خانه / مجله روانشناسی / مقابله با شرایط سخت و دشوار زندگی

مقابله با شرایط سخت و دشوار زندگی

سختی های زندگی، زندگی دشوار، دوران سختی، مقابله با مشكلات، غلبه بر مشكلات زندگی، نكات روانشناسی، موفقیت در زندگی

همه ما راهنمایی‌ها و توصیه‌های بسیاری برای مقابله با شرایط سخت و دشوار زندگی شنیده‌ایم، اما متاسفانه گاهی اوقات این توصیه‌ها کمکی به ما نمی‌کنند. هر فردی در زندگی خود با شرایط دشوار مواجه می‌شود، اما برای برخی افراد مشکلات و شرایط دشوار زندگی انتهای راه است. خود من روحیه‌ای بسیار حساس دارم، بنابراین حتی کوچکترین مشکل می‌تواند روز مرا خراب كند. سعی می‌كردم در شرایط دشوار به توصیه‌های بسیاری كه از اطرافیان شنیده بودم عمل كنم، اما هیچ یك از آن‌ها نتوانست کمکم کند. اگر شما نیز در شرایط سختی به سر می‌برید، پیشنهاد می‌کنم نکات زیر را در مقابله با این شرایط سخت به كار گیرید. عمل كردن به این نكات برای من معجزه كرد.

چشمان خود را ببندید

اولین چیزی که من برای مقابله با شرایط دشوار انجام می‌دهم بسیار ساده است: چشمانم را می‌بندم و ذهنم را خالی می‌كنم. حتما می‌دانید که اگر اجازه دهید ذهنتان به راحتی در مشکلات و افکار ناراحت کننده غرق می‌شود و در این شرایط احساس مرگ تدریجی به انسان دست می‌دهد. البته امیدوارم که شما هرگز این احساس را تجربه نكنید. خود من چند ماه پیش با چنین احساسی دست و پنجه نرم می‌كردم. در ابتدا غلبه و تسلط بر ذهنم كار آسانی نبود اما می‌دانستم باید آن را انجام دهم. من ذاتا قوی هستم و معتقدم تمام مشکلات و چالش‌هایی كه در زندگی با آن‌هاروبررو شدم من را حتی قوی‌تر از قبل ساخته است. ما فقط یک بار زندگی می‌کنیم، بنابراین نباید زمان خود را صرف نگرانی در مورد بی‌عدالتی‌هایی بكنیم كه در محل کار می‌بینیم یا اطرافیانی كه در تلاشند ما را غمگین سازند و یا چیزهایی که نمی‌توانیم تغییر دهیم. پس چشمانت را ببند، یک نفس عمیق بکشید و تمام نگرانی‌ها و افكار منفی را از ذهنت بیرون كن. دوباره احساس نشاط و زندگی كن، از بابت آن متشكر باش و بدون توجه به مسائل دور و بر لبخند بزن. لبخند زدن به شما قدرت مبارزه با هر گونه مشکلی را می‌دهد.

دعا كنید

اگر بستن چشم‌ها و خالی كردن ذهن را موثر نمی‌یابید، دعا كردن را امتحان كنید. دعا كردن برای افرادی که از اضطراب زیاد رنج می‌برند یا نمی‌توانند به احساسات خود غله كنند بسیار مفید است. بسیاری از ما در حقیقت به قدرت دعا اعتقاد نداریم، اما من تاثیر آن را در زندگی خود دیده‌ام. هنگامی که ترس یا اضطراب بر ذهن من غلبه می‌كند، شروع به دعا می‌كنم و این كار واقعا به من كمك می‌كند تا با دوران سخت زندگی بهتر كنار بیایم.

از افرادی كه شما را عصبی می‌كنند فاصله بگیرید

درست است كه نمی‌توانید از دیدن همکارانی كه شمار ا عصبی می‌كنند و یا از دیدن رئیس خود اجتناب كنید، اما حداقل می‌توانید دور دوستان یا خویشاوندانی را خط بكشید كه دیدن آن‌ها برایتان خوشایند نیست. هر چند ممکن است این افراد مردم خوبی باشند، اما اگر هر بار که با آن‌ها صحبت می‌کنید احساس بدی دارید، بهتر است از ملاقات آن‌ها اجتناب کنید. هنگامی که در حال گذراندن دوران سختی در زندگی خود هستید، بهتر است در اطراف خود اشخاصی مثبت را داشته باشید که الهام بخش شما هستند و باعث می‌شوند احساس بهتری داشته باشید. در مورد افرادی كه نمی‌توانید از روبرو شدن با آن‌ها اجتناب كنید، بهتر است آن‌ها را نادیده بگیرید. قبل از صحبت کردن با این افراد یک نفس عمیق بکشید و خودتان را آرام كنید. به یاد داشته باشید شما مشکلات و چالش‌های مهم‌تر در زندگی خود دارید، پس وقت خود را صرف درگیر شدن با اینگونه افراد نكنید.

به خودتان ایمان داشته باشید

صرف نظر از شرایطی كه درآن به سر می‌برید، باید همیشه به خود ایمان داشته باشید. درست است كه شرایط برای شما بسیار سخت و طاقت فرسا شده است، اما این به آن معنا نیست که شما نمی‌توانید با این چالش‌ها مقابله كنید. چه بخواهیم یا نه، زندگی پر از مشکلات و چالش‌ها است. مسئولیت ما این است که بیاموزیم چگونه عاقلانه بر این مشكلات غلب كنیم. وقتی من تصمیم گرفتم کار پر درآمد خود را ترک كنم و نوشتن را به عنوان یك حرفه دنبال كنم، هیچ كس تصمیم مرا تایید نمی‌كرد، نه پدر و مادرم، نه دوستان و نه همکارانم. با این حال، من به خودم ایمان داشتم و همین امر به من کمک کرد زندگی را از نو و به گونه‌ای دیگر شروع كنم و از چیزهای كوچكی در زندگی لذت ببرم كه در طول زندگی پیشین و پر مشغله خود هرگز متوجه آن‌ها نشده بودم.

خودخواه باشید

شاید برای شما هم مثل من سخت باشد كه به خود بقبولانید در برخی از مواقع باید كمی خودخواه باشید. اما بنا به تجربه شخصی من، دوام آوردن در این دنیای بی‌رحم برای چنین افرادی دشوار است. وقتی در حال گذراندن دوران سختی در زندگی هستید، مانعی ندارد اگر كمی بی‌تفاوت و خودخواه باشید. اگر احساس می‌كنید به نهایی نیاز دارید، كارهایمهم خود را كنار بگذرید و از اطرافیان نیز بخواهید به این خواسته شما احترام بگذارند. مطمئنا، این به آن معنا نیست که حق داریم همیشه خودخواه باشیم. اما در مواقع دشوار همواره باید آرامش خود را  اولویت قرار دهید.
مهم نیست که در زندگی شما جه اتفاق‌هایی رخ می‌دهد، همیشه به یاد داشته باشید که شما به اندازه کافی قوی هستید تا بر هر چیزی كه زندگی در پیش روی شما قرار می‌دهد غلبه كنید. از یاد نبرید كه تنها نیستید. مثبت بیاندیشید، به خود ایمان داشته باشید و خواهید دید که زندگی آنقدرها هم كه به نظر می‌رسد سخت نیست.

همچنین ببینید

بازیابی تمرکز

5 روش فوری و موثر برای بازیابی تمرکز

بازیابی مجدد قدرت تمرکز حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد پر مشغله تجربه یک روز ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.