خانه / ورزش و تناسب اندام / پس از ترك ورزش در بدن شما چه اتفاقاتی می‌افتد؟

پس از ترك ورزش در بدن شما چه اتفاقاتی می‌افتد؟

تناسب اندام بانوان، عوارض ورزش نكردن، عوارض ترك ورزش، كنترل فشار خون، كاهش حجم عضلات، كاهش وزن و چربی خون، ترك ورزش

متوقف كردن ورزش مشخصا معایبی را به همراه داشته و ریسك ابتلا به برخی از بیماری‌های مزمن را افزایش می‌دهد. بی تحرك شدن پس از یك دوره ورزشی باعث بروز تغییراتی در بدن شما شده و علاوه بر ظاهر، به روی احساسی كه نسبت به خودتان دارید اثر می‌گذارد. خوشبختانه به هر دلیلی كه ورزش را متوقف كرده باشید، مثل جراحت بدنی، بیماری، تداخل برنامه‌ها یا بی انگیزگی، همیشه می‌توانید از نو شروع كنید.

كاهش قدرت و بافت عضلانی

وقتی برای مدت زمان طولانی از ورزش كردن دست بكشید، بدن شما به تدریج قدرت و بافت عضلانی خود را از دست خواهد داد، به خصوص اگر ورزش شما از نوع ورزش‌های مقاومتی روزانه بوده باشد. بنا به مطالعه‌ای كه در سال 2010 در Medicine and Science in Sports and Exercise منتشر شد، قدرت بدنی ورزشكاران حرفه‌ای كه به مدت پنج هفته تمرینات ورزشی خود را متوقف كرده بودند به میزان چشمگیری كاهش یافته بود.

افزایش وزن بدن و میزان چربی

وقتی بدن شما به ورزش روزانه عادت كرده باشد و به طور ناگهانی ورزش را متوقف كنید، متوجه افزایش چربی بدن خود خواهید شد و در صورتی كه رژیم غذایی خود را در این مدت تغییر ندهید در معرض خطر افزایش وزن خواهید بود. بر اساس مطالعه ذكر شده در سال 2010، میزان چربی بدن ورزشكاران حرفه‌ای پس از توقف تمرینات ورزشی، پس از گذشت پنج هفته رو به افزایش خواهد بود. البته، نمی‌توان به صورت قطعی گفت كه حتما با توقف تمرینات ورزشی دچار افزایش وزن خواهید شد. اگر میزان كالری دریافتی روزانه خود را كنترل كرده و یا كاهش دهید، می‌توانید از افزایش وزن پیشگیری كنید و یا حتی كاهش وزن نیز داشته باشید، زیرا حجم بافت‌های ماهیچه‌ای شما كاهش یافته و وزن بافت‌های ماهیچه‌ای از بافت‌های چربی بیشتر است.

كاهش كارایی

صرف نظر از نوع ورزشی كه انجام می‌دهید، در صورت متوقف كردن تمرینات ورزشی به تدریج استقامت، قدرت و نیروی بدنی خود را از دست می‌دهید كه همگی از فاكتورهای متناسب بودن هستند. در بسیاری از تحقیقات، از دست دادن تناسب اندام پس از متوقف كردن ورزش پنج تا شش هفته زمان می‌برد، اما ممكن است پس از گذشت دو هفته نیز این تغییرات ناخوشایند را احساس كنید.

افزایش فشار خون

ورزش كردن به پایین نگه داشتن فشار خون كمك می‌كند و در نتیجه متوقف كردن ورزش می‌تواند منجر به بالا رفتن فشار خون شود. بر اساس مطالعات، فشار خون پس از گذشت دو هفته از متوقف شدن ورزش، به میزان پیش از شروع ورزش بازمی‌گردد. با این حال، ورزش تنها راه كنترل فشار خون نیست. در صورتی كه به هر دلیل برای مدتی قادر نیستید ورزش كنید، می‌توانید با كاهش سدیم در رژیم غذایی روزانه، رسیدن به وزن متناسب، كاهش استرس و اجتناب از مصرف تنباكو فشار خون خود را در سطح نرمال حفظ كنید.

همچنین ببینید

فواید و تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

هفت تاثير مثبت ورزش صبحگاهی بر ذهن و بدن

فواید ورزش صبحگاهی ورزش تاثیری مستقیم در داشتن سلامت جسمانی و روحیه بالا در زندگی­ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.