه از بین رفتن آب و عضلات. جالب است بدانید که حتی گاهی عقربه ترازو هیچ کاهش وزنی را نشان نمی‌دهد؛ اما لباس‌هایتان راحت‌تر تن‌تان می‌رود و بهتر روی اندامتان می‌نشیند.

غذاهای مجاز و غیرمجاز در رژیم زون

وقتی رژیم زون دارید می‌توانید روزی سه وعده غذای اصلی و دو میان‌وعده بخورید و هر وعده غذایی‌تان ترکیبی از پروتئین‌های کم‌چرب از جمله مرغ بدون پوست، بوقلمون یا ماهی است که با کمی کربوهیدرات (میوه و سبزی، نه نان و غلات) تکمیل می‌شود و مقدار کمی چربی «خوب» هم وعده غذایی‌تان را تکمیل خواهد کرد. چربی‌های خوب شامل آووکادو، روغن زیتون و بادام است.

میوه‌ها و سبزیجاتی که قند نسبتا بالایی دارد ـ مانند هویج، ذرت، موز و کشمش ـ در لیست «بدها» قرار داشته و جایی در رژیم زون ندارند و گوشت قرمز پرچرب و زرده تخم‌مرغ هم در ته لیست غذاهای غیرمجاز قرار گرفته است تا فقط اگر مجبور شدید، سراغشان بروید.

کلید طلایی رژیم زون در نسبت 30، 30 و 40 درصد پروتئین، چربی و کربوهیدراتی است که بدون استثناء باید در همه وعده‌های غذایی لحاظ شود.

اندازه غذایی که در هر وعده می‌خورید هم اهمیت زیادی دارد. بشقاب شما در هر وعده حاوی یک سهم پروتئین به اندازه یک مشت بسته و یک قاشق غذاخوری چربی خوب است و میوه‌ها و سبزیجات غیرنشاسته‌ای باقی بسقاب را پر کرده است.

در ضمن در رژیم زون میزان کالری روزانه هم اهمیت بالایی دارد، به‌طوریکه خانم‌ها باید روزانه 1200 کالری و آقاین 1500 کالری انرژی دریافت کنند.

نکته‌های درگوشی رژیم زون

دنبال کردن برنامه غذایی زون مستلزم پایبندی به قوانین این رژیم است. شما باید یک ساعت بعد از بیدار شدن صبحانه بخورید و هرگز بیشتر از 5 ساعت گرسنه نمانید. علاوه‌بر اگر توزیع پروتئین، چربی و کربوهیدارت را در وعده‌ها یا میان‌وعده‌هایتان به هم بزنید، نتیجه چندانی نمی‌گیرید. معنی‌اش این است که شما نمی‌توانید همه پروتئین‌تان را در وعده ناهار مصرف کنید و برای شام فقط چربی و کربوهیدارت بخورید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

نكات زیبایی پوست، زیبایی پوست صورت، زیبایی از درون، صبحانه سالم و رژیمی، خواص میوه و سبزیجات، زیبایی پوست با تغذیه، زیبایی پوست با میوه ها

برای پوستی زیبا به صبحانه خود میوه بیفزایید

پوست صاف و زیبا با مصرف میوه به عنوان صبحانه داشتن پوست صاف و بدون جوش ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.