خانه / كاهش وزن / رژیم غذایی كم كربوهیدرات در مقابل رژیم دارای كربوهیدرات بالا

رژیم غذایی كم كربوهیدرات در مقابل رژیم دارای كربوهیدرات بالا

در این مطلب سعی داریم شما را با برخی از عقاید اشتباه و حقایقی در مورد مصرف کربوهیدرات آشنا كنیم. اول، اجازه دهید با رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات بالا شروع كنیم. رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات بالا برای افرادی که فعالیت‌های بدنی شدید داشته و برای انجام این فعالیت‌ها به انرژی اضافی نیاز دارند سودمند است. اغلب اوقات این رژیم‌ها تحت عنوان “بارگذاری کربوهیدرات” شناخته می‌شوند و توسط یک مربی یا متخصص تغذیه به ورزشكاران پیشنهاد می‌شوند. در برخی موارد نادر، برای حصول اطمینان از دریافن انرژی کافی در بیمارانی كه نباید از وعده‌های غذایی چرب و دارای پروتئین بالا مصرف كنند نیز از رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات بالا استفاده می‌شود.

در مقابل، رژیم غذایی كم كربوهیدرات اغلب برای افرادی تجویز می‌شود كه دیابت داشته و یا خواهان كم كردن وزن هستند. با كم كردن میزان كربوهیدرات در رژیم غذایی یك فرد، شخص قاعدتا شاهد كاهش وزن سریع خود خواهد بود.  این كاهش وزن بنا به عوامل مختلفی اتفاق می‌افتد، از جمله این كه میزان كربوهیدرات مصرفی شخص قبل از شروع رژیم غذایی جدید از میزان نرمال بیشتر بوده است. علاوهبر این، وقتی شخصی برای كاهش كربوهیدرات رژیم غذایی روزانه خود تلاش می‌كند معمولا استفاده از غذاهای فرآوری شده در رژیم غذایی او كاهش یافته و در عوض مواد غذایی تازه و سالم جایگزین آن‌ها می‌شوند كه این امر نیز طبیعتا موجب كاهش وزن می‌شود.

مشكل اینجاست كه برخی افراد برای كاهش وزن سریع كربوهیدرات مصرفی خود را به اندازه‌ای كاهش می‌دهند كه موجب می‌شود بدن آن‌ها از چربی به عنوان منبع انرژی خود استفاده كند. گرچه ممكن است این امر مفید به نظر برسد، قرار گرفتن بدن در چنین وضعیتی به مدت طولانی موجب وارد آمدن فشاری جدی به كلیه‌ها شده و مشكلاتی جدی در سلامت شخص ایجاد می‌كند. به علاوه، وقتی یك گروه از مواد غذایی رابه طور كامل از برنامه غذایی روزانه خود كنار می‌گذارید، مجبور خواهید شد برنامه خود را با مواد غذایی دیگر پر كنید. در اغلب موارد افراد برای كاهش كربوهیدرات به اشتباه مواد غذایی پر چرب و با پروتئین بالا را در رژیم غذایی خود می‌گنجانند. برای مثال، صبحانه‌ای كه قبلا شامل كربوهیدرات بوده را با تخم مرغ یا گوشت جایگزین می‌كنند كه خود باعث افزایش كلسترول خون و تصلب شریان خواهد شد.

اما در نهایت چكار باید كرد؟ با داشتن چنین اطلاعاتی آیا رژیم غذایی كم كربوهیدرات برای ما بهتر است یا رژیم غذایی با كربوهیدرات بالا؟ پیشنهاد من به عنوان یك متخصص تغذیه استفاده از معیارهای توصیه شده توسط نهادهای پزشكی است كه بیان می‌كند رژیم غذایی افراد بزرگسال باید از 45 تا 65 درصد كربوهیدرات، 10 تا 35 درصد پروتئین و 20 تا 35 درصد چربی تشكیل شده باشد. اگر در رژیم غذایی خود كربوهیدرات‌های مناسبی انتخاب كرده و تعادل را رعایت كنید، نیاز نیست بیش از حد در مورد كربوهیدرات مصرفی خود نگران باشید.

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.