خانه / روانشناسی / پنج راهکار غیر زبانی برای بالا بردن کیفیت زندگی مشترک شما

پنج راهکار غیر زبانی برای بالا بردن کیفیت زندگی مشترک شما

در زندگی مشترک، ارتباطات غیر زبانی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و تاثیر بسزایی در کیفیت برقراری ارتباطات ما دارد. یقینا با آشنا شدن با ارتباطات غیر زبانی می‌توانیم در زندگی مشترک خود پیشرفت چشم‌گیری داشته باشیم. پنج راهکار زیر را در ارتباطات روزمره با همسر خود امتحان کنید و خواهید دید چگونه می‌توان حتی بدون گفتن یک کلمه موثر بود.

1. اطمینان حاصل کنید که همیشه احساسات خود را نشان می‌دهید: ارتباطات غیر زبانی شامل ارتباطات چشمی، حالات صورت، ژست، زبان بدن و دیگر ایما و اشارات بصری و احساسی است. اگر احساست خود را به صورت فیزیکی بیان نکنید، همسر شما به صورت ناخودآگاه احساس می‌کند دوستش ندارید. پس در ارتباطات روزمره خود، گرفتن دست یکدیگر و یا یک در آغوش گرفتن ساده را بگنجانید.

2. به حالت روحی همسر خود توجه داشته باشید: یکی از سخت‌ترین مواردی که در ازدواج با آن روبرو هستیم این است که باید علاوه بر اهمیت دادن به خود به شخص مقابل نیز توجه و اهمیت بسیاری بدهیم. ما همواره حالات خود را بدون گفتن کلمه‌ای توصیف می‌کنیم: اخم کردن، سکوت و عدم برقراری ارتباط چشمی نشان دهنده این هستند که همسر شما در حال خوبی نیست. توجه کردن به اینگونه حالات در بهبود روابط شما نقش بسزایی دارد.

3. در بیان نظرات مخالف لحنی مثبت داشته باشید: استفاده از لحن منفی در پاسخ به یک سوال مثل “نمی‌فهمم چی میگی” یا “واقعا مسخره‌ست” می‌تواند دردسر ساز شود. در مقابل، استفاده از لحن مثبت مثل “منظورتو متوجه نشدم، میشه بیشتر توضیح بدی” مانع هرگونه واکنش منفی از سوی همسر شما می‌شود.

4. گاهی شما کارهای همسرتان را انجام دهید: اگر کارهای خانه را تقسیم‌بندی کرده‌اید، گاه انجام کارهایی که به عهده همسر شماست، می‌تواند راه خوبی برای نشان دادن عواطف شما باشد. به علاوه، این کار بیانگر توجه و احساس مسئولیت شما نسبت به همسرتان بوده و مطمئنا سوپرایز خوشحال کننده‌ای برای او است.

5. هدایای کوچکی آماده کرده و در جایی قرار دهید که او بعدا پیدا کند: هدیه شما می‌تواند یک نوشته کوتاه عاشقانه، گل و یا یک کارت کوچک باشد. می‌توانید آن‌ها را در هرجایی از خانه، از آشپزخانه گرفته تا اتاق خواب قرار دهید. این کار راه خوبی برای نشان دادن عواطف قلبی شما به همسرتان و تحکیم روابط شماست.

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.