خانه / روانشناسی / چگونه جریان انرژی خودتان را پیدا کنید!

چگونه جریان انرژی خودتان را پیدا کنید!

نكات روانشناسی، روانشناسی فردی، روانشناسی شاد زیستن، روانشناسی شخصی، احساس نكردن گذر زمان، لذت بردن از زندگی، لذت بردن از كار، غرق شدن در انجام كار، افزایش تمركز ذهن، افزایش تمركز در انجام كار، جلوگیری از حواس پرتی، خواص یوگا و مدیتیشن، راز شاد زیستن، راههای شاد زندگی كردن، شادتر زندگی کنیم

وقتی جریان انرژی خود را پیدا کنید از انجام کارها لذت می‌برید و احساس شادی و لذت خواهید داشت، جریان انرژی به اوج رسیدن توجه است زمانی که شما به طور کامل غرق در انجام دادن کاری هستید! راهنمایی هایی که به شما کمک می‌کنند تا خود را در لحظات گم کنید:

نوشته : دکتر Art Markman

حتما برای شما هم پیش آمده که وقتی از چیزی لذت می‌برید گذر زمان را احساس نمی‌کنید! یک گفتگو با یک دوست با اینکه ساعت ها طول می‌کشد، اما به نظر چند دقیقه می‌آید. شما شروع به کار کردن روی پروژه ای می‌کنید و ناگهان نیمی ‌از روز سپری می‌شود. شما تصمیم می‌گیرید که قبل از خواب، چند صفحه مطالعه کنید و ناگهان متوجه می‌شوید که نیمی از شب گذشته است!

این ها تجربیاتی هستند که روانشناس Mihaly Csikszentmihalyi از آن ها تحت عنوان جریان انرژی (flow) نام می‌برد. جریان انرژی به اوج رسیدن توجه است زمانی که شما به طور کامل غرق در انجام دادن کاری هستید.

یکی از مسائل جالب و شگفت انگیز در مورد جریان انرژی این است که احساس خوبی دارد. به طور کلی، فکر کردن سریع منجر به خوشحالی شما می‌شود. این مسئله یکی از دلایلی است که چرا موزیک تند اغلب باعث خوشحالی در شما می‌شود. وقتی شما در چیزی کاملا غرق می‌شوید که منجر به جریان انرژی (flow) می‌شود، بسیار خوشایند و لذت بخش است.

یافتن جریان انرژی خود

اگر شما در جستجوی این حالت ذهنی هستید، کارهای کمی وجود دارند که باید آن ها را انجام دهید:

مهارت های خود را ارتقاء دهید

زمانی که مشغول یادگیری هستید، نمی‌توانید خود را در کاری غرق کنید. شما باید تلاش زیادی برای توجه به آن چیزی که انجام می‌دهید، داشته باشید. بعد از این که در این زمینه ماهر شدید، بیشتر به این مسئله توجه می‌کنید که آن کار را به اتمام برسانید تا به نحوه ی انجام کار.

خودتان را به چالش بکشید

به نظر می‌آید که جریان انرژی زمانی اتفاق می‌افتد که شما درگیر مسئله ای هستید که در محدوده توان شما قرار دارد. وقتی که چیزی بسیار مشکل است، مستاصل کننده است. وقتی که چیزی بسیار آسان است، ذهن شما به چیزهای دیگر توجه می‌کند. بنابراین در پی چیزی باشید که واقعا نیاز به مبارزه دارد.

چیزی که باعث حواس پرتی می‌شود را کنار بگذارید

جریان انرژی را زمانی حس می‌کنید که توجهتان از چیزی که در اطرافتان در حال اتفاق افتادن است، منحرف شود. موبایل، ایمیل و شبكه‌های اجتماعی می‌توانند ذهن شما را از آن چه که انجام می‌دهید، منحرف کنند. اینها را دور از دسترس خود قرار دهید. مثلا با خاموش کردن موبایل و کامپیوتر.

مدیتیشن کنید

منبع دیگر حواس پرتی، صحبت تک نفری است که شاید درون ذهن شما اتفاق بیفتد. این صدا در ذهن شما می‌تواند راه جریان انرژی (flow) را سد کند . تعدادی از تحقیقات پیشنهاد می‌کنند که مدیتیشن و انجام یوگا به افراد کمک می‌کند تا به جریان انرژی دست یابید.

بدنتان را درگیرکنید

ممکن است فکر کنید که مغزتان مانند کامپیوتر است که بدن شما را کنترل می‌کند. اما، این باعث می‌شود که بدن و ذهن شما به طور عمیقی به هم پیوند بخورند. هرچه بیشتر در مورد کاری که انجام می‌دهید، درگیر شوید، ذهن شما نیز بیشتر پیروی خواهد کرد. بنابراین درگیر کردن بدنتان در یک عمل می‌تواند به شما در دستیابی به جریان انرژی کمک کند.

به طور خلاصه، زمانی که روی چیزی تمرکز می‌کنید، خودتان را به چالش می‌کشید یا روی چیزی که مهارت دارید کار می‌کنید و یا حتی از نظر فیزیکی درگیر می‌شوید، شما می‌توانید جریان انرژی (flow) خود را بیابید.

منبع نوشته

همچنین ببینید

مردان

۹ عادتی که زوج‌های خوشبخت به هر قیمتی شده از آن‌ها دوری می‌‌کنند

مطمئنا، بارها درباره‌ی نکات ضروری برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه سالم و شاد شنیده‌اید. اما در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.