خانه / ورزش و تناسب اندام / نکاتی درباره‌ی دوره‌ی بهبودی بعد از جراحی کاهش وزن

نکاتی درباره‌ی دوره‌ی بهبودی بعد از جراحی کاهش وزن

نکات تناسب اندام، تناسب اندام زنان، تناسب اندام بانوان، بهبودی پس از عمل جراحی کاهش وزن، بهبودی پس از جراحی معده، بهبودی پس از جراحی بای پس معده، بهبودی پس از گذاشتن بالون معده، رژیم غذایی پس از جراحی معده، عوارض جانبی جراحی معده

عمل جراحی کاهش وزن شامل روش‌های جراحی است که روی بیماران چاق انجام می شود. جراحی کاهش وزن به منظور کاهش اندازه معده، قرار دادن یک باند یا بالون معده یا حتی برداشتن قسمتی از معده انجام می شود.

اگرچه جراحی کاهش وزن میزان موفقیت بالایی دارد اما بهبودی آن مدتی طول می‌کشد. ما در پست امروز، لیستی از تمام مواردی که شما می‌توانید در دوره بهبودی این عمل انتظار داشته باشید بیان می‌کنیم:

سرعت بهبودی

بعد از این عمل، شما به مدت ۲ روز در بیمارستان می‌مانید تا بهتر شوید. از روز دهم، شما مجاز به رانندگی هستید. در این زمان لازم نیست که داروهای ضد درد مصرف کنید. بیماران به طور متوسط، فقط دو هفته بعد از جراحی کاهش وزن می‌توانند به سرکار برگردند.

تغذیه

بیماران باید در طول دوره بهبودی با یک متخصص تغذیه و یک کارشناس تناسب اندام کار کنند. در طول این مدت، شما با یک متخصص تغذیه مشورت خواهید کرد تا برای وعده‌های غذایی هرروزتان برنامه ریزی کند. این متخصص تغذیه، شما را با عادات جدید غذا خوردن که به شما کمک می‌کند سالم بمانید، آشنا خواهد کرد. از سویی دیگر، یک کارشناس تناسب اندام برای تقویت بدن و حفظ یک وزن طبیعی، فعالیت بدنی شما را افزایش خواهد داد.

توجه داشته باشید که موفقیت شما در حفظ وزنی که بعد از جراحی از دست داده‌اید، به تغذیه بهتر و پذیرفتن یک سبک زندگی سالم بستگی دارد. اگر تمایلی به ایجاد این تغییرات ندارید، مطمئنا تمام وزنی که از طریق عمل جراحی از دست داده‌اید را دوباره به دست خواهید آورد.

بهبودی در خانه

بهبودی و تناسب اندام

هنگامیکه به خانه فرستاده می‌شوید تا ریکاوری شوید، به مدت حداقل ۶ هفته چیزی حمل نکنید که بیشتر از ۱۰ کیلوگرم وزن داشته باشد. باید هر روز ورزش کرده و زیاد استراحت کنید تا کالری بسوزانید و تناسب بدن‌تان را حفظ کنید. شما مجاز به انجام تمرینات شدید نیستید. استفاده از پله ها یا پیاده‌روی به مدت حداقل ۱۵ دقیقه در هر روز توصیه می‌شود.

تغذیه

رژیم غذایی شما با اینکه چقدر خوب ریکاوری شوید مرتبط است. در ابتدا می‌توانید فقط غذاهای مایع مصرف کنید. برای جلوگیری از تجمع گاز، جرعه های کوچک بنوشید و غذای مایع را به آرامی بخورید.از آنجا که فضای کمتری در معده تان دارید، نمی توانید غذای بیشتری مصرف کنید. به تدریج می‌توانید از غذاهای جامد استفاده کنید اما دیگر قادر نخواهید بود به اندازه قبل غذا بخورید.

علائم و عوارض جانبی کوتاه مدت

این طبیعی است که عوارض جانبی و علائم مختلف را تجربه کنید، چون جراحی جراحی کاهش وزن، یک جراحی مهم است. تهوع، استفراغ، درد و تیر کشیدن‌های مداوم، بعضی از شایع‌ترین عوارض جانبی این روش کاهش وزن هستند. شما باید مقدار غذا یا نوشیدنی‌های مصرفی‌تان را کنترل کنید تا حالت تهوع پیدا نکنید. احساس ضعف عمومی و به دنبال آن یبوست، اسهال، گاز و صدای معده نیز از عوارض جانبی متداول جراحی کاهش وزن هستند. فقط سعی کنید به اندازه ای که پزشک‌تان مجاز دانسته آب بنوشید تا از کم آبی بدن‌تان جلوگیری شود.

اگر عمل بای‌پس معده انجام داده‌اید، سندرم دامپینگ را تجربه خواهید کرد. این سندرم زمانی اتفاق می‌افتد که معده بعد از یک وعده غذایی، به سرعت خودش را خالی می‌کند. علائم سندرم دامپینگ شامل گر گرفتگی، تهوع، تپش قلب، ضعف و سرگیجه است.

احساسات شما نیز بعد از عمل کمی متزلزل خواهند شد. طبیعی است که پس از جراحی احساس ترس یا بداخلاقی کنید زیرا بدن دچار تغییرات هورمونی می‌شود. حداقل ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا بیمار دوباره احساس طبیعی داشته باشد.

پوست و مو نیز بعد ازعمل جراحی کاهش وزن، تغییر خواهند کرد. در بعضی موارد، بیماران بعد از جراحی موهایشان را از دست می‌دهند یا پوستشان بسیار خشک می‌شود. این‌ها عوارض جانبی طبیعی هستند که می‌توانند با رژیم غذایی مناسب کاهش یابند. برای کاهش خشکی پوست یا کم‌پشت شدن موها می‌توان به ترتیب از پمادها و شامپوهای مخصوص در نواحی آسیب دیده استفاده کرد.

منبع نوشته

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.