خانه / ازدواج / مهم‌ترین مشکلات سال اول ازدواج

مهم‌ترین مشکلات سال اول ازدواج

مشكلات سال اول ازدواج، مشكلات زندگی زناشویی، مشكلات زندگی مشترك، دغدغه های زندگی مشترك، مسائل زندگی مشترك، مشكلات پس از ازدواج، مشكلات بعد از ازدواج، مشكلات اوایل ازدواج، مشكلات اوایل زندگی، روانشناسی اوایل ازدواج

شاید در ماه‌های اول زندگی مشترک، با خود می‌گویید کاش بیشتر دقت کرده بودم، چقدر تغییر کرده، اصلا حواسش به من نیست، همش خسته و بی حوصله است، حتما دیگر دوستم ندارد … باور کنید این افکار و احساسات فقط برای شما نیست! تقریبا همه نو عروس‌ها دچار این نومیدی می‌شوند و این امری طبیعی است؛ پس با ما همرا ه باشید تا مهم‌ترین مشكلات سال اول ازدواج و راه حل‌هایی مرتبط با آن‌ها را با هم مرور کنیم.

نوعروس‌ها و تازه دامادها انتظار دارند که سال اول زندگی‌شان هم درست مانند ایام ماه عسل شیرین و بدون هر گونه مشکل، دعوا و جر و بحثی باشد. اگر شما هم جزو این دسته هستید جدا دچار سوء تفاهم شده‌اید! اغلب زوج‌ها در این دوازده ماه روزهای سختی را سپری می‌کنند و اگر بلد نباشند که چطور رابطه‌شان را مدیریت کنند و از پس مشکلات بر بیایند دچار مشکلاتی جدی می‌شوند. مهم‌ترین این مشکلات در سال اول ازدواج چیست؟ ادامه مطلب را از دست ندهید.

یک لحظه هم از من جدا نشو!

بعد از ماه عسل معمولا مردها توقع دارند که زندگی‌شان روال عادی خودش را پیدا کند. حالا که مراسم عروسی تمام شده و دیگر درگیر جزئیات مراسم و خرید و… نیستند دلشان می‌خواهد بعضی وقت‌ها به باشگاه بروند و دوستانشان را ببینند. در حالی‌که معمولا نوعروس‌ها می‌خواهند شوهرشان هر ثانیه از وقت‌هایی را که سرکار نیست را با آن‌ها بگذرانند و اگر احساس کنند که حواش همسرشان حتی برای چند دقیقه معطوف به موضوع دیگری شده ناراحت می‌شوند و حتی بهشان بر میخورد.

متخصصان می‌گویند این مساله به راحتی می‌تواند زوج‌ها را دچار مشکل کند و جر و بحث‌های متعددی را رقم بزند. این مساله در مورد زوج‌هایی رخ می‌دهد که از نظر شخصیتی با هم متفاوتند. یعنی مرد می‌خواهد کمی فضای به اصطلاح تک نفره در اختیار داشته باشد و همسرش می‌خواهد هر طور شده در هر ساعتی از شبانه روز تمام حواس مرد را به خودش جلب کند و مدام در تلاش برای حفظ رابطه است.

لابد با خودتان می‌پرسید چرا در یک سال اول ازدواج این مساله بروز می‌کند و مشکل ساز می‌شود؟ علتش این است که در دوران نامزدی و عقد رابطه‌ها معمولا عاشقانه و رمانتیک است و زوج‌ها ترجیح می‌دهند تمام ساعات‌ها را در كنار هم بگذرانند. ولی بعد از ازداوج است که روال روزها عادی شده و مشکلات کم کم بروز پیدا می‌کنند.

برای این که این مساله اسباب دردسرتان نشود، حتما در خصوص انتظاراتی که از همسرتان دارید با او صحبت کرده و البته هر دو نفرتان هم تفریحات و سرگرمی‌های منحصر به فردی برای خودتان داشته باشید و گاهی اوقات اجازه دهید طرف مقابل وقتش را با دوستانش بگذارند.

چرا مردی که عاشقش هستم اینقدر اعصاب خردکن است؟!

مردی را تصور کنید که عاشق فیلم و سینماست و همین که نامزدش اسم یک هنرپیشه را می‌آورد اطلاعات کاملی را از از فیلم‌هایی که قبلا بازی کرده و جوایز سینمایی که گرفته و… را ارائه می‌دهد. تا اینجای کار هیچ مشکلی وجود ندارد. اما چطور می‌شود که علاقه‌ی مرد به سینما پس از ازدواج برای همسرش اعصاب خردکن و خسته کننده می‌شود؟

بد نیست بدانید آن ویژگی همسرتان که در اولین دیدار تبدیل به آهن ربایی برای جذب شما به او شده، معمولا جزو اولین خصوصیات اخلاقی اوست که در سال اول ازدواج برایتان آزار دهنده می‌شود. علتش هم این است که ما معمولا جذب آن خصوصیت یا ویژگی طرف مقابلمان می‌شویم که خودمان آن ویژگی را نداریم.

به گفته روان شناسان این مساله خیلی هم طبیعی است و درواقع یکی از مراحلی است که باید برای تطبیق دادن خودتان با هم طی کنید. پس سعی کنید به جای نشان دادن واکنش منفی تلاش خود را بکنید تا با همسرتان همراه شوید و کم کم می‌بینید که علاقه‌تان به این ویژگی خاص از همسرتان سرجای خودش بر می‌گردد.

تو باید همیشه طرف من را بگیری

یکی از مسائلی که زوج‌های جوان در سال اول ازدواج خود با آن رو به رو می‌شوند و واقعا نمی‌دانند که باید چه عکس العملی نشان بدهد، این توقع است كه همسرشان در همه مسائل خانوادگی طرف آن‌ها را بگیرد و از او دفاع کند. حتی اگر کوچکترین اطلاعی از موضوع نداشته یا دلشان نخواهد مقابل خانواده همسرشان بایستند. بنابراین اگر شما هم دچار این مشکل شده‌اید و از اینکه موقع دعوا با مادرتان، همسرتان طرف شما را نگرفته ناراحتید، بهتر است یک نامه به او بنویسید و همه خشم، ناراحتی، ترس، اضطراب و خلاصه همه احساساتی را که در این موقعیت خاص حس می‌کنید را روی کاغذ بیاورید تا طرف مقابل هم بهتر شما را درک کند و هم از موضوع سر در بیاورد. در ضمن یادتان باشد که نوشتن به شما کمک می‌کند تا منطقی‌تر فکر کرده و افکارتان را منظم کنید. بعد می‌توانید در مورد مسائل خانوادگی با هم صحبت کنید و به این نتیجه برسید که چطور می‌توانید این موقعیت‌ها را بدون دشمن تراشی مدیریت کنید.

چرا دیگر میلی به من نداری؟

این مساله به خصوص ذهن نوعروس‌ها را در یک سال اول ازدواج به شدت به خودش مشغول می‌کند. خیلی از این نوعروس‌ها به خودشان می‌گویند چه اتفاقی افتاده که همسرشان دیگر شور و حرارت دوران عقد را ندارد و هر روز هوس نزدیکی کردن به سرش نمی‌زند! خیلی‌ها به اشتباه شروع به سرزنش کردن خودشان می‌کنند و مدام دنبال عیب و ایرادی در وجودشان می‌گردند که احتمالا باعث سردی همسرشان شده است. اما آیا این فکرها واقعیت دارد؟

روان شناسان می‌گویند این مساله تا حدی طبیعی است چون پس از ازدواج اولویت‌های دو طرف تا حدی تغییر می‌کند. معنایش این نیست که رابطه زناشویی اهمیتی ندارد یا فراموش شده است، ولی موضوع این است که رابطه جنسی یکی از اولویت‌های زندگی در کنار کار و مسئولیت‌های خانوادگی و… است.

چرا ما هیچ علاقه‌مندی مشترکی نداریم؟!

دو نفری که با هم ازدواج می‌کنند لزوما علاقه مندی‌های مشترکی ندارند و اگر برای یافتن زمینه‌های مشترک بیش از حد تلاش کنند، فقط خودشان را خسته می‌کنند. یادتان باشد که ازدواج شما لزوما بر پایه علاقه مندی‌های مشترک بنا نشده و اگر احساس می‌کنید از سرگرمی‌های همسرتان خوشتان نمی‌آید یا دوست ندارید در آن‌ها سهیم شوید، نگران نشوید که مبادا ازدواجتان در حال از بین رفتن است.

منبع نوشته

همچنین ببینید

بازیابی تمرکز

5 روش فوری و موثر برای بازیابی تمرکز

بازیابی مجدد قدرت تمرکز حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد پر مشغله تجربه یک روز ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.